reklama

Zeman: Jsme v boji proti islámskému terorismu, smrt vojačky nemusela být náhoda

Česko je společně s dalšími státy ve válce proti islámskému terorismu. Na každoročním velkém armádním shromáždění to prohlásil prezident Miloš Zeman. Nedávno se dle něj projevil zejména ve Francii a Rakousku, ale ohrožuje i náš stát. Prezident na setkání mimo jiné také řekl, že nedávná smrt vojačky na Sinajském poloostrově nemusela být kvůli nehodě, protože na území působí islámští radikálové.

reklama

„Jsme v boji proti Islámskému terorismu, který se projevil ve Francii či v Rakousku a ohrožuje i nás,“ prohlásil Zeman na setkání a islámský terorismus označil za největší zlo současnosti.

V souvislosti s tím řekl, že je rád za vyjádření generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který se nyní vyslovil proti stažení koaličních vojáků z Afghánistánu, protože by odsun jednotek mohl vést k vytvoření teroristického centra v zemi. „Možná změnil názor kvůli americkým volbám, ale nechci spekulovat. Uvidíme, zda bude v dřívější politice appeassmentu postupovat nová americká administrativa,“ dodal Zeman.

Zeman také zmínil nedávnou smrt vojačky Michaely Tiché, která zahynula při pádu vrtulníku před dvěma týdny. „Bude mi ctí 28.10. vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili,“ prohlásil při setkání Zeman a dodal, že se incident snad řádně vyšetří.

Při armádním shromáždění dále prezident prohlásil, že by lidé neměli poslouchat ty, kteří mají rétoriku proti Rusku či Číně. „Nenechme se zmást těmi, kteří rozsévají antiruskou a antičínskou hysterii,“ řekl prezident, podle něhož to pouze škodí ekonomickým zájmům.

Český prezident a zároveň nejvyšší velitel ozbrojených sil při setkání vyzdvihl nákupy dronů, které jsou podle něj zbraní budoucnosti. Vyslovil se především pro pořízení dronů z Izraele, protože tamní bezpilotní letouny se v boji již osvědčily. Vojákům Armády ČR také poděkoval, za jejich pomoc v boji proti koronaviru.

Metnar: Koronavirová krize ještě nekončí

Na shromáždění vystoupil také šéf resortu obrany Lubomír Metnar (za ANO). I on poděkoval vojákům za jejich boj proti pandemii. „Krize ale ještě nekončí. Také nevíme, jestli se nebude opakovat, nebo jestli nepřijdou jiné, možná ještě horší pandemie,“ řekl v projevu vojákům Metnar.

Ministr obrany zmínil i některé letošní armádní nákupy, které celkově vyšly na více než 11 miliard korun. „Pořizujeme například ruční zbraně, pasivní sledovací systémy, systém řízení palby dělostřelectva a balistické vesty,“ uvedl šéf resortu obrany a dodal, že je letos ještě v plánu uzavřít smlouvy na modernizaci vrtulníků Mi-171 a na nákup 1200 terénních vozidel.

Setkání se kromě Zemana s Metnarem účastnili také premiér Andrej Babiš (ANO) a samozřejmě i náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama