reklama

Sjezd ČSSD: Naše dno může být ještě níž, varuje Šmarda. Co mu vyčetla Maláčová?

V říjnových sněmovních volbách ČSSD propadla a skončila mimo Sněmovnu. Strana si v pátek volí nové vedení, které „chce přinést změnu“. Na post předsedy kandidují i Jana Maláčová nebo Michal Šmarda, kteří si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS vyčítali, kdo dostal stranu na zatím úplné dno.

reklama

„Měli bychom pokračovat v politice, kterou jsme dělali. Musíme pomáhat pracujícím, střední třídě a lidovým vrstvám. Čeká nás složitá doba od zdražování přes skokový nárůst energií až po pandemii. Provedla bych také systémové změny uvnitř strany,“ prozradila jedna z kandidátek do vedení ČSSD Jana Maláčová, současná místopředsedkyně strany a dosluhující ministryně práce a sociálních věcí.

Strana se v říjnu nedostala do Poslanecké sněmovny, neusedne v ní poprvé od své obnovy v devadesátých letech. Získala necelá 4,7 procenta hlasů a skončila i za hnutím Přísaha. Předseda Jan Hamáček následně oznámil, že rezignuje.

„Nejsme nové tváře. Když se něco nepodaří, i když člověk dělal maximum, nemají se všichni vyhodit. Musíme jít po příčinách, úpadek ČSSD je od roku 2010,“ nastínila Maláčová.

Šmardu namíchl neúspěch Petříčka

Předsedou chce být i starosta Nového Města na Moravě a bývalý místopředseda ČSSD Michal Šmarda, jehož sociální demokracie nedokázala v roce 2019 protlačit do vlády na post ministra kultury, když ho odmítl akceptovat prezident Miloš Zeman.

Na sjezdu strany v dubnu 2021 chtěl obhajovat post místopředsedy, ale po nezvolení Tomáše Petříčka, kterého podporoval, předsedou ČSSD, svou kandidaturu stáhl a ve vedení strany skončil.

„To, že Šmarda utekl z vedení ČSSD, z něj nedělá novou tvář. Máme uvnitř strany strukturální problémy. Nemluvme jen o změně, ale realizujme ji,“ opřela se do něj Maláčová.

Ani Šmarda si ale vůči své stranické kolegyni nebral servítky. „Od roku 1992 je ČSSD v nejhorší situaci. Někdo si myslel, že sedm procent je dno, někdo si myslí, že to je současných 4,5. Ale dno může být ještě horší. Paní Maláčová nás dovedla právě z těch sedmi na 4,5,“ rýpl si Šmarda.

Politika Maláčové nás dostala do současné situace

Maláčová apelovala, aby strana hodila minulost z hlavu. „Obsahově je naše politika správná. Máme pomáhat lidem. My se ale hašteříme a vracíme se ke starým sporům. Doufám, že uděláme tlustou čáru, budeme táhnout za jeden provaz a přilákáme voliče,“ doufá.

Šmardovi se ale nelíbí, že Maláčová chce pokračovat v politice, kterou dělala doposud. „Chce pokračovat v tom, co nás přivedlo do současné situace. Chci, aby konečně přišla změna,“ zdůraznil.

Kdo chce být předsedou ČSSD?

  • Ekonom Peter Jaďuď
  • Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík
  • Pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman
  • Současná místopředsedkyně a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
  • Bývalý místopředseda strany a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda
  • Členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama