Fiala se chlubil rušením daní. A teď není na důchody, váš žaludek bych chtěl, zní od lidí

Na jednu stranu šetříte na důchodcích a na straně druhé se chválíte za rušení daní, pustili se lidé do premiéra Petra Fialy (ODS). Důvodem byl plakát, na kterém se předseda vlády pochlubil zrušením silniční daně pro osobní automobily a dodávky. Připomenutí novely, kterou kabinet schválil už minulý rok, ale ve světle škrtání výdajů a obřího státního deficitu rozhořčilo některé uživatele a aktivisty na sociálních sítích.

Kabinet došel ke zrušení silniční daně pro osobní auta a dodávky do 12 tun už na jaře minulého roku, nedlouho po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu. Právě ta způsobila masivní výkyvy na trhu pohonných hmot, vláda proto přišla s balíčkem novel, který měl dopady zdražování paliva zmírnit. „Je to přímá pomoc zejména pro menší a střední firmy,” uvedl Fiala loni v březnu. Legislativu pak v květnu schválil jak Senát, tak prezident Miloš Zeman.

Vládní zákrok připomněl premiér ve čtvrtek na sociálních sítích, kdy sdílel obrázek s nápisem: „Zrušení silniční daně pro osobní automobily a dodávky: splněno!“ Vzápětí se ale dočkal reakce rozhořčených lidí. Ti mu například zazlívají, že kabinet v době obřího státního deficitu nesmyslně ruší zdroj příjmů pro státní kasu – třebaže k tomu došlo už před rokem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dálniční známky po více než dekádě zdraží. O kolik stoupne cena a jaké budou mít varianty?

„Takže na jedné straně zoufale hledáte, kde může stát ušetřit. Předkládáte zákony na hraně ústavnosti, a na straně druhé rušíte něco, co nikoho netrápí? Aha,“ napsal pod příspěvek bývalý pirátský politik Pavel Moravec.

„Vy na jednu stranu berete seniorům z důchodů (protože si je nemůže rozpočet dovolit), a přitom nonstop flexíte, jak odpouštíte a snižujete daně. Váš žaludek bych chtěl mít,“ napsal aktivista a místopředseda hnutí Budoucnost Bob Čáp. „Rozpočet je sice pořád v mínusu, proč ale nevyhodit nějaké ty příjmy!“ zaglosoval parodický účet Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) opatření v době jeho schvalování hájil s tím, že dopravcům pomůže zlepšit cash-flow. „Podnikatelům fakticky umožníme odložit platby DPH až o sedm měsíců. Zároveň nemusí celý rok platit zálohy na silniční daň, kterou navíc pro auta do 12 tun celou zrušíme,“ sdělil tehdy šéf státní kasy k balíčku pomoci, který vypuštění nyní připomínané daně předpokládal.

Advokát Petr Němec pak na svém profilu obvinil vládu z populismu. „Díra v rozpočtu čtyři miliardy ročně. Dovolím si tvrdit, že podnikatelé by spíše uvítali (já ano), kdyby si ty čtyři miliardy stát nechal, ale zajistil dálnice a obchvaty. A tím ušetřil podnikatelům a jejich řidičům desítky, stovky a těm větším i tisíce hodin ročně,“ napsal na Twitteru.

Nemalou porci kritiky si předseda vlády vysloužil především od levicových politiků, kterým se nelíbí, že kabinet touto cestou „protěžuje automobilovou dopravu“. „Snaha o vyrovnaný rozpočet končí tam, kde začíná tvůj volant,“ sdílel Fialův příspěvek zastupitel Prahy 3 za Zelené Matěj Žaloudek.

Bizarní kampaň, kritizují lidé

Nejeden uživatel se pozastavil nad tím, proč se vláda chlubí zrušením silniční daně, které proběhlo už před rokem a v kontextu zdražování pohonných hmot. Ve světle vysoké inflace a hledání úspor pro státní kasu označili internetovou letákovou kampaň za kontraproduktivní a bizarní.

Dani podléhala vozidla, která byla využívána za účelem podnikání. Loňská novela zákona mimo jiné zásadně snížila daň i pro nákladní vozidla nad 12 tun. Ve stejném období vláda zrušila rovněž povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot.

Tagy: