Šilhavého alchymie při početném lazaretu. Kam s Holešem a jak postavit útok bez Schicka?

Za normálních okolností má Patrik Schick na hrotu útoku české reprezentace dlouhodobou rezervaci. Ale kvůli rekonvalescenci bude forvard Bayeru Leverkusen v baráži o mistrovství světa proti Švédsku chybět. Jak bez největší hvězdy poskládat útok, je hlavním hlavolamem pro trenéra Jaroslava Šilhavého. Ten druhý – neméně zásadní – je situace v rozbité obraně.

Česká reprezentace je zvyklá obrážet každé mistrovství Evropy, ale zahrát si „svět“ se zatím až na jednu výjimku nedaří. Po dlouhé době se objevila jedinečná možnost zabojovat o světový šampionát aspoň v dvoukolové baráži. Hlavním trumfem pro play-off měl být útočník Patrik Schick, který se ale v únoru zranil v bundeslize a nestihl se vykurýrovat. Schickovy gól jsou pro reprezentaci zcela stěžejní, což ukázal zejména na posledním Euru, kde byl nejlepším střelcem.

První krok na akci v Kataru vede přes Švédsko. Češi mohli pro baráž schytat i Portugalsko s Itálií, což by byla podstatně horší varianta než Seveřané. Ale i oni se mohou opřít o persony z Manchesteru United, Newcastlu United, Tottenhamu, Rangers, Celtiku, Lipska, Sevilly nebo AC Milán.

A švédská překážka je stále vyšší, protože Jaroslav Šilhavý musí tak trochu vařit z vody. Zdaleka nejde jen o absenci ověřeného Schicka, byť to je největší zádrhel. Velký malér se vyskytl také v defenzivě – schází Vladimír Coufal, Ondřej Čelůstka, Tomáš Kalas, Jan Bořil, Ondřej Kúdela nebo Pavel Kadeřábek, který ukončil reprezentační kariéru krátce před oznámením nominace, čímž Šilhavému vůbec neulehčil už tak svízelnou situaci. Omluvenka dorazila i od útočníka Matěje Vydry.

Obrana s neobránci?

Když byla minulý týden zveřejněna soupiska vyvolených, kteří mají po 16 letech dovést národní tým na světový šampionát, leckdo zdvihal obočí zvlášť při pohledu na kolonku obránci. Objevilo se v ní neobvyklých a pouhopouhých šest mužů. Tři stopeři Jakub Brabec, David Zima, Tomáš Petrášek a tři krajní hráči Aleš Matějů, Milan Havel a Jaroslav Zelený.

A i když nastal extrémní nedostatek relevantního obranného materiálu, s největší pravděpodobností nebudou využiti v základní sestavě ani čtyři ze šesti ryzích defenzivních hráčů. Spíše dostanou šanci reprezentanti z vyšších pozic, kteří už se pod Šilhavého taktovkou v dresu se lvem na hrudi více či méně osvědčili.

Například záložník Tomáš Holeš operující i ve Slavii Praha občasně na pozici stopera by se mohl postavit vedle svého někdejšího spoluhráče Davida Zimy, nebo i Jakuba Brabce či Tomáše Petráška. Těžko soudit, kterého z originálních stoperů může v tuto chvíli trenér preferovat.

Na kraji odehrál z adekvátních hráčů nejvíce zápasů v reprezentaci Aleš Matějů, který je hlavním favoritem na jednu z pozic beků. Na pravé straně se pak nabízí stažení slávistického křídelníka Lukáše Masopusta, který z klubu rovněž ví, co obnáší bránění. Navíc disponuje mnoha reprezentačními zkušenostmi.

Kuchta jako náhrada Schicka?

Pokud se nějaká část sestavy kromě Tomáše Vaclíka v bráně dá označit za „nejtutovější“, pak je to střed zálohy. Bylo by obrovským překvapením, pokud nenastoupí na zataženější pozici Tomáš Souček z West Hamu a Antonín Barák, který má životní sezonu v italské Veroně, jako ofenzivní záložník. Kým budou obklopeni?

V případě, že by nakonec nebyl Holeš využit coby stoper, stoupne si vedle Součka jako defenzivní záložník. Když ano, může se Součkem ve středu spolupracovat buď nováček ze Sparty Praha Ladislav Krejčí, nebo Michal Sadílek, toho času na hostování v nizozemském Twente Enschede.

Pakliže se Šilhavý nerozhodne pro jinou formaci, zbývá trojlístek na vrcholu základní jedenáctky. A stejně jako pro obranu i zde existuje vzhledem k neozkoušenosti nepřeberné množství variant. Jisté je, že kompletně zalepit díru po Patrikovi Schickovi lze jen těžko.

Očekávat lze sázku na dva muže, kteří se nacházejí v herní pohodě, a jednoho megatalenta. Jmenovitě exslávistu Jana Kuchtu, jenž od ledna patří Lokomotivu Moskva, současného tahouna „sešívané“ pražské party Ondřeje Lingra a stále teprve 19letého sparťana Adama Hložka. Kuchta by hrál ve středu, Lingr s Hložkem mu pak budou dělat křídla. Ale stejně tak se může na hrot postavit Hložek i Lingr, pokud by Šilhavý nechtěl využít Kuchtu. V tom případě by zase musel na jeden prázdný kraj Masopust, Jakub Jankto, Jakub Pešek, případně Jan Sýkora.

Má to jeden zádrhel, a to sice že Lingr je úplným reprezentačním novicem a hned by ho čekal jeden z nejdůležitějších zápasů v historii samostatné české reprezentace.

Až hodinu před čtvrtečním výkopem (20:45) na stadionu ve městě Solna ležícím na stockholmském předměstí bude známo, kdo skutečně vyběhne na trávník. Šilhavý se ocitl v nevděčné pozici alchymisty a výsledek jeho čarování budou fanoušci s napětím očekávat více než kdy jindy.

Pravděpodobná sestava podle CNN Prima NEWS:

Vaclík – Masopust, Brabec, Holeš, Matějů – Souček, Barák, Sadílek – Hložek, Kuchta, Lingr.

Tagy:
Aleš Matějů Tomáš Souček Patrik Schick Jaroslav Šilhavý fotbal sport Ondřej Lingr Jan Kuchta česká fotbalová reprezentace Adam Hložek Lukáš Masopust Antonín Barák Mistrovství světa v Kataru 2022 kvalifikace MS 2022 Tomáš Holeš švédská fotbalová reprezentace baráž o mistrovství světa Jakub Brabec Michal Sadílek