Jednání Sněmovny: Poslanci probírají daňové úlevy i další pomoc Ukrajině

Poslanci zahájí v úterý odpoledne další řádnou schůzi Sněmovny. Zdroj: Profimedia.cz
Poslanci v úterý odpoledne zahájili další řádnou schůzi Sněmovny. Měli by na ní projednat například daňové úlevy při pomoci Ukrajině po ruské vojenské invazi. Jednání jste mohli sledovat živě v tomto článku.
Jednání Sněmovny začalo ve 14 hodin. Ještě před tím měly tiskové konference poslanecké kluby. Přesný program jednacího dne ale zatím nebyl stanoven.
Čtěte také

Jednat by poslanci měli například o daňové novele. Ta zavede zejména možnost odpočtu darů poskytnutých přímo Ukrajině nebo ukrajinským neziskovým organizacím. Nově by také měli mít možnost odečtu od základu daně i daňoví poplatníci z Ukrajiny, pokud jejich zdanitelné příjmy ze zdrojů v Česku tvoří aspoň 90 % zdanitelných příjmů. Nyní je ze zákona možné si z daní odečíst jen finanční dary českým pořadatelům sbírek na veřejně prospěšné účely. Vláda navrhla, aby Sněmovna předlohu schválila zrychleně už v úvodním kole.
Dolní komora bude schvalovat také vyslání až 650 vojáků na Slovensko, z nichž bude většina působit v mnohonárodní jednotce NATO pod českým velením. Cílem vyslání českých vojáků na Slovensko je posílení obrany východního křídla Severoatlantické aliance v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Menší část vojáků pak má na Slovensku pomáhat se zvládáním migrační vlny z Ukrajiny. Senát už misi schválil. Má trvat do poloviny příštího roku a stát zhruba 540 milionů korun.
Tento týden by poslanci mohli volit kandidáta ke jmenování do čela Nejvyššího kontrolního úřadu a členy rad České televize a Českého rozhlasu. V závěrečném kole budou poslanci schvalovat samostatný trestný čin působení v nestátních ozbrojených skupinách, za který by hrozilo až pětileté vězení. Sněmovna s největší pravděpodobností odmítne připojit k této novele návrh opozičního hnutí SPD na změnu v nutné obraně známou jako „můj dům, můj hrad“.
Čtěte také
