CNN Prima News sklárna

sklárna

Výpis příspěvků ke štítku „sklárna“

Sklárna v Květné po 230 letech existence neskončí. Na poslední chvíli změnila majitele

Sklárna v Květné, která je součástí obce Strání na Uherskohradišťsku, změnila majitele. Jejím novým majoritním vlastníkem se stal český průmyslový a realitní holding AF Group, sdělil ve čtvrtek generální ředitel sklárny Marek Mikláš. Nový majitel podle něj ve sklárně zachová ruční výrobu skla, byť zpočátku v omezeném rozsahu. Bývalý majitel, kterým byla společnost Cerva Bohemia,ji plánoval na konci ledna po 230 letech kvůli růstu cen energií ukončit. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Ministr Baxa: Ceny energií už nebudou jako před krizí. Sklárny mi je líto, mám její skleničky

Ceny energií klesají, ale stále jsou vysoké. Už se nevrátíme na úroveň před krizí, uznal ministr kultury Martin Baxa (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS. Podotkl, že se to týká celé Evropy i zbytku světa. Vládní pomoc v podobě 3,5 miliardy korun pro energeticky náročné firmy označil za adekvátní řešení, plošná opatření podle něj nemají opodstatnění. Na konto vyhlášené Sklárny Květná podotkl, že ho mrzí její plánované ukončení provozu. „Bylo mi to velmi líto. S manželkou jsme si v létě pořídili skleničky právě z Květné a netušili jsme, jak sklárna dopadne,“ dodal šéf resortu kultury v pořadu Co na to ministr.

Spisovatel Viewegh se usadil v idylické vile s krásným výhledem. Vnitřku dominuje unikátní pec

Je hrdým Sázavanem, a proto je informace o tom, kde žije, uvedena na klopách většiny jeho knih. Michal Viewegh v malém středočeském městě vyrůstal, a dokonce v něm napsal knihu, která jej proslavila – Báječná léta pod psa. Není proto divu, že si před skoro dvaceti lety začal na jednom pěkném místním pozemku stavět vlastní vilu, které dominuje dřevo a sklo. „Mám opravdu štěstí na sousedy. Často se spolu scházíme,“ pochvaluje si autor místo svého domova.

Zátěž jako ve sklárně, hodnotí tropy Prymula. Radí, jak se chovat a na co nikdy nezapomínat

Ve chvíli, kdy udeří vlny veder, je náš organismus vystaven takové zátěži, jako kdybychom byli ve sklárnách s velmi vysokými teplotami. Uvedl to epidemiolog Roman Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Mezi nejohroženější skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či lidé s kardiovaskulárním onemocněním. Apeloval na to, aby lidé nenechávali děti v autech a nezapomínalo se na pitný režim.

Jak se rodí křehká krása. Křišťálové údolí odhaluje staletou tradici sklářských mistrů

České sklo je ve světě stále pojmem, podobně jako třeba české pivo. Mistři skláři pokračují ve staleté tradici a udržují své řemeslo při životě. Na to, jak z kusu žhavé hmoty ve chvilce vykouzlí nádhernou sklenici nebo vázu, se ostatně můžete podívat na vlastní oči. Díky projektu Křišťálové údolí na Liberecku máte možnost navštívit bezmála sedm desítek míst, kde se rodí křehká krása.

Doslova krvácíme. Nejstarší sklárna bojuje o přežití, její konec by byla rána pro Harrachov

Nejstarší fungující sklárna v Česku je v problémech. Jenom letos prý zaplatila Sklárna a minipivovar Novosad a syn Harrachov na energiích o osmnáct a půl milionu korun více. Na státní pomoc prý nedosáhne. Majitel chtěl původně provoz uzavřít. Teď se rozhodl výrobu udržet. Pomohou mu nízké ceny plynu. Zavření sklárny by přitom bylo ranou i pro samotné město.