Doslova krvácíme. Nejstarší sklárna bojuje o přežití, její konec by byla rána pro Harrachov

Zaměstnanci harrachovské sklárny

Nejstarší sklárna ve ztrátě

Nejstarší fungující sklárna v Česku je v problémech. Jenom letos prý zaplatila Sklárna a minipivovar Novosad a syn Harrachov na energiích o osmnáct a půl milionu korun více. Na státní pomoc prý nedosáhne. Majitel chtěl původně provoz uzavřít. Teď se rozhodl výrobu udržet. Pomohou mu nízké ceny plynu. Zavření sklárny by přitom bylo ranou i pro samotné město.

Letos si harrachovští skláři chtěli postavit novou pec. Našetřené peníze ale utratí za drahé energie. „Doslova krvácíme. Jenom za září jsem měl fakturu za plyn na dva miliony sedm set tisíc. Rok před tím to bylo tři sta tisíc,“ vylíčil dopady zdražování energií majitel sklárny František Novosad. Za celý letošní rok pak měl na plynu utratit o osmnáct a půl milionu korun víc než vloni.

Zvýšené náklady na energie sklárna nedokáže technicky ve výrobě vyrovnat. „Buď jedete na sto procent, nebo zhasnete. Nic mezi,“ vyvrátil majitel možnost snížení teploty v pecích. Mnohonásobně vyšší ceny plynu nemůže promítnout ani do cen svých výrobků: „To prostě nemůžete zákazníkům naúčtovat. Za takové ceny by od nás nikdo nic nekoupil.“

Na státní pomoc prý sklárna nedosáhne. „Pokud by ty podmínky zůstaly stejné, my se do nich nevejdeme. Podle počtu zaměstnanců jsme sice malá firma, spotřebou jsme však firma velká,“ vysvětlil Novosad. Limity ministerstva průmyslu na spotřebu elektrické energie prý výroba překračuje dvojnásobně.

Výroba bude pokračovat

Sklárna nakonec i přes astronomické náklady zůstane otevřená. Její majitel původně zvažoval dočasné uzavření na dobu dvou měsíců, nakonec si tento krok rozmyslel. „Byl jsem opravdu rozhodnutý to udělat. Čekal jsem, že ceny plynu půjdou ještě výš,“ vylíčil Novosad. K přehodnocení postoje ho však nakonec přivedl pokles cen energií a starost o zaměstnance. „Od Nového roku už mám domluvené fixované ceny, s kterými se dá žít,“ svěřil se reportérům CNN Prima NEWS.

„Samozřejmě, že tu tíhu tradice cítíme. Nikdo nechce být ten, kdo po tolika letech zhasne. Vždyť tady se sklo vyrábí bez přestávky od roku 1712. My všichni jsme srdcaři, chceme to udržet. I za cenu toho, že do konce roku proděláme nějaké peníze,“ shrnul Novosad svůj postoj k udržení provozu jedné z nejstarších sklářských manufaktur.

Tagy: