reklama

Švejdara nikdo nikam nevyháněl. Šlachta policejní složky zpolitizoval, tvrdí Benda

Šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta zpolitizoval policejní složky. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil poslanec Marek Benda. Tvrdí také, že policejní prezident Jan Švejdar na svůj post rezignoval sám a bez nátlaku.

reklama

Policejní prezident Jan Švejdar minulý týden oznámil, že ve funkci končí a odchází do civilu. Jeho rozhodnutí předcházela schůzka s tehdy nadcházejícím ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Podle svých slov došel k názoru, že jeho další setrvání ve funkci není žádoucí. „Pan Švejdar se rozhodl rezignovat sám. Je to jeho svobodné rozhodnutí. Nikdo ho nikam nevyháněl,“ má jasno Benda.

Pokud by se novým policejním prezidentem stal náměstek na policejním prezidiu Martin Vondrášek, podle šéfa hnutí Přísaha Roberta Šlachty by to naznačovalo jednoznačnou politizaci policejních složek. Vondrášek totiž má být dobrým přítelem Ivana Langera (ODS). „Jestli někdo dokázal neuvěřitelně zpolitizovat policejní složky, tak to právě byl předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. Od něj opravdu žádné rady nechci,“ reagoval Benda.

Jak to bude s náměstky?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) dlouhodobě tvrdil, že na ministerstvech téměř nejsou žádní náměstci političtí, nýbrž odborní. „Každý ministr, který přichází, si bude chtít přivést své politické náměstky. Není možné přijít na resort, který je evidentně nepřátelský pod vlivem hnutí ANO,“ sdělil Benda.

„Problém je, že za dobu, co platí služební zákon, celá řada politiků, kteří přišli ať ze sociální demokracie, nebo z ANO, byla posléze překlopena do odborných náměstků. Na to se musíme podívat a rozmyslet se, zda tito lidé mají dostatečné kompetence,“ uvedl Benda.

Dobytí ministerstva

Podle poslance ANO Patrika Nachera vláda tohoto hnutí velmi pečlivě hlídala počty politických náměstků. „Často v resortech nebyl nikdo z hnutí ANO. Nemyslím si, že je dobře, když politici obsadí ministerstvo, jako by ho dobyli od ministra po náměstky. Za lidovců se tradovalo, že to bylo až po řidiče a vrátné,“ prozradil Nacher.

„Řidič není žádné odborné povolání, není to součást správy státu. Tatínek mě ale učil, že první, koho si s sebou musíte přivést, je váš řidič, protože s ním trávíte mnoho času v autě a musíte mu důvěřovat,“ oponoval Benda. Nacher pak doplnil, že se jednalo o obrazné přirovnání.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření
360°

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Maďarský ministr mě pozval do Budapešti, chlubí se Okamura. Prý díky omluvě za Pekarovou

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama