Sjezd ČSSD: Naše dno může být ještě níž, varuje Šmarda. Co mu vyčetla Maláčová?

V říjnových sněmovních volbách ČSSD propadla a skončila mimo Sněmovnu. Strana si v pátek volí nové vedení, které „chce přinést změnu“. Na post předsedy kandidují i Jana Maláčová nebo Michal Šmarda, kteří si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS vyčítali, kdo dostal stranu na zatím úplné dno.

„Měli bychom pokračovat v politice, kterou jsme dělali. Musíme pomáhat pracujícím, střední třídě a lidovým vrstvám. Čeká nás složitá doba od zdražování přes skokový nárůst energií až po pandemii. Provedla bych také systémové změny uvnitř strany,“ prozradila jedna z kandidátek do vedení ČSSD Jana Maláčová, současná místopředsedkyně strany a dosluhující ministryně práce a sociálních věcí.

Strana se v říjnu nedostala do Poslanecké sněmovny, neusedne v ní poprvé od své obnovy v devadesátých letech. Získala necelá 4,7 procenta hlasů a skončila i za hnutím Přísaha. Předseda Jan Hamáček následně oznámil, že rezignuje.

„Nejsme nové tváře. Když se něco nepodaří, i když člověk dělal maximum, nemají se všichni vyhodit. Musíme jít po příčinách, úpadek ČSSD je od roku 2010,“ nastínila Maláčová.

Šmardu namíchl neúspěch Petříčka

Předsedou chce být i starosta Nového Města na Moravě a bývalý místopředseda ČSSD Michal Šmarda, jehož sociální demokracie nedokázala v roce 2019 protlačit do vlády na post ministra kultury, když ho odmítl akceptovat prezident Miloš Zeman.

Na sjezdu strany v dubnu 2021 chtěl obhajovat post místopředsedy, ale po nezvolení Tomáše Petříčka, kterého podporoval, předsedou ČSSD, svou kandidaturu stáhl a ve vedení strany skončil.

„To, že Šmarda utekl z vedení ČSSD, z něj nedělá novou tvář. Máme uvnitř strany strukturální problémy. Nemluvme jen o změně, ale realizujme ji,“ opřela se do něj Maláčová.

Ani Šmarda si ale vůči své stranické kolegyni nebral servítky. „Od roku 1992 je ČSSD v nejhorší situaci. Někdo si myslel, že sedm procent je dno, někdo si myslí, že to je současných 4,5. Ale dno může být ještě horší. Paní Maláčová nás dovedla právě z těch sedmi na 4,5,“ rýpl si Šmarda.

Politika Maláčové nás dostala do současné situace

Maláčová apelovala, aby strana hodila minulost z hlavu. „Obsahově je naše politika správná. Máme pomáhat lidem. My se ale hašteříme a vracíme se ke starým sporům. Doufám, že uděláme tlustou čáru, budeme táhnout za jeden provaz a přilákáme voliče,“ doufá.

Šmardovi se ale nelíbí, že Maláčová chce pokračovat v politice, kterou dělala doposud. „Chce pokračovat v tom, co nás přivedlo do současné situace. Chci, aby konečně přišla změna,“ zdůraznil.

Kdo chce být předsedou ČSSD?

  • Ekonom Peter Jaďuď
  • Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík
  • Pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman
  • Současná místopředsedkyně a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
  • Bývalý místopředseda strany a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda
  • Členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová

Tagy: