reklama
CNN Prima News Akademie věd

Akademie věd

Výpis příspěvků ke štítku „Akademie věd“

Mám obavy, že indickou mutaci koronaviru neudržíme na uzdě, připustil biochemik

Může Česku hrozit podobný scénář, jako nastal ve Velké Británii, kde kvůli indické mutaci koronaviru prodlužují lockdown a v zemi umírají i lidé, kteří byli očkováni dvěma dávkami vakcíny? „V ohrožení indickou variantou rozhodně jsme,“ připustil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ředitel Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, biochemik Libor Grubhoffer.

Úspěch českých vědců. Vyvinuli protirakovinnou látku, zabíjí nádorové buňky

Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Látka nazvaná mitoDFO využívá toho, že nádorové buňky potřebují více železa. Blokuje tak jeho zpracování, což zabraňuje nádoru v růstu. Článek o výzkumu publikoval časopis Cancer Research, uvedla za Akademii věd ČR (AV) Eliška Zvolánková. Tým si už zažádal o patenty v Evropské unii a ve Spojených státech.

Dvojitá protilátka vítězí i nad mutacemi koronaviru. Testovali ji v Akademii věd ČR

Dvojitá protilátka, kterou nedávno úspěšně otestovali čeští vědci, je účinná vůči britské, jihoafrické i brazilské mutaci koronaviru. Studii o objevu ve čtvrtek zveřejnil prestižní časopis Nature. Protilátku vyvinuli výzkumníci z biomedicínského výzkumného ústavu ve švýcarské Bellinzoně, vědci v Biologickém centru Akademie věd ČR mají na starost její testování. O studii za Biologické centrum informovala Daniela Procházková.

Češi úspěšně otestovali protilátku na covid, švýcarský objev funguje i na mutace

Vědci v Česku úspěšně otestovali protilátku na COVID-19, která v budoucnu může pomoci prevenci i léčbě nemoci. Protilátku vyvinuli vědci z biomedicínského výzkumného ústavu v Bellinzoně (IRB) ve Švýcarsku. Její účinnost pak v preklinické studii ověřovali výzkumníci v českobudějovickém Biologickém centru Akademie věd ČR (BC AV). Za akekdemii o tom informovala Daniela Procházková.

Výplach z úst ukáže, zda máte koronavirus. Čeští vědci pracují na unikátním přístroji

Prototyp přístroje pro zjištění koronaviru ve slinách připravují odborníci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR (FZÚ) a firmy Cardam. Jádro je biočip vyvinutý vědci z FZÚ. Zařízení podobné nápojovému automatu pomůže s testováním velkého počtu lidí a nebude vyžadovat kvalifikovanou obsluhu. Podle dosavadních testů je jeho citlivost srovnatelná s výtěry z nosohltanu běžně užívanými pro PCR testování, uvedli vědci.

reklama