CNN Prima News slepota

slepota

Výpis příspěvků ke štítku „slepota“

Unikátní operace miminka, které nemělo nikdy vidět. Lékařka popsala náročnou záchranu zraku

Lékaři v Polsku zachránili zrak miminku, kterému hrozila celoživotní slepota. Chlapec podstoupil kvůli vzácné patologii oční rohovky operaci v Katovicích. Jednalo se o unikátní operaci, která je velmi náročná a složitá. CNN Prima NEWS oslovila lékařku Evu Jerhotovou z Oční kliniky Neovize Praha, aby vysvětlila, co všechno obnáší a jaká je následná rekonvalescence.

Sledujte Hlavní zprávy: Soud s matkou kvůli oslepnutí dítěte, žena nenechala dítě operovat

Plzeňský krajský soud začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví. Toho se měla dopustit matka na své pětileté dceři. Přes výslovné doporučení lékařů ji neodvezla na operaci poté, co si dítě poranilo oko. Kvůli tomu na něj holčička později oslepla. Co ženě hrozí? To a další aktuální informace z domova i ze světa se dozvíte v Hlavních zprávách, které na Primě a CNN Prima NEWS začínají v 18:55.

Krátkozrakost dosahuje epidemických rozměrů po celém světě, upozorňují odborníci

Podle odborníků přibývá lidí s krátkozrakostí a dalšími očními vadami a nemocemi. Problém vnímají v nedostatečné prevenci, kdy lidé odkládají prohlídky v domnění, že jejich zrak je v pořádku. Nemusí tomu ale tak být a je potřeba si uvědomit, že zrak je nejdůležitější vjem, který máme. Jak vypadá běžný život nevidomého člověka a s čím vším se musí poprat? O tom vypráví ve svém příběhu Marie Zemanová (47 let). I když prakticky nevidí, stále je velmi aktivní a podporuje lidi s podobným hendikepem.

Světový den zraku: Oči máme jenom jedny, pečujme o ně!

Na druhý říjnový čtvrtek pravidelně připadá Světový den zraku. Ten má za cíl upozornit na rizika očních vad a vyzývá k tomu, abychom se o zdraví svých očí pečlivě starali. Vždyť zrakem získáváme až 80 procent okolních vjemů. Díky dostupné a kvalitní lékařské péči mají Češi tu výhodu, že řadě problémů mohou preventivně předcházet a většinu potíží lze úspěšně řešit. Přesto mnozí z nás návštěvy očního lékaře zanedbávají.

Vidím, že nevidím! Jak poznáte, že trpíte oční vadou?

Ačkoliv 60 procent světové populace trpí oční vadou, pouhá čtvrtina problémy řeší. Ignorováním potíží si však můžete „zadělat“ na další zdravotní trable, jako jsou bolesti hlavy či zvýšená únava, ale také nevratně ztratit zrak. Nepodceňujte proto pravidelné návštěvy očního lékaře, obzvlášť pokud pociťujete změny ve vidění. Ukážeme vám, jak se projevují nejrozšířenější oční vady a jak se jich můžete zbavit.

Šťastné konce: Když adopci nezabrání slepota ani houpačková nemoc

Když se v útulcích nebo azylech objeví zvíře s těžkým hendikepem, řada lidí volá po jejich utracení. Podle nich je postižené nebo nemocné zvíře automaticky nešťastné a člověk by neměl prodlužovat jeho utrpení. Některé organizace ale bojují o zvířecí život do poslední chvíle. A tělesný hendikep pro ně rozhodně není důvodem k eutanázii. To platí i v případě zcela slepého koc{{ image(44841) }}ourka Moodyho a kocourka Luího s motorickou poruchou.