Jaké je napojení Kazachstánu na Rusko? Ekonomicky významný spojenec, hodnotí expert

360° (110)

Všichni experti byli překvapeni, jak se protesty zvrhly ve výrazné násilí, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS o situaci v Kazachstánu odborník na Střední Asii z Univerzity Karlovy Slavomír Horák. Mimo jiné vysvětlil, proč je země tak důležitá pro sousední Rusko.

Oficiální údaje o obětech mezi protestujícími dosud zveřejněny nebyly. Ruská a místní média v neděli s odkazem na zdravotníky uvedla, že o život přišlo 164 lidí. Podle vládních údajů při střetech bylo zabito 16 příslušníků ozbrojených sil. Ministerstvo vnitra sdělilo, že při protestech bylo zatčeno téměř osm tisíc lidí.

„Všichni experti byli překvapeni, jak moc silné protesty byly, respektive jak moc se to zvrhlo ve výrazné násilí,“ uvedl Horák ve vysílání CNN Prima NEWS.

Kdo se vůbec mezi demonstranty nachází? „Je to obrovská škála lidí. Počínaje protestujícími proti životním podmínkám, další demonstrují proti režimu a následně se objevila skupina těch, kteří byli nejspíše organizovaní a měli zbraně. Každá skupina měla jiné cíle a fungovala jinak,“ vysvětlil Horák.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev ve středu požádal skupinu postsovětských zemí sdružených v Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), aby mu pomohly nepokoje potlačit. Do Kazachstánu již dorazilo asi 2 500 vojáků vedených ruskými výsadkáři, kteří podle Tokajeva především pomáhají střežit strategické budovy.

Kazachstán je největším ruským spojencem

Tokajev navíc v pátek označil účastníky protestů za teroristy a povolil bezpečnostním složkám střílet do demonstrantů bez varování ostrými náboji. Zároveň prohlásil, že nehodlá vyjednávat.

Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu podrážděně reagovalo na páteční poznámku šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, podle něhož se Kazachstán bude jen těžko zbavovat ruských vojáků, kteří do středoasijské země přišli na pozvání tamního prezidenta. Ruská diplomacie označila poznámku za urážlivou a vzkázala Blinkenovi, že by měl raději posoudit to, jak se do různých záležitostí ve světě vměšují USA.

Podle Horáka je spojení Ruska a Kazachstánu jasné. „Je to největší země, se kterou Rusko sousedí, a také ekonomicky nejvýznamnější spojenec. Kazachstán se účastní integračních uskupení, které má Rusko pod palcem. Geopoliticky patří Kazachstán k největší ruským partnerům a Rusko chce, aby v zemi byla stabilita,“ konstatoval expert.

Tagy:
smrt protest CNN Prima NEWS protesty nepokoje Univerzita Karlova Kazachstán mrtví USA Rusko Antony Blinken Kasym-Žomart Tokajev Střední Asie 360° Slavomír Horák