reklama

Babišův projev: Nechci dopustit tisíce mrtvých. Roušky nenosíte kvůli mně, ale kvůli prarodičům

Premiér Andrej Babiš (ANO) si na pondělní večer od 20 hodin připravil projev k občanům. Věnuje se v něm jak aktuální situaci kolem výměny ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za Romana Prymulu, tak i dalším plánovaným vládním opatřením. Předseda vlády skrze obrazovky k lidem promluvil od března již potřetí.

reklama

„Epidemie je zpět. Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou,“ prohlásil premiér Andrej Babiš v úvodu projevu.

„V posledních dnech nám byly předložené scénáře vývoje, které mě značně znepokojily,“ pokračoval s odkazem na březen, kdy vláda kvůli prognózám vývoje zavedla radikální opatření, která vedla až k vypnutí ekonomiky.

K tématu

Opatřeními podle něj vláda zachránila tisíce životů a některá z nich se budou muset vrátit. „Měli jsme jen minimum mrtvých, což nás tehdy možná ukolébalo v představě, že to s tím virem není tak zlé. I já jsem se nechal unést nastupujícím létem a atmosférou ve společnosti. To byla chyba, kterou nechci zopakovat,“ připomněl léto, kdy se přestaly nosit roušky a přestala platit i většina plošných opatření.

Rouška neohrožuje svobodu a demokracii

„Teď už vážně nejde o politiku, nikdo nechce nikoho z plezíru omezovat. Rouška neohrožuje svobodu a demokracii. Roušky nenosíte kvůli Babišovi, Vojtěchovi, Prymulovi, ale kvůli vašim rodičům a prarodičům, kvůli vašim blízkým. Nošení roušky není o svobodě jednotlivce, ale o osobním pohodlí. Ano, je to otravné a ne moc příjemné – ale zachraňuje to naše životy.  A já jako předseda vlády prostě nechci dopustit, abychom měli miliony nakažených a tisíce mrtvých,“ pokračoval Babiš ve svém již třetím televizním projevu.

K tématu

Ve svém projevu Babiš opět poděkoval i končícímu ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, kterého si sám vychoval.

„Je to slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk, kterého jsem si kdysi přivedl na Ministerstvo financí a v podstatě si ho vychoval, takže k němu mám speciální vztah. Přinesl do politiky slušnost a úctu a jsem přesvědčen, že se na něj jednou bude vzpomínat jako na nejlepšího ministra zdravotnictví,“ dodal premiér.

Poděkoval i lékařům, sestřičkám, medikům, laboratořím, ajťákům, policistům, armádě, hasičům, a záchranářům.

V současné době je podle něj nejnutnější dodržovat nastavená pravidla, která už nově bude hlídat nový ministr zdravotnictví, bývalý náměstek na resortu a epidemiolog Roman Prymula.

Třetí Babišův projev

Poprvé premiér prostřednictvím televizních obrazovek během pandemie koronaviru promluvil k lidem 23. března. Tehdy řekl, že Česká republika nikdy neprodělala podobnou zkoušku, jako představuje nový koronavirus, a převzal na sebe za všechny opatření plnou politickou odpovědnost.

K tématu

„Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření. A beru na sebe plnou politickou odpovědnost,“ uvedl. Od té doby již za změny nařízení skončilo několik lidí. Mezi nimi právě Adam Vojtěch nebo bývalý šéf epidemiologické skupiny na ministerstvu zdravotnictví Rastislav Maďar či hlavní epidemioložka Eva Gottvaldová, ale premiér zůstává.

Podruhé pak k občanům promluvil před Velikonoci, 9. dubna, a žádal je, aby zůstali doma a nenavštěvovali své příbuzné. Oba projevy byly v době nouzového stavu, kdy byl v Česku výrazným způsobem omezen pohyb. Ten skončil 17. května.

O zavedení nouzového stavu se často hovoří i teď. Vláda se v pondělí také rozhodla opět obnovit Ústřední krizový štáb, který povede ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

Vláda

Vláda souhlasí s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO

Vláda souhlasí s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO

Vláda mimořádně zasedá na žádost ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). Vláda souhlasí s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO do 300 lidí. O rozhodnutí, které musí schválit Parlament. O zdravotní pomoci jedná Česko i s Německem a dalšími zeměmi než s USA, potvrdil Metnar. Tiskovou konferenci můžete v článku sledovat živě.

reklama
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Stanley Cup je jako droga. Vyhrát jednou mi nestačí, svěřuje se hokejista Palát
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR
Další články
reklama
reklama