reklama

Skopeček z ODS: Koalice přestala fungovat, vládu drží u moci jen snaha udržet křesla

V pátek dojde na pokračování schůze poslanců, na jejímž konci by mělo dojít na hlasování o státním rozpočtu na příští rok. Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD však nemá vyjednanou podporu, neboť na požadavky KSČM, která svými hlasy kabinet běžně podporuje, vláda zatím nepřistoupila. Co komunisté požadují? A jaký je názor ostatních stran? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM) a místopředsedové výboru Jan Skopeček (ODS) a Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

reklama

Aktuální stav, kdy menšinová vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) nezískala podporu pro svůj rozpočet, podle poslance ODS Jana Skopečka potvrzuje, že vládní koalice přestala fungovat. „Tuto vládu nedrží žádný program, jen snaha udržet si ministerská křesla,“ řekl v pořadu CNN Prima NEWS.

Skopeček zároveň kritizoval, jak ve středu postupně hnutí ANO, sociální demokraté a pak i komunisté „kouskovali“ jednání o nejdůležitějším zákonu roku. Vadí mu také, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přišla s návrhem státního rozpočtu de facto na poslední chvíli. „Myslím, že je to naprosté selhání premiéra i ministryně financí,“ prohlásil Skopeček.

Podobně hovořil i zástupce Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Premiér odmítá řešit věci, které považuje za malichernost. Prostě se na to vykašlal,“ řekl pirátský poslanec k tomu, proč Babiš neměl vyjednanou podporu pro návrh rozpočtu. Ferjenčík však zároveň zmínil, že je otázkou, zda celé prodlužování schůze není jen „divadlo“ mezi vládní stranami, tedy ANO a ČSSD, a komunisty.

Komunisté trvají na škrtech u obrany

Komunisté schválení rozpočtu podmiňují především přesunutím 10 miliard korun z obrany do rezerv. Babiš a Schillerová už několikrát v posledních dnech vystoupili na jednání poslaneckého klubu komunistů, ti však zatím trvají na svém. „Nemáme v úmyslu couvnout,“ prohlásila v pořadu 360° Vostrá.

Pokud by však Babiš na komunistický návrh přistoupil, je otázkou, jak by hlasovali sociální demokraté. Ferjenčík v pořadu zmínil, že ministr vnitra Jan Hamáček, který je zároveň předsedou ČSSD, peníze armádě vzít nechce.

Dojde na rozpočtové provizorium?

Vostrá, která je šéfkou rozpočtového výboru, dále v pořadu 360° Pavlíny Wolfové prohlásila, že se komunisté o žádné divadlo nepokoušejí. „Jednoznačně mohu říci, že pokud neprojde náš pozměňovací návrh, poslanci KSČM pro rozpočet ruku nezvednou,“ trvala na požadavku komunistů.

Ve hře tak zůstává možnost rozpočtového provizoria, podle něhož by se Česko řídilo v jednotlivých měsících, pokud by vládní návrh státního rozpočtu neprošel. Ferjenčík i Skopeček se shodli, že minimálně měsíc si stát může provizorium dovolit. Podle obou poslanců však nejde o šťastné řešení. „Bylo by pro Andreje Babiše a Alenu Schillerovou ostudou, kdybychom jej měli,“ zdůraznil Skopeček.

Tagy:
Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou
Miloš Zeman

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

Čokoládová, nebo jahodová aneb souboj o zmrzlinu: Babiš nám přebírá PR, smějí se Piráti

„Udělám vše pro to, aby Piráti nezakázali vanilkovou a čokoládovou zmrzlinu,“ napsal premiér Andrej Babiš (ANO) na sociální sítě a navíc lidi na točenou zmrzlinu zve. Piráti se brání, že žádnou zmrzlinu zakazovat nehodlají. Premiér navíc podle nich přebírá jejich PR, protože to byli právě oni, kteří jako první oznámili, že v rámci kampaně budou rozdávat jahodové nanuky. Mohlo by se tak zdát, že zmrzlina je zásadnějším tématem voleb než bydlení nebo důchodová reforma.

reklama

Domácí zpravodajství

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

reklama