reklama

Sledujte ZÁZNAM: Návrat do škol i povinné respirátory. Vláda jedná o změnách v systému PES

Vláda Andreje Babiše (ANO) se na tradiční pondělní schůzce ministrů opět zabývá především agendou kolem nákazy koronaviru. Debatovat by měla hlavně o změnách v systému PES, termínech návratu dětí do škol nebo o povinném nošení respirátorů.

reklama

Na pátečním mimořádném jednání vláda rozhodla, že celá země zatím v tvrdém lockdownu zůstane minimálně do 14. února. A to i přesto, že index systému PES už se několik dnů drží na čtvrtém, a nikoliv na pátém stupni.

K tématu

Vláda ale chce s přesunem do nižšího stupně počkat do doby, než se uklidní situace v nemocnicích. I přesto by se mohly přijmout dílčí změny a od února by se do škol mohli vypravit žáci nejvyšších ročníků základních i středních škol.

Tyto změny by mohly být součástí nového systému PES, který by měl platit právě od února. Jak přesně bude vypadat, ale ještě není jasné. Již dříve jsme však informovali o tom, že nově bude systém zohledňovat i počty hospitalizovaných v nemocnicích.

Povinné respirátory?

Od minulého týdne se také vede debata o povinném zavedení respirátorů, podobně jako je tomu v Rakousku nebo Německu. Jako rozumné opatření proti šíření britské mutace koronaviru to vidí premiér Babiš. Podle vládního poradce Romana Prymuly ale zatím Česko nemá respirátorů dostatek.

Jednat se naopak nebude o přesunu 10 miliard zpět do rozpočtu obrany. To koncem minulého roku na návrh komunistů poslanci ANO a ČSSD schválili a peníze přesunuli do rozpočtové rezervy.

Premiér Babiš tvrdil, že hned na prvním jednání vlády se peníze vrátí zpět, a druhém jednání pak vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) tvrdil, že resort financí ještě nemá připravené podklady, a nyní je problém v nemoci ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO), který se jednání vlády neúčastní.

K tématu

Další hlavní zprávy

Auto

Na severní frontě klid, místy až moc velký. Křižovali jsme autem hranice okresů

Na severní frontě klid, místy až moc velký. Křižovali jsme autem hranice okresů

Neodkladná rodinná událost poslala redaktora Michala Borského v první den platnosti výrazných omezení volného pohybu osob z Prahy na sever Čech. Cestu na pohřeb a zpět nakonec absolvoval bez větších zdržení a mohl ji srovnat s předešlým výjezdem do zakázané zóny trutnovského okresu. Jaký byl jeho pohled zpoza volantu na stav kontrol v zemi sevřené koronavirem?

Doping v bývalé NDR: Byl jsem jako pokusný králík, říká zneužitý rekreační sportovec
Lidé vydrží maximálně do Velikonoc, pak dojde k anarchii, varuje epidemiolog Smejkal
Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar
Odešel z Ferrari a vyčistil garáž. Vettel prodal italské skvosty v hodnotě 120 milionů
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou
reklama
reklama
Od best in covid až po Bergamo. Jak politici komentovali uplynulý rok s koronavirem

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Další články
reklama
reklama