Sláva Ukrajině, zvolal zajatec na videu, Rusové ho rozstříleli. Zelenského muž slíbil odplatu

Ruští vojáci zřejmě zastřelili válečného zajatce poté, co zvolal „Sláva Ukrajině!“, napsal v pondělí na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záběry zveřejněné na sociálních sítích. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak reagoval slovy, že vražda nezůstane nepotrestána. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval, aby vraždu zajatce vyšetřil a pachatele potrestal Mezinárodní trestní soud (ICC) se sídlem v Haagu, který stíhá pachatele a strůjce válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti.

Podle deníku zatím není jasné, kde a kdy přesně byl inkriminovaný videozáznam pořízen. Zachycuje situaci, kdy poté, co neozbrojený ukrajinský voják zvolá „Sláva Ukrajině!“, do něj Rusové s vulgárními nadávkami začnou střílet.

ČTĚTE TAKÉ: Panický ústup Ukrajinců z Bachmutu se nekoná. Reportér popsal klíčovou taktiku obránců

Šéf ukrajinské diplomacie Kuleba se obrátil na hlavního prokurátora ICC Karima Khana a požádal jej, aby zahájil vyšetřování vraždy zajatého ukrajinského vojáka. Tento ruský válečný zločin je podle ministra důkazem, že Rusko vede genocidní válku, napsal server RBK-Ukrajina.

Jermak napsal, že válečné zločiny jsou v Rusku pěstovány a úřady se je snaží maskovat propagandou a mýty o „nacistech“ na Ukrajině. „Zavraždění člověka, který se dostal do zajetí, je toho další příklad. A také příklad ruské ubohosti a slabosti,“ podotkl. „Za každý takový válečný zločin přijde odplata. Nikdo se před ní neschová,“ zdůraznil.

„Rusko se bude zodpovídat za každý spáchaný válečný zločin,“ uvedl ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec podle agentury Unian. „Zastřelení ukrajinského vojáka, který upadl do zajetí, je porušením ženevské konvence. Je to hanebné a podlé,“ zdůraznil a dodal, že video odeslal kolegům v různých zemích světa „jako důkaz o dalším válečném zločinu Ruska“.

Ruští představitelé dosud video nekomentovali, uvedla ruská redakce BBC. Připomněla, že když se loni v listopadu objevilo podezření, že ukrajinští vojáci zastřelili vzdávající se ruské vojáky a Moskva mluvila o „brutální popravě“, ukrajinské úřady přislíbily celou záležitost vyšetřit.

Podle závěrů Kyjeva se tehdy ovšem chystala vzdát jen část ruských vojáků a jiní dva napadli ukrajinské vojáky palbou –⁠ a ti střelbu opětovali. Ukrajinská generální prokuratura nicméně ve věci zahájila trestní stíhání.

Minulý měsíc ve švýcarském Davosu Jermak uváděl, že Kyjev zaznamenal přes 80 tisíc ruských válečných zločinů, jejichž oběťmi se stalo přes devět tisíc civilistů, včetně 453 dětí. „Nepromineme jediný případ mučení, jediný ukradený život. Každý zločinec se bude zodpovídat,“ uvedl tehdy. Zopakoval požadavek Kyjeva na vytvoření zvláštního mezinárodního tribunálu, který by soudil přední ruské politiky zodpovědné za napadení Ukrajiny.

Kyjev obviňuje Rusko z vedení genocidní války proti Ukrajině, o čemž mají svědčit především důkazy o zavraždění stovek civilistů ruskými vojáky v okupovaných městech a vsích před jejich osvobozením. Symbolem těchto zvěrstev se stalo především město Buča u Kyjeva.

Tagy: