reklama

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik: Jak obhajuje Janeček svůj postoj k neočkování dětí?

Neočkujme děti, prohlásil nedávno miliardář Karel Janeček, za což sklidil bouři a schytal kritiku z řad vědců. Jak obhajuje svůj názor k vakcinaci? V pořadu Co Čech, to politik! s ním budou diskutovat mikrobiolog z Akademie věd ČR Peter Šebo, který stojí za peticí pro povinné očkování, a módní návrhář Osmany Laffita. Debatu můžete sledovat od 18 hodin na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku.

reklama

Filantrop a matematik Janeček se stal horkým tématem poté, co během předávání cen ankety Český slavík kritizoval vakcinaci dětí proti covidu. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat – proti jeho výrokům se postavili umělci i vědci a distancoval se od něj nadační fond Neuron, který v minulosti založil. „Vzhledem k jeho prohlášením není další spolupráce mezi NF Neuron a Karlem Janečkem možná,“ dodal fond, v němž figurují významní čeští vědci.

V pondělí odmítl, že by byl proti očkování jako takovému, dle svých slov jej považuje za jeden z nejdůležitějších nástrojů v boji proti pandemii. Zároveň ale podotkl, že očkování dětí musí být svobodným rozhodnutím každého rodiče.

Naopak za povinnou vakcinaci proti covidu se postavil Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. Současné pokusy motivovat neočkované jsou podle něj nedostatečné i kvůli tomu, že tato skupina lidí věří nesmyslům. Proto věří, že je povinné očkování jedinou cestou, jak se dostat z toho nejhoršího. Diskuzi dvou protichůdných názorových proudů doplní módní návrhář kubánského původu Osmany Laffita.

Pořad Co Čech, to politik! odstartuje v 18 hodin. Diskuzi hostů můžete sledovat na stanici CNN Prima NEWS i přímo zde v článku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?
Rozhovor

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert
Věda a technologie

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama