reklama

Skopeček z ODS: Koalice přestala fungovat, vládu drží u moci jen snaha udržet křesla

V pátek dojde na pokračování schůze poslanců, na jejímž konci by mělo dojít na hlasování o státním rozpočtu na příští rok. Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD však nemá vyjednanou podporu, neboť na požadavky KSČM, která svými hlasy kabinet běžně podporuje, vláda zatím nepřistoupila. Co komunisté požadují? A jaký je názor ostatních stran? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM) a místopředsedové výboru Jan Skopeček (ODS) a Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

reklama

Aktuální stav, kdy menšinová vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) nezískala podporu pro svůj rozpočet, podle poslance ODS Jana Skopečka potvrzuje, že vládní koalice přestala fungovat. „Tuto vládu nedrží žádný program, jen snaha udržet si ministerská křesla,“ řekl v pořadu CNN Prima NEWS.

Skopeček zároveň kritizoval, jak ve středu postupně hnutí ANO, sociální demokraté a pak i komunisté „kouskovali“ jednání o nejdůležitějším zákonu roku. Vadí mu také, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přišla s návrhem státního rozpočtu de facto na poslední chvíli. „Myslím, že je to naprosté selhání premiéra i ministryně financí,“ prohlásil Skopeček.

Podobně hovořil i zástupce Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Premiér odmítá řešit věci, které považuje za malichernost. Prostě se na to vykašlal,“ řekl pirátský poslanec k tomu, proč Babiš neměl vyjednanou podporu pro návrh rozpočtu. Ferjenčík však zároveň zmínil, že je otázkou, zda celé prodlužování schůze není jen „divadlo“ mezi vládní stranami, tedy ANO a ČSSD, a komunisty.

Komunisté trvají na škrtech u obrany

Komunisté schválení rozpočtu podmiňují především přesunutím 10 miliard korun z obrany do rezerv. Babiš a Schillerová už několikrát v posledních dnech vystoupili na jednání poslaneckého klubu komunistů, ti však zatím trvají na svém. „Nemáme v úmyslu couvnout,“ prohlásila v pořadu 360° Vostrá.

Pokud by však Babiš na komunistický návrh přistoupil, je otázkou, jak by hlasovali sociální demokraté. Ferjenčík v pořadu zmínil, že ministr vnitra Jan Hamáček, který je zároveň předsedou ČSSD, peníze armádě vzít nechce.

Dojde na rozpočtové provizorium?

Vostrá, která je šéfkou rozpočtového výboru, dále v pořadu 360° Pavlíny Wolfové prohlásila, že se komunisté o žádné divadlo nepokoušejí. „Jednoznačně mohu říci, že pokud neprojde náš pozměňovací návrh, poslanci KSČM pro rozpočet ruku nezvednou,“ trvala na požadavku komunistů.

Ve hře tak zůstává možnost rozpočtového provizoria, podle něhož by se Česko řídilo v jednotlivých měsících, pokud by vládní návrh státního rozpočtu neprošel. Ferjenčík i Skopeček se shodli, že minimálně měsíc si stát může provizorium dovolit. Podle obou poslanců však nejde o šťastné řešení. „Bylo by pro Andreje Babiše a Alenu Schillerovou ostudou, kdybychom jej měli,“ zdůraznil Skopeček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama