reklama

Jaké je napojení Kazachstánu na Rusko? Ekonomicky významný spojenec, hodnotí expert

Všichni experti byli překvapeni, jak se protesty zvrhly ve výrazné násilí, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS o situaci v Kazachstánu odborník na Střední Asii z Univerzity Karlovy Slavomír Horák. Mimo jiné vysvětlil, proč je země tak důležitá pro sousední Rusko.

reklama

Oficiální údaje o obětech mezi protestujícími dosud zveřejněny nebyly. Ruská a místní média v neděli s odkazem na zdravotníky uvedla, že o život přišlo 164 lidí. Podle vládních údajů při střetech bylo zabito 16 příslušníků ozbrojených sil. Ministerstvo vnitra sdělilo, že při protestech bylo zatčeno téměř osm tisíc lidí.

„Všichni experti byli překvapeni, jak moc silné protesty byly, respektive jak moc se to zvrhlo ve výrazné násilí,“ uvedl Horák ve vysílání CNN Prima NEWS.

Kdo se vůbec mezi demonstranty nachází? „Je to obrovská škála lidí. Počínaje protestujícími proti životním podmínkám, další demonstrují proti režimu a následně se objevila skupina těch, kteří byli nejspíše organizovaní a měli zbraně. Každá skupina měla jiné cíle a fungovala jinak,“ vysvětlil Horák.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev ve středu požádal skupinu postsovětských zemí sdružených v Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), aby mu pomohly nepokoje potlačit. Do Kazachstánu již dorazilo asi 2 500 vojáků vedených ruskými výsadkáři, kteří podle Tokajeva především pomáhají střežit strategické budovy.

Kazachstán je největším ruským spojencem

Tokajev navíc v pátek označil účastníky protestů za teroristy a povolil bezpečnostním složkám střílet do demonstrantů bez varování ostrými náboji. Zároveň prohlásil, že nehodlá vyjednávat.

Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu podrážděně reagovalo na páteční poznámku šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, podle něhož se Kazachstán bude jen těžko zbavovat ruských vojáků, kteří do středoasijské země přišli na pozvání tamního prezidenta. Ruská diplomacie označila poznámku za urážlivou a vzkázala Blinkenovi, že by měl raději posoudit to, jak se do různých záležitostí ve světě vměšují USA.

Podle Horáka je spojení Ruska a Kazachstánu jasné. „Je to největší země, se kterou Rusko sousedí, a také ekonomicky nejvýznamnější spojenec. Kazachstán se účastní integračních uskupení, které má Rusko pod palcem. Geopoliticky patří Kazachstán k největší ruským partnerům a Rusko chce, aby v zemi byla stabilita,“ konstatoval expert.

Tagy:
protesty nepokoje Kazachstán smrt mrtví Rusko Antony Blinken Kasym-Žomart Tokajev 360° Slavomír Horák

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama