Babišův projev: Nechci dopustit tisíce mrtvých. Roušky nenosíte kvůli mně, ale kvůli prarodičům

Premiér Andrej Babiš (ANO) si na pondělní večer od 20 hodin připravil projev k občanům. Věnuje se v něm jak aktuální situaci kolem výměny ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za Romana Prymulu, tak i dalším plánovaným vládním opatřením. Předseda vlády skrze obrazovky k lidem promluvil od března již potřetí.

„Epidemie je zpět. Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou,“ prohlásil premiér Andrej Babiš v úvodu projevu.

„V posledních dnech nám byly předložené scénáře vývoje, které mě značně znepokojily,“ pokračoval s odkazem na březen, kdy vláda kvůli prognózám vývoje zavedla radikální opatření, která vedla až k vypnutí ekonomiky.

Opatřeními podle něj vláda zachránila tisíce životů a některá z nich se budou muset vrátit. „Měli jsme jen minimum mrtvých, což nás tehdy možná ukolébalo v představě, že to s tím virem není tak zlé. I já jsem se nechal unést nastupujícím létem a atmosférou ve společnosti. To byla chyba, kterou nechci zopakovat,“ připomněl léto, kdy se přestaly nosit roušky a přestala platit i většina plošných opatření.

Rouška neohrožuje svobodu a demokracii

„Teď už vážně nejde o politiku, nikdo nechce nikoho z plezíru omezovat. Rouška neohrožuje svobodu a demokracii. Roušky nenosíte kvůli Babišovi, Vojtěchovi, Prymulovi, ale kvůli vašim rodičům a prarodičům, kvůli vašim blízkým. Nošení roušky není o svobodě jednotlivce, ale o osobním pohodlí. Ano, je to otravné a ne moc příjemné – ale zachraňuje to naše životy.  A já jako předseda vlády prostě nechci dopustit, abychom měli miliony nakažených a tisíce mrtvých,“ pokračoval Babiš ve svém již třetím televizním projevu.

Ve svém projevu Babiš opět poděkoval i končícímu ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, kterého si sám vychoval.

„Je to slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk, kterého jsem si kdysi přivedl na Ministerstvo financí a v podstatě si ho vychoval, takže k němu mám speciální vztah. Přinesl do politiky slušnost a úctu a jsem přesvědčen, že se na něj jednou bude vzpomínat jako na nejlepšího ministra zdravotnictví,“ dodal premiér.

Poděkoval i lékařům, sestřičkám, medikům, laboratořím, ajťákům, policistům, armádě, hasičům, a záchranářům.

V současné době je podle něj nejnutnější dodržovat nastavená pravidla, která už nově bude hlídat nový ministr zdravotnictví, bývalý náměstek na resortu a epidemiolog Roman Prymula.

Třetí Babišův projev

Poprvé premiér prostřednictvím televizních obrazovek během pandemie koronaviru promluvil k lidem 23. března. Tehdy řekl, že Česká republika nikdy neprodělala podobnou zkoušku, jako představuje nový koronavirus, a převzal na sebe za všechny opatření plnou politickou odpovědnost.

„Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření. A beru na sebe plnou politickou odpovědnost,“ uvedl. Od té doby již za změny nařízení skončilo několik lidí. Mezi nimi právě Adam Vojtěch nebo bývalý šéf epidemiologické skupiny na ministerstvu zdravotnictví Rastislav Maďar či hlavní epidemioložka Eva Gottvaldová, ale premiér zůstává.

Podruhé pak k občanům promluvil před Velikonoci, 9. dubna, a žádal je, aby zůstali doma a nenavštěvovali své příbuzné. Oba projevy byly v době nouzového stavu, kdy byl v Česku výrazným způsobem omezen pohyb. Ten skončil 17. května.

O zavedení nouzového stavu se často hovoří i teď. Vláda se v pondělí také rozhodla opět obnovit Ústřední krizový štáb, který povede ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Tagy: