Šíření poplašné zprávy? Šéfce Trikolory Majerové hrozí trestní stíhání kvůli lžím o Pavlovi

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová na Facebooku tvrdila, že „po případném zvolení generála Petra Pavla prezidentem bude následovat mobilizace českých mužů na Ukrajinu“. Poslanec Petr Letocha (STAN) kvůli této lži podal na Majerovou trestní oznámení. Zda se politička dopustila trestného činu šíření poplašné zprávy, hodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS právník a odborník na trestní právo Tomáš Sokol.

„Dnes (ve čtvrtek) jsem podal trestní oznámení na Zuzanu Majerovou pro šíření poplašné zprávy. Je naprosto nepřípustné zneužívat strachu občanů k politické propagaci. Účelové šíření lží už nesmí být přehlíženo,“ uvedl Petr Letocha na Twitteru.

Podle poslance z hnutí STAN může být předvolební kampaň divoká. „Přesto ale má svá pravidla, která Zuzana Majerová překročila,“ zdůraznil.

Šéfka Trikolory na Facebook napsala, že „po případném zvolení generála Petra Pavla prezidentem bude následovat mobilizace českých mužů a našich synů na ukrajinskou frontu“. Odvolávala se na prohlášení náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky, který ovšem pouze řekl, že „v případě války NATO s Ruskem by Česká republika musela výběrově mobilizovat“.

Lživá zpráva z profilu Majerové později zmizela. Buď ji smazala sama politička, nebo ji zablokovala sociální síť kvůli nahlášení pohoršených uživatelů. CNN Prima NEWS má však k dispozici screen prohlášení Majerové.

Redakce CNN Prima NEWS kontaktovala policii s otázkou, zda se incidentem zabývá. „Nemám informace o tom, že by se tímto příspěvkem zabýval jakýkoliv z útvarů Policie ČR,“ odpověděl policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Zda se příspěvek Majerové nedá považovat za trestný čin šíření poplašné zprávy, hodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS právník a odborník na trestní právo Tomáš Sokol.

Ten připomněl, že podle trestního zákoníku dochází k šíření poplašné zprávy tehdy, když někdo „úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá“. Za to hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Sokol: Může jít o šíření poplašné zprávy

„Zdůrazňuji pojmy ‚vážné znepokojení‘ a ‚alespoň části obyvatelstva‘. Základní otázka tedy zní, zda může Zuzana Majerová jakoukoliv informací někoho zaujmout či znepokojit a zda je tvrzená informace věrohodná do té míry, aby byla obecně uvěřitelná,“ zmínil Sokol.

„Pokud dospějeme ke smutnému závěru, že i takové datlovině může uvěřit alespoň část obyvatelstva, jde holt o šíření poplašné zprávy,“ dodal expert. Ve sněmovních volbách 2021 Trikolora v trojkoalici společně se Svobodnými a se Soukromníky obdržela téměř 150 tisíc hlasů (2,76 procenta).

„Paní Majerová je předsedkyní sice marginální politické strany, přesto pro někoho může sama o sobě působit jako důvěryhodný zdroj informací. Její výrok dává zřetelně do souvislosti případné zvolení určité osoby prezidentem s mobilizací a následným nasazením českých vojáků v zahraničí, a to zřejmě přímo do bojové akce. Z čistě právního hlediska je to nesmysl,“ uvedl Sokol.

Později zmínil i zajímavou konstrukci: „Kdyby paní Majerová byla skutečně stíhána pro šíření poplašné zprávy, nutně by musela být uvažována možnost trestního stíhání právnické osoby, tedy Trikolory. Pokud by se tak stalo, bylo by to zajímavé, protože politickou stranu u nás ještě nikdo nikdy nestíhal.“

Tagy: