reklama

Neuškodilo by nám zachovat se jako správní hospodáři a trochu ušetřit, řekl Dolejš

Vláda premiéra Andreje Babiše zatím nedokázala ve Sněmovně najít podporu pro státní rozpočet na příští rok. Hlasy vládě odmítá dát i KSČM, která kabinet toleruje. Komunisté za své hlasy požadují škrtnutí 10 miliard korun na obranu. Podle jejich poslance Jiřího Dolejše by v situaci, kdy se země nachází v ekonomické a zdravotní krizi, neuškodilo zachovat se jako správní hospodáři a trochu ušetřit. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

„Náš návrh vnímám jako kompromis,“ řekl Dolejš v pořadu K věci. Pozměňovací návrh je podle něj koncipovaný tak, že ušetřené peníze půjdou do vládních rezerv. „Vládní rezervy jsou jejich, nebude krácen resort ministra obrany, či zastavena modernizace armády. Není to žádný trest pro vojáky. Opravdu jde jen o odklad splátek za zbrojní projekty, které už jsou stejně podepsané a budou realizovány,“ vysvětlil poslanec Jiří Dolejš.

Návrh považuje za akceptovatelné řešení. „Vidím v tom určitý prvek kompromisu, přesto to zatím vázne,“ podivil se.

Věci, které mohou počkat

Také upozornil, že tím nechtějí „házet vidle“ do fungování resortu. „Skutečně si myslíme, že zbrojní zakázky mohou počkat, koneckonců dodávky konkrétních zbrojních systémů budou přicházet v letech 2022 až 2023. Smlouva na německá bojová vozidla dokonce byla podepsána teprve před několika týdny. Čili jsou to všechno věci, které mohou počkat,“ vysvětlil.

Problém vidí v danou chvíli u sociální demokracie, v jejím postoji k požadavku komunistů. „Bouřlivý potlesk jsme fakt nečekali, ale pochopení pro krizovou situaci ano. Před námi je úkol zvládnout rozpočet v roce 2021. Neuškodilo by nám, kdybychom se zachovali jako správní hospodáři a trochu ušetřili. Některé výdaje třeba odložili,“ řekl Dolejš a dodal, že Hnutí ANO jejich vysvětlení chápe.

Podle něj není mnoho možností, jak se dopracovat k úspěšnému konci a neskončit v provizoriu. Přesto jako strana ustupovat nehodlají. „Když jsme dali při hlasování stranického orgánu na výběr, zda máme tvrdě bojovat za pozměňovací návrh, anebo být vstřícní a vystačit si s veřejným příslibem pana premiéra, tak si straníci vybrali tvrdší variantu,“ popsal Dolejš.

Země se nachází ve zdravotnické krizi

Celou situaci pak označil za velmi nešťastnou. „Jednání o rozpočtu byla výrazně příjemnější, když jsme se nacházeli v konjuktuře a vše fungovalo. Opozice vládu samozřejmě kritizovala, ale měli jsme kladný hospodářský růst a lidé dostávali různé benefity,“ řekl Dolejš. Teď se ale podle něj nachází země v roce, kdy se prošlo recesí a navíc se nachází ve zdravotnické krizi. „Za těchto okolností nepředstavují politické přemety nic dobrého,“ dodal.

Jak uvedl, v pozměňovacím návrhu jde KSČM hlavně o to, aby stát byl relativně stabilní a vláda vše mohla řídit. „A jestliže vlítneme do třetí vlny, budou potřeba peníze. Proto by bylo lepší, abychom nestáli na půdě rozpočtového provizoria, ale rozpočet běžel a peníze se mohly uvolňovat tak, jak bylo slíbeno,“ vysvětlil Dolejš. Jako příklad toho, kam by peníze mohly putovat, uvedl růst platu ve školství nebo na zacelování takzvaných černých děr, které jsou důsledkem vypínání ekonomiky.

Tagy:
armáda státní rozpočet KSČM Jiří Dolejš vláda Česko pozměňovací návrh

Hlavní zprávy

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor
360°

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor

Z turbulentních událostí jednoznačně vyplývá, že Kancelář prezidenta republiky minimálně od minulé středy neříkala pravdu, zhodnotil politický komentátor webu Info.cz Vratislav Dostál okolnosti hospitalizace Miloše Zemana. Zpochybnil, že by premiér Andrej Babiš či šéf Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO) o prezidentově zdravotní kondici nevěděli. Končící premiér podle něj už rozjel svou prezidentskou kampaň.

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku
Miloš Zeman

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

Kim nepřestává provokovat. KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další balistickou raketu
KLDR

Kim nepřestává provokovat. KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další balistickou raketu

Severní Korea odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu, oznámily světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, podotkla agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida zároveň uvedl, že Severní Korea dnes odpálila zřejmě dvě rakety.

Soused zemřel hlady, líčí Sabina z Jemenu aneb České mámy v boji s hladomorem

Po matce je Češka a po otci Jemenka. Ve dvaceti letech odešla Sabina Addailamy z Prahy do jemenské metropole San’á, kde se nyní s pomocí českých kamarádek snaží čelit postupujícímu hladomoru. Ve válkou zmítaném Jemenu je to boj s větrnými mlýny. „Denně vidím spoustu podvyživených děti, některé se prohrabují mezi odpadky a hledají cokoliv, co by snědly,“ informuje 46letá Addailamy přímo ze San’á.

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Stále více Čechů chodí do obchodů bez respirátoru či roušky. Pokuty ani nemoc neřeší

Některé evropské státy upouští od povinného používání respirátorů v obchodech. Jedná se například o Dánsko, Maďarsko, Velkou Británii nebo Norsko. V Česku vládní nařízení o zakrytém nosu a ústech dál platí, lidé si však s jeho dodržováním hlavu mnohdy už nelámou. A to i přesto, že za jeho porušení hrozí vysoká pokuta a že pandemie v Česku opět sílí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama