NASA zachytila jedinečný okamžik, kdy se odlomil kus severního pólu Slunce. Vědci tvrdí, že jde o dosud nevídanou událost. Na videu, které koluje na sociálních sítích, je vidět obří výbuch plazmy a následný vznik „tornáda“ elektrifikovaného plynu, jež cirkulovalo v masivním víru.
Astronomové již dříve zpozorovali, že se od Slunce oddělují „vlákna“. Na hvězdě dochází k takzvané prominenci. Jde o jev, který se vyskytuje přesně na 55. stupni šířky kolem sluneční polární koruny. Nyní to ale bylo poprvé, co takové oddělení na severním pólu prakticky způsobilo „tornádo“. „Je to velmi zajímavé. Otázkou ale je, proč?“ řekl podle webu Daily Mail sluneční fyzik Scott McIntosh.
Talk about Polar Vortex! Material from a northern prominence just broke away from the main filament & is now circulating in a massive polar vortex around the north pole of our Star. Implications for understanding the Sun's atmospheric dynamics above 55° here cannot be overstated! pic.twitter.com/1SKhunaXvP
— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) February 2, 2023
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záhadný úkaz na noční obloze zaujal lidi. Expert vysvětlil, co světelnou spirálu způsobilo
Naposledy byl podobný „výbuch“ na Slunci zpozorován v roce 2015. Tehdy se ale ze slunečního povrchu uvolnila jen dvě dlouhá vlákna, jež posléze vystřelila do vesmíru. Nedávno zpozorované vlákno se však začalo vířit do výšky, do vesmíru nevylétlo. Co za tím stojí, vědci zatím netuší.
Zvýšená aktivita Slunce je podle odborníků způsobená tím, že se hvězda momentálně dostává do své nejaktivnější fáze z 11letého cyklu. Vrcholu aktivity dosáhne podle webu Space.com v roce 2025.