Švejdara nikdo nikam nevyháněl. Šlachta policejní složky zpolitizoval, tvrdí Benda

Šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta zpolitizoval policejní složky. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil poslanec Marek Benda. Tvrdí také, že policejní prezident Jan Švejdar na svůj post rezignoval sám a bez nátlaku.

Policejní prezident Jan Švejdar minulý týden oznámil, že ve funkci končí a odchází do civilu. Jeho rozhodnutí předcházela schůzka s tehdy nadcházejícím ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Podle svých slov došel k názoru, že jeho další setrvání ve funkci není žádoucí. „Pan Švejdar se rozhodl rezignovat sám. Je to jeho svobodné rozhodnutí. Nikdo ho nikam nevyháněl,“ má jasno Benda.

Pokud by se novým policejním prezidentem stal náměstek na policejním prezidiu Martin Vondrášek, podle šéfa hnutí Přísaha Roberta Šlachty by to naznačovalo jednoznačnou politizaci policejních složek. Vondrášek totiž má být dobrým přítelem Ivana Langera (ODS). „Jestli někdo dokázal neuvěřitelně zpolitizovat policejní složky, tak to právě byl předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. Od něj opravdu žádné rady nechci,“ reagoval Benda.

Jak to bude s náměstky?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) dlouhodobě tvrdil, že na ministerstvech téměř nejsou žádní náměstci političtí, nýbrž odborní. „Každý ministr, který přichází, si bude chtít přivést své politické náměstky. Není možné přijít na resort, který je evidentně nepřátelský pod vlivem hnutí ANO,“ sdělil Benda.

„Problém je, že za dobu, co platí služební zákon, celá řada politiků, kteří přišli ať ze sociální demokracie, nebo z ANO, byla posléze překlopena do odborných náměstků. Na to se musíme podívat a rozmyslet se, zda tito lidé mají dostatečné kompetence,“ uvedl Benda.

Dobytí ministerstva

Podle poslance ANO Patrika Nachera vláda tohoto hnutí velmi pečlivě hlídala počty politických náměstků. „Často v resortech nebyl nikdo z hnutí ANO. Nemyslím si, že je dobře, když politici obsadí ministerstvo, jako by ho dobyli od ministra po náměstky. Za lidovců se tradovalo, že to bylo až po řidiče a vrátné,“ prozradil Nacher.

„Řidič není žádné odborné povolání, není to součást správy státu. Tatínek mě ale učil, že první, koho si s sebou musíte přivést, je váš řidič, protože s ním trávíte mnoho času v autě a musíte mu důvěřovat,“ oponoval Benda. Nacher pak doplnil, že se jednalo o obrazné přirovnání.

Tagy: