Americký miliardář Elon Musk a jeho společnost Neuralink přicházejí s převratnou technologií, která by mohla umožnit nevidomým opět vidět – implantátem Blindsight. Ten má výrazně připomínat přístroj, který v seriálu Star Trek nosil Geordi La Forge. Musk to napsal na sociální síti X.
Neuralink, firma Elona Muska zaměřená na propojení lidského mozku s technologií, oznámila zásadní krok k obnově zraku u nevidomých. Podle Muska by nový implantát Blindsight mohl umožnit lidem, kteří jsou slepí od narození, poprvé spatřit svět. Tento implantát totiž obchází poškozený optický nerv a přímo stimuluje vizuální kůru v mozku. „Pokud je kůra neporušená, dokáže Blindsight obnovit zrak i těm, kteří přišli o obě oči nebo se narodili slepí,“ sdělil Musk na sociální síti X.
The Blindsight device from Neuralink will enable even those who have lost both eyes and their optic nerve to see.
— Elon Musk (@elonmusk) September 17, 2024
Provided the visual cortex is intact, it will even enable those who have been blind from birth to see for the first time.
To set expectations correctly, the vision… https://t.co/MYLHNcPrw6 pic.twitter.com/RAenDpd3fx
Musk v příspěvku zdůraznil, že první verze této technologie bude mít omezené schopnosti. „Zpočátku bude zrak v nízkém rozlišení, podobně jako grafika starých herních konzolí Atari. Postupem času však technologie umožní vidět i v jiných spektrálních pásmech, například v infračerveném nebo ultrafialovém,“ zdůraznil. Tento přístup připodobnil k postavě Geordiho La Forge ze sci-fi seriálu Star Trek, která využívala přístroj zvaný VISOR.
ČTĚTE TAKÉ: Problém se satelity Elona Muska. Blokují výhled do vesmíru, tvrdí vědecký výzkum
Společnost Neuralink oznámila, že implantát získal od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) označení „průlomové zařízení“, což urychlí jeho testování. Toto označení umožňuje rychlejší proces schvalování v případě, že zařízení slibuje řešit závažný zdravotní problém, v tomto případě slepotu.
Reakce odborníků jsou smíšené. Zatímco někteří oceňují obrovský potenciál této technologie, jiní varují před přehnanými očekáváními. Skeptická je například redakce magazínu TechCrunch, která vyjádřila obavy z toho, že Muskovo nadšení často předbíhá reálné možnosti vědy a techniky.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Historický moment. První amatérský astronaut vystoupil do volného vesmíru