reklama

Sledujte ŽIVĚ: Jaká opatření proti covidu plánuje vznikající vláda Petra Fialy?

Koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN svolaly na středeční devátou ráno tiskovou konferenci, na které chtějí představit, jaká opatření by mohla jejich vláda zavést proti covidu. Lídři obou koalic už několikrát řekli, že nechtějí jít cestou lockdownů.

reklama

Tiskové konference se mají zúčastnit předsedové všech pěti stran koalice, experti takzvaného AntiCovid týmu a kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura CNN Prima NEWS řekl, že vznikající vláda nechce zavádět lockdown. „Myslím, že nemůžeme opakovat modely s nouzovým stavem. Konkrétní kroky představíme ve středu v 9 hodin ráno. Lockdown to nebude,“ řekl Stanjura.

Na druhou stranu předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v polovině listopadu připustil, že nouzový stav může být ve hře. Řekl, že se všichni budou snažit, aby k němu nakonec nedošlo. Aktuální stav pandemie se podle něj bez toho obejde, v případě razantního zhoršení ale nouzový stav stále může být na stole. „Vyloučit to nemůžeme, zkušenost tady byla,“ podotkl Jurečka v Partii.

Tagy:
STAN Petr Fiala Piráti vláda koronavirus covid koalice Spolu anticovid tým

Hlavní zprávy

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer
Rozhovor

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama