Cesta z lockdownu a pátého stupně, který Česko svazuje už od 27. prosince, je zatím v nedohlednu. Ministerstvo zdravotnictví totiž upravilo systém PES a výrazně zpřísnilo některé parametry. Tím nejzásadnějším je počet hospitalizovaných osob, pokud se nedostaneme pod hranici 4000 lidí v nemocnicích, z pátého stupně bychom se neměli hnout.
Novou tabulku systému PES zveřejnil web TN.cz. Z té je jasně patrné, že přibyla nová kolonka, která neuvádí to, co lidé v konkrétním stupni mohou – jako tomu bylo doteď v souvislosti s restauracemi, školami nebo obchody – ale naopak parametry nastavuje.
Parametry, které měly dosud na index systému PES vliv, byly reprodukční číslo, rychlost šíření nákazy u populace 65+, pozitivita testů (z ulice) z denního vzorku a počty nových případů na 100 tisíc obyvatel za 14 dnů. Dále se k tomu později přidal údaj o počtu hospitalizovaných a osobách ležících na JIP.
Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně
Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.
Poslední dva údaje se nově objevily i v systému PES. Dokud tak nebude počet hospitalizovaných nižší než čtyři tisíce, Česko v pátém stupni zůstane. K tomu ještě musí být pouze 400 pacientů na JIP. Ke středečnímu dni je v zemi 6608 případů a téměř 1100 pacientů na JIP.
Čtyři tisíce nakažených naposledy v říjnu
Jen pro srovnání: Méně než čtyři tisíce nakažených bylo v Česku naposledy 18. října a chvilkově jsme se k číslu přiblížili jen začátkem prosince. Od poloviny října do poloviny ledna ovšem osciluje celá země mezi pěti až sedmi tisíci nakažených, přičemž v nejhorší fázi na přelomu října a listopadu bylo dokonce 8000 tisíc hospitalizovaných.
Všechny ostatní stupně poté počítají s dalším poklesem hospitalizovaných. K tomu v posledních dnech bohužel nedochází proto, že by se pacienti vyléčili, ale kvůli tomu, že zemřou. Denně je to podle statistik ministerstva kolem 150 až 200 lidí. Až trojnásobný počet se jich sice vyléčí, ale často nejde o ty, kteří leží ve vážném stavu v nemocnicích.
A to je právě ten největší problém. Řada lidí ve vážném stavu v nemocnicích zůstane i dlouhé týdny. Lékaři často uvádí, že tito pacienti potřebují dlouhodobou hospitalizaci a dokonce tam zůstávají i poté, co už nejsou vedeni ve statistikách jako covid-pozitivní, ale mají kvůli prodělané nákaze jiné zdravotní komplikace. Dostat se na zmiňované počty by proto mohlo být mnohem složitější, než se zdá.
Pro čtvrtý stupeň systému PES je poté nově třeba 3000 hospitalizovaných a 300 pacientů na JIP. Pro třetí stupeň 2000, pro druhý 1000 a pro první méně než 1000 a méně než 100 na JIP. Pro poslední dva stupně již zároveň nebude potřeba ani nouzový stav.
Nový PES by měl platit od února
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude navrhovat, aby aktualizovaná opatření v protiepidemickém systému PES platila od 1. února. Na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že v pátek novou tabulku předloží vládě.
Už dříve Blatný avizoval, že v některých stupních rizika bude možné pořádat hromadné akce pro účastníky, kteří předloží negativní test. Rozhodne o tom pořadatel.