reklama

Zeman: Jsme v boji proti islámskému terorismu, smrt vojačky nemusela být náhoda

Česko je společně s dalšími státy ve válce proti islámskému terorismu. Na každoročním velkém armádním shromáždění to prohlásil prezident Miloš Zeman. Nedávno se dle něj projevil zejména ve Francii a Rakousku, ale ohrožuje i náš stát. Prezident na setkání mimo jiné také řekl, že nedávná smrt vojačky na Sinajském poloostrově nemusela být kvůli nehodě, protože na území působí islámští radikálové.

reklama

„Jsme v boji proti Islámskému terorismu, který se projevil ve Francii či v Rakousku a ohrožuje i nás,“ prohlásil Zeman na setkání a islámský terorismus označil za největší zlo současnosti.

K tématu

V souvislosti s tím řekl, že je rád za vyjádření generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který se nyní vyslovil proti stažení koaličních vojáků z Afghánistánu, protože by odsun jednotek mohl vést k vytvoření teroristického centra v zemi. „Možná změnil názor kvůli americkým volbám, ale nechci spekulovat. Uvidíme, zda bude v dřívější politice appeassmentu postupovat nová americká administrativa,“ dodal Zeman.

Zeman také zmínil nedávnou smrt vojačky Michaely Tiché, která zahynula při pádu vrtulníku před dvěma týdny. „Bude mi ctí 28.10. vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili,“ prohlásil při setkání Zeman a dodal, že se incident snad řádně vyšetří.

Při armádním shromáždění dále prezident prohlásil, že by lidé neměli poslouchat ty, kteří mají rétoriku proti Rusku či Číně. „Nenechme se zmást těmi, kteří rozsévají antiruskou a antičínskou hysterii,“ řekl prezident, podle něhož to pouze škodí ekonomickým zájmům.

Český prezident a zároveň nejvyšší velitel ozbrojených sil při setkání vyzdvihl nákupy dronů, které jsou podle něj zbraní budoucnosti. Vyslovil se především pro pořízení dronů z Izraele, protože tamní bezpilotní letouny se v boji již osvědčily. Vojákům Armády ČR také poděkoval, za jejich pomoc v boji proti koronaviru.

Metnar: Koronavirová krize ještě nekončí

Na shromáždění vystoupil také šéf resortu obrany Lubomír Metnar (za ANO). I on poděkoval vojákům za jejich boj proti pandemii. „Krize ale ještě nekončí. Také nevíme, jestli se nebude opakovat, nebo jestli nepřijdou jiné, možná ještě horší pandemie,“ řekl v projevu vojákům Metnar.

Ministr obrany zmínil i některé letošní armádní nákupy, které celkově vyšly na více než 11 miliard korun. „Pořizujeme například ruční zbraně, pasivní sledovací systémy, systém řízení palby dělostřelectva a balistické vesty,“ uvedl šéf resortu obrany a dodal, že je letos ještě v plánu uzavřít smlouvy na modernizaci vrtulníků Mi-171 a na nákup 1200 terénních vozidel.

Setkání se kromě Zemana s Metnarem účastnili také premiér Andrej Babiš (ANO) a samozřejmě i náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata.

K tématu

Tagy: terorismus Andrej Babiš Miloš Zeman drony Lubomír Metnar Rusko Čína Armáda ČR prezident Miloš Zeman Ministerstvo obrany Michaela Tichá

Další hlavní zprávy

Názory

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Známý intelektuální velikán a nezařazený poslanec Lubomír Volný se ve čtvrtek ve Sněmovně znovu postaral o nebývalý rozruch. Přímo v jednacím sále, kam vyrazil ve vytahaném triku a bez roušky, profackoval pár svých kolegů, protože mu nedovolili mluvit. Nejen slovy „jestli tady pudeš, dostaneš flákanec“ opět prokázal, že by tak složitou disciplínu, jakou je mluvené slovo, měl přenechat jiným. Mnohem více pozornosti než samotný incident si zaslouží fakt, že i Volný reprezentuje jistou část české společnosti, která podobnému chování tleská.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Prodlouží se nouzový stav a protiepidemická opatření? Vláda bude v pátek mimořádně jednat formou videokonference. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce navíc představit aktualizovanou tabulku opatření navázaných na protiepidemický systém PES. Bude navrhovat, aby platila od 1. února. Sledujte tiskovou konferenci živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 8:30.

Blatný: Pokud kvůli britské mutaci všechno selže, musí přijít nestandardní zásah
Pomáháme umělcům pouze přežít, hned tak se z toho nevyhrabeme, řekl Zaorálek
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Dám ti facku, opičáku! Čeští poslanci si rozbíjejí nosy od konce 19. století
Další články
reklama
reklama