Jak šel čas s Terezou H.? Jako pašeračka skončila v pákistánském vězení, teď se vrací domů

Po více než čtyřech letech se pětadvacetiletá Češka Tereza H., která byla v Pákistánu odsouzena za pašování drog a loni v listopadu zproštěna obžaloby, může konečně vrátit domů. Její případ doprovázela řada peripetií a zvratů. Jak se od ledna 2018 kauza vyvíjela?

10. ledna 2018

Pákistánští celníci zadrželi Terezu H. na mezinárodním letišti v pákistánském Láhauru. V jejím kufru nalezli devět kilogramů heroinu. Byla zadržena poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Odtud se podle pákistánského tisku chystala pokračovat do Irska.

Speciální soud v pákistánském Láhauru vzápětí poslal zadrženou Terezu H. na 14 dní do vyšetřovací vazby, která poté byla soudem několikrát prodloužena.

20. ledna 2018

Pákistánské úřady zadržely údajného komplice mladé Češky. Muže chytili při razii v Láhauru na základě informací, které Tereza H. vyšetřovatelům poskytla při výslechu. Zadržený podle celní správy obchodoval s nemovitostmi.

1. března 2018

Začal soud s Terezou H. Poté bylo soudní stání několikrát odročeno, mimo jiné kvůli absenci vyšetřovatele, nepřítomnosti dalších svědků, stávce místních soudců nebo kvůli tomu, že soudce byl delší dobu na náboženské pouti. Dalším důvodem byl například i kriketový turnaj.

Duben 2018

Mladá Češka se rozhodla vyměnit svého právního zástupce, což způsobilo další průtahy. Stání se odročovala například proto, že nový právník obdržel se zpožděním podkladové dokumenty. Žena si nakonec 24. dubna 2018 u soudu v Láhauru vyslechla obvinění z pašování drog. Požadovanou výši trestu ale žalobce tehdy nesdělil. Kromě Terezy H. byl obviněn ještě jeden muž, který není z České republiky. Oba u soudu vinu popřeli.

Říjen 2018

Trest 40 měsíců odnětí svobody ve věznici s ostrahou a vyhoštění z České republiky na osm let vyměřil v říjnu nepravomocně Krajský soud v Plzni jednadvacetiletému Nikolaji I. z Bulharska za vyhrožování teroristickými útoky v Pákistánu, pokud tam nepropustí Terezu H. na svobodu. Hrozbu si mladík podle soudu nechal v lednu internetovým překladačem přeložit z bulharštiny do angličtiny a text pak odeslal textovou zprávou a e-mailem dvěma pákistánským médiím. Tvrdil, že se s Terezou H. několikrát setkal a měli spolu sex. Ta naopak uvedla, že ho vůbec nezná.

Prosinec 2018

Podle pákistánského webu Mera Mirpur Tereza H. vypověděla, že přijela do Pákistánu studovat islám. Dle informací se původně přiznala, že chtěla heroin propašovat do Spojených arabských emirátů, ale později výpověď změnila. Nejenže se poučila o pákistánské kultuře, ale přijala ji také za svou, tvrdil web. Obléká se prý do místního tradičního oděvu a zahaluje se. Web ale zároveň upozornil na to, že v minulosti například tvrdila, že drogy nepašovala a byla zadržena bezdůvodně.

Leden 2019

Počátkem roku dostala Češka v pořadí již třetího soudce a při dalším jednání zopakovala, že se cítí být nevinná. Podle pákistánského listu Urdu Point by drogy, které převážela, měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií, tedy 19,5 milionu korun.

20. března 2019

Pákistánský soud poslal Terezu H. na osm let a osm měsíců do vězení za pašování drog. Mladá Češka dostala kromě trestu odnětí svobody také pokutu ve výši 113 tisíc pákistánských rupií, což je 14 500 korun.

Duben 2019

Tereza H. se proti rozhodnutí soudu odvolala. Ve svém odvolání k vrchnímu soudu v Láhauru žádala, aby byl rozsudek anulován, protože „popírá skutečné události případu“. Do Pákistánu prý přijela jako modelka a někdo jí heroin do kufru podstrčil.

1. listopadu 2021

V pondělí byla Tereza H. zproštěna obžaloby. Soud tak vyhověl jejímu odvolání. „Byla odvolacím soudem v Láhauru zproštěna obžaloby a měla by být propuštěna po vyhotovení rozsudku, odhadem v řádu dní,“ řekl podle vyjádření mluvčí ministerstva zahraničí Evy Davidové českému velvyslanectví v Pákistánu dívčin právník.

O zproštění obžaloby Češky psal i nejrozšířenější pákistánský list vycházející v angličtině Dawn. Podle něj při soudním jednání právník ženy Sajfúl Malúk uvedl, že nelze dokázat, že byly předpokládané drogy po zabavení bezpečně přepraveny do laboratoře na testování. „Nebyly zveřejněny podrobnosti o tom, kdo vzorky do laboratoře přepravoval. Nadále proto trvá možnost, že byly vyměněny,“ prohlásil.

20. listopad 2021

Tereza H. byla propuštěna z vězení v Pákistánu. České velvyslanectví přislíbilo pomoct se zajištěním cesty zpět do České republiky.

20. prosinec 2021

Web Blesk.cz informoval o tom, že Tereza H. už Pákistán opustila. Zdroj webu tehdy uvedl, že to u soudu řekl právní zástupce celníků. Právníci Češky požádali o vydání jejího pasu, v žádosti ale podle informací Blesku nebyl podpis Terezy H. a listiny byly padělané. Celníci tvrdili, že žena byla propuštěna ze země na speciální žádost pákistánského ministra zahraničí. České ministerstvo zahraničí tehdy informaci nepotvrdilo.

18. leden 2022

Tereza H. stále byla v Pákistánu. Informaci potvrdil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), podle kterého se o návratu ženy do Česka intenzivně jedná.

8. duben 2022

Nejvyšší soud v Islámábádu vydal písemný příkaz, který Tereze H. dovoluje opustit Pákistán. „V pátek 8. dubna rozhodl Nejvyšší soud v pákistánském Islámábádu, že celníci Terezu H. už nadále nemohou zadržovat v zemi, a pětadvacetiletá žena se tak může vrátit do Česka. Nicméně ani po verdiktu nemohla rodačka z Uherského Hradiště Pákistán opustit. Musela počkat, až soudce vydá rozkaz, který jí umožní nasednout do letadla,“ napsal Blesk. Podle jeho místního zdroje byl tento příkaz vydán v pondělí 11. dubna.

19. duben 2022

Tereze H. zakázal vycestovat ze země nejvyšší soud na žádost pákistánského celního úřadu, informovala pákistánská televize Ary News. Soud další jednání v této věci odložil na následující den.

20. duben 2022

Nejvyšší soud nakonec rozhodl, že Tereza H. bude moci Pákistán opustit. Zamítl tak odvolání celního úřadu, který s vycestováním nesouhlasil. „Nevím, jestli poletí do Čech nebo jinam, ale je z ní volná dívka. Je zproštěna všech obvinění a je volná. Kam, kdy a s kým poletí, nevím,“ řekla CNN Prima NEWS právník Terezy H. Saif ul Malúk.

Češka by se podle informací pákistánského serveru The Current měla vydat do vlasti 23. dubna.

Tagy: