
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
Akademie věd
Výpis příspěvků ke štítku „Akademie věd“

Češi úspěšně otestovali protilátku na covid, švýcarský objev funguje i na mutace
Vědci v Česku úspěšně otestovali protilátku na COVID-19, která v budoucnu může pomoci prevenci i léčbě nemoci. Protilátku vyvinuli vědci z biomedicínského výzkumného ústavu v Bellinzoně (IRB) ve Švýcarsku. Její účinnost pak v preklinické studii ověřovali výzkumníci v českobudějovickém Biologickém centru Akademie věd ČR (BC AV). Za akekdemii o tom informovala Daniela Procházková.

Výplach z úst ukáže, zda máte koronavirus. Čeští vědci pracují na unikátním přístroji
Prototyp přístroje pro zjištění koronaviru ve slinách připravují odborníci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR (FZÚ) a firmy Cardam. Jádro je biočip vyvinutý vědci z FZÚ. Zařízení podobné nápojovému automatu pomůže s testováním velkého počtu lidí a nebude vyžadovat kvalifikovanou obsluhu. Podle dosavadních testů je jeho citlivost srovnatelná s výtěry z nosohltanu běžně užívanými pro PCR testování, uvedli vědci.

Sledujte ŽIVĚ HLAVNÍ ZPRÁVY: Odborník o očkování, vakcíně a připravenosti Česka
Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zeptáme se Zdeňka Hostomského, ředitele Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, na jeho názor ohledně rychlého vývoje vakcíny, připravenosti nemocnic na očkování i na to, do jaké míry nás vakcinace opravdu zachrání. Nejen o tom poskytneme informace v Hlavních zprávách od 18:55.

Lidé se kvůli covidu bojí bankovek. Pomoct by mohl nový typ papíru od českých vědců
Placení hotovostí může být v době koronavirové epidemie rizikové, virus totiž vydrží na bankovkách až 48 hodin. Také proto se během jarní vlny doporučovalo dávat přednost bezkontaktnímu placení. Důvěru v hotovost by však v budoucnu mohl přinést zpátky vynález českých výzkumníků. Ti vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky.

Co je štěstí? Nyní především nebýt chudý, říká socioložka Hamplová
Dana Hamplová, socioložka ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, zkoumá štěstí, má to dokonce přímo v popisu práce. Ale jak se vědecky měří štěstí? Co dělá lidi šťastnými a spokojenými? Na to odpovídala v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS.

Ve věku 92 let zemřel jeden ze zakladatelů české kvantové chemie Rudolf Zahradník
Fyzikální chemik Rudolf Zahradník dosáhl jako vědec mnohých úspěchů, byl jedním ze zakladatelů české i středoevropské kvantové chemie. Veřejnosti byl však znám především jako někdejší předseda Akademie věd ČR. Zahradník, který zemřel ve věku 92 let, byl autorem více než tří stovek odborných článků a vychoval mnoho následovníků. V jeho vědecké skupině působila například jako mladá vědkyně současná německá kancléřka Angela Merkelová.

Přísný lockdown, nebo se do Vánoc zlepšení nedočkáme, varuje tým českých vědců
Ke zlepšení vývoje epidemie do Vánoc je podle modelu českých vědců třeba přísný lockdown. Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů BISOP hovoří o nutnosti větší uzávěrky společnosti. Součástí by měl být i zákaz setkávání lidí mimo práci a rodinu. Výzkumný tým centra tvoří sedmnáct vědců z Akademie věd ČR, Univerzity Karlovy a institutu CERGE-EI.

Domácí násilí během pandemie roste, útoky jsou extrémnější, zjistil výzkum
Domácí násilí je stále tabuizované téma. V roce 2019 podle Asociace pracovníků intervenčních center České republiky policie evidovala 1 256 případů domácího násilí. Změnila se situace během pandemie koronaviru? A funguje systém pomoci obětem? Na tyto otázky odpovídají Dana Moree z Univerzity Karlovy a Blanka Nyklová z Akademie věd.

Archeologové z Akademie věd objevili pozůstatky středověké vesnice Nesvětice
Na překvapivý nález narazili archeologové z Akademie věd. Na předpolí lomu Bílina na Teplicku objevili pozůstatky středověké vesnice Nesvětice, která zanikla za husitských válek.

Řasy lze využít v potravinářství i lékařství. Pomůžou i ve vesmíru, říká vědec
V Česku se vyvíjejí organismy budoucnosti, které by mohly pomoci i v cestě na Mars. O tom, co všechno by měly umět, ale také o využití mikrořas třeba v léčbě závažných onemocnění hovořil ve středečním Interview Martiny Kuzdasové Ondřej Prášil z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.

Ledek, který vybuchl v Bejrútu, je sám o sobě nehořlavý, uvedl člen Akademie věd
Dusičnan amonný, tedy látka známá jako ledek, která s největší pravděpodobností vybuchla v přístavním skladu v libanonském Bejrútu, je prý sama o sobě nehořlavá. Pro CNN Prima NEWS to uvedl člen Ústavu anorganické chemie Akademie věd České republiky Jan Havlík. Na následky úterní exploze zahynulo nejméně sto lidí a další čtyři tisíce jich bylo zraněno.

Sonda Solar Orbiter pořídila snímky Slunce ze zatím nejbližší vzdálenosti
V okolí Slunce dochází k erupcím, které se podařilo vyfotografovat přístrojům sondy Solar Orbiter. Evropská kosmická agentura (ESA) ve čtvrtek zveřejnila první snímky, které sonda pořídila z vůbec nejbližší vzdálenosti ke Slunci – 77 milionů kilometrů. Solar Orbiter vyletěla k nejblíže vzdálené hvězdě od Země na začátku února letošního roku. Na vybavení sondy se podíleli i čeští vědci.