CNN Prima News Akademie věd

Akademie věd

Výpis příspěvků ke štítku „Akademie věd“

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik: Jak obhajuje Janeček svůj postoj k neočkování dětí?

23. listopadu 2021 17:33

Neočkujme děti, prohlásil nedávno miliardář Karel Janeček, za což sklidil bouři a schytal kritiku z řad vědců. Jak obhajuje svůj názor k vakcinaci? V pořadu Co Čech, to politik! s ním budou diskutovat mikrobiolog z Akademie věd ČR Peter Šebo, který stojí za peticí pro povinné očkování, a módní návrhář Osmany Laffita. Debatu můžete sledovat od 18 hodin na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku.

Nobelovu cenu za literaturu dostal spisovatel z Tanzanie. Píše o dopadech kolonialismu

7. října 2021 13:18
Aktualizováno

Nobelovu cenu za literaturu letos získal anglicky píšící tanzanský spisovatel Abdulrazak Gurnah. Ve Stockholmu to ve čtvrtek oznámila Švédská akademie. Autor, který se narodil v roce 1948 a trvale žije a vyučuje v Británii, na sebe upoutal pozornost například románem Paradise (Ráj). Ten se v roce 1994 dostal mezi finalisty při udílení Bookerovy ceny. Nyní akademici ocenili spisovatele zejména za zpracování tématu kolonialismu a jeho dopadů.

Nobelovu cenu za fyziku mají vědci, kteří předpověděli globální oteplování

5. října 2021 12:00
Aktualizováno

Nobelovu cenu za fyziku v letošním roce získali Američan japonského původu Syukuro Manabe, Němec Klaus Hasselmann a Ital Giorgio Parisi. První dva vědci byli vyznamenáni za svou práci na vytváření fyzikálních modelů zemského klimatu a za to, že spolehlivě předpověděli globální oteplování. Třetí z vědců prestižní cenu dostal za svůj příspěvek k teorii náhodných fyzikálních procesů. V úterý to uvedla Královská švédská akademie věd.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

18. září 2021 19:24

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Češi vyvinuli revoluční test na covid, je levnější a rychlejší. Kdy se dostane na trh?

7. září 2021 11:41

Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od těch, jež přímou ochranu neposkytují. V tiskové zprávě to uvedli zástupci Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV). Podle nich je test jednodušší a levnější než současné způsob zjišťování hladiny účinných protilátek. Na trhu má být do několika týdnů.

Odsun Němců i nástup komunismu. Nová česká hra líčí citlivou poválečnou historii

3. července 2021 08:10

Čeští tvůrci z Univerzity Karlovy se ve své nové počítačové hře nevyhýbají citlivým kapitolám československé poválečné historie. Titul Svoboda 1945: Liberation se zaměřuje na konec nacistické vlády, napjatou situaci v Sudetách i pomalý nástup komunistů k moci. Na titulu se podíleli i historici z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.