Anticikanismus je u nás všudypřítomný, varuje expertka. Diskriminaci čelí gayové i nevidomí

ČOI trestala diskriminaci, rozdala pokuty za statisíce

Asistenční psi jsou odmítáni v hotelech, gay páry nemohou tančit na plesech a některá ubytovací zařízení odmítají hosty romského původu. Podobné zacházení s různými skupinami obyvatel je přitom v rozporu se zákonem na ochranu spotřebitele. Česká obchodní inspekce loni za tyto praktiky udělila pokuty celkem za 325 tisíc korun.

Diskriminace není tabu ani v 21. století. Kontroloři upozorňují, že odhalené případy představují jen zlomek reality. Jeden hotel například zrušil objednávku muži kvůli asistenčnímu psu jeho nevidomé manželky.

ČTĚTE TAKÉ: Zisky českých zbrojařů letí strmě vzhůru. Mají šanci být evropskou špičkou, říká ekonom

„Nejde pouze o ubytování v hotelu, ale i třeba o taxi přepravu. S problémy s předsudky se lidé setkávají při pracovních pohovorech. Kvůli tomu, že je člověk nevidomý, ho šmahem odmítnou,“ popsal pro CNN Prima NEWS prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR Luboš Zajíc.

Další příklad – pár mužů byl vykázán z plesu za tanec s odůvodněním, že tanec dvou mužů není povolen. „Až 42 procent lidí z LGBT komunity se setkalo s diskriminací nebo s obtěžováním. Oproti posledním měřením z předchozích několika let jde o nárůst, a to o více než deset procent,“ upozornila právnička a ředitelka iniciativy Jsme fér Lucia Zachariášová.

Kvůli příjmení neseženete byt

Cílem diskriminace jsou i Romové. Některým bylo například upřeno ubytování. „Anticikanismus je bohužel všudypřítomný. Pro Roma je pronajmutí bytu nepřekonatelným problémem – stačí mít jméno Horvát nebo Sivák a už vás po telefonu odmítnou,“ sdělila vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.

Diskriminace může být podmíněna i genderovými stereotypy. Provozovna účtovala ženám nižší ceny než mužům. Zaměstnanci to odůvodnili tím, že se snažili přilákat více zákaznic a že muži mají vyšší příjmy než ženy.

„Hledáme české nájemce“

Někteří lidé se také mohou stále řídit podle národnostních předsudků. Mluvčí České obchodní inspekce František Kotrba přiblížil, že úřad řešil případ majitele nemovitosti, který dal předem vědět, že za nájemce chce pouze občany České republiky.

„Rovněž jsme měli na stole i případ hudebního klubu, jehož majitel deklaroval vstup pouze pro členy EU,“ dodal Kotrba. Nejvyšší pokuta za diskriminační jednání v roce 2024 dosáhla 50 tisíc korun.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ministra Výborného čekají psychotesty. Kvůli řidičáku jsem na sebe naštvaný, přiznal

Tagy: