Síkela představil pomoc s energiemi: Dosáhnou na ni všechny domácnosti. Zmínil dvě výjimky

Na energetický úsporný tarif by mohla vláda vyčlenit až 30,6 miliardy korun. Půjde o fixní částku, nikoliv o procentuální pomoc. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Na podporu by podle něj měly dosáhnout všechny domácnosti. Nejsou do toho však zahrnuty víkendové tarify či tarify na elektromobily.

„Tarif bude vyplácen fixně. Částka má pokrýt co nejvyšší část faktury. Na situaci chceme reagovat co nejpružněji,“ řekl Síkela s tím, že na úsporný tarif by mohla vláda vyčlenit až 30,6 miliardy korun.

Pomoc se ale nebude vztahovat na chaty a chalupy, které využívají takzvaný víkendový tarif, či na dobíjení elektromobilů. Síkela naopak počítá s domácnostmi, které odebírají teplo z tepláren.

S návrhem úsporného tarifu pro domácnosti přišla vláda premiéra Petra Fialy (ODS), aby pomohla domácnostem snížit účty za elektřinu a zemní plyn. Příspěvek bude dotací ze státního rozpočtu ve prospěch obchodníků s plynem a elektřinou. Ti o tuto dotaci posléze sníží zákazníkovi z řad domácností účet nebo zálohy. Budou to muset zřetelně uvést ve vyúčtování.

Havlíček: Síkela je jako Cimrman

Návrh úsporného tarifu by měla ve čtvrtek schvalovat Sněmovna. I když poslanci z hnutí ANO řekli, že návrh podpoří, neodpustili si ostrou kritiku vlády.

„Podpoříme to, protože si nechceme brát naše občany jako rukojmí. Vláda nedělá prakticky vůbec nic, co by hmatatelně a okamžitě pomáhalo občanům. Jsme ve velmi vážné situaci. Naše inflace je čtvrtá nejvyšší v EU a vláda koná pomalu. Dostává naši ekonomiku a firmy do neřešitelných situací,“ pustila se do pětikoalice šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Že vládní pomoc občanům není dostatečná, sdělil i místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO): „Jozef Síkela je jako Jára Cimrman, zase pozdě. Co ostatní země začaly zavádět před měsíci, my zavádíme až teď. Je to extrémně pozdě, navíc legislativní paskvil. Jde o komplikovaný výpočet, ve kterém se nevyznají ani ti, kteří ho připravují. Lidem prakticky nepomůže.“ Havlíček jako řešení navrhl zastropování cen.

Tagy:
energie politika STAN Poslanecká sněmovna energetika vláda Jozef Síkela Poslanecká sněmovna ČR úsporný tarif

Hlavní zprávy

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni
Ekonomika

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:57

Putin má nejméně tři dvojníky. Hned je poznám, tvrdí šéf ukrajinské rozvědky

06:22

Guardian: Znovuzískání Krymu „se zdá být nevyhnutelné“, říká Zelenského zástupkyně

05:41

Zelenskyj: Úspěch ukrajinské protiofenzívy se neomezuje jen na Lyman

05:00

Začíná vyhlašování Nobelových cen, odpůrci Putina mohou dostat cenu za mír

Volby v Itálii? Nastupuje fašismus s lidskou tváří, řekla Gregorová. Obavy Pirátů mírní ODS

Nedělní předčasné volby v Itálii vyhrál pravicový blok v čele se stranou Bratři Itálie. Její šéfka Giorgia Meloniová tak dostane šanci sestavit vládu. Někteří evropští politici se obávají o italskou demokracii. Například europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ideologii Bratrů Itálie označila za „fašismus s lidskou tváří“. Obavy Pirátů na české scéně mírní především jejich koaliční partneři z ODS.

Domácí zpravodajství

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Děčínský čaroděj měl obrat klientky o miliony. Neždímu je, pomáhám, vysvětluje v dopise

O případu samozvaného čaroděje z Děčína, který měl podle policie za magické rituály z žen vylákat přes internet stovky tisíc korun, jsme vám v Krimi zprávách už říkali. Policie ho obvinila z podvodu. Do naší redakce v Ústí nad Labem ale přišel dopis a můžeme prozradit, že ho nedonesla sova. Samozvaný čaroděj v něm tvrdí, že není žádný podvodník – magické schopnosti prý zdědil po předcích.