CNN Prima News Akademie věd

Akademie věd

Výpis příspěvků ke štítku „Akademie věd“

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik: Jak obhajuje Janeček svůj postoj k neočkování dětí?

Neočkujme děti, prohlásil nedávno miliardář Karel Janeček, za což sklidil bouři a schytal kritiku z řad vědců. Jak obhajuje svůj názor k vakcinaci? V pořadu Co Čech, to politik! s ním budou diskutovat mikrobiolog z Akademie věd ČR Peter Šebo, který stojí za peticí pro povinné očkování, a módní návrhář Osmany Laffita. Debatu můžete sledovat od 18 hodin na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku.

Nobelovu cenu za literaturu dostal spisovatel z Tanzanie. Píše o dopadech kolonialismu

Aktualizováno

Nobelovu cenu za literaturu letos získal anglicky píšící tanzanský spisovatel Abdulrazak Gurnah. Ve Stockholmu to ve čtvrtek oznámila Švédská akademie. Autor, který se narodil v roce 1948 a trvale žije a vyučuje v Británii, na sebe upoutal pozornost například románem Paradise (Ráj). Ten se v roce 1994 dostal mezi finalisty při udílení Bookerovy ceny. Nyní akademici ocenili spisovatele zejména za zpracování tématu kolonialismu a jeho dopadů.

Nobelovu cenu za fyziku mají vědci, kteří předpověděli globální oteplování

Aktualizováno

Nobelovu cenu za fyziku v letošním roce získali Američan japonského původu Syukuro Manabe, Němec Klaus Hasselmann a Ital Giorgio Parisi. První dva vědci byli vyznamenáni za svou práci na vytváření fyzikálních modelů zemského klimatu a za to, že spolehlivě předpověděli globální oteplování. Třetí z vědců prestižní cenu dostal za svůj příspěvek k teorii náhodných fyzikálních procesů. V úterý to uvedla Královská švédská akademie věd.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Češi vyvinuli revoluční test na covid, je levnější a rychlejší. Kdy se dostane na trh?

Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od těch, jež přímou ochranu neposkytují. V tiskové zprávě to uvedli zástupci Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV). Podle nich je test jednodušší a levnější než současné způsob zjišťování hladiny účinných protilátek. Na trhu má být do několika týdnů.