Lékaři v Polsku zachránili zrak miminku, kterému hrozila celoživotní slepota. Chlapec podstoupil kvůli vzácné patologii oční rohovky operaci v Katovicích. Jednalo se o unikátní operaci, která je velmi náročná a složitá. CNN Prima NEWS oslovila lékařku Evu Jerhotovou z Oční kliniky Neovize Praha, aby vysvětlila, co všechno obnáší a jaká je následná rekonvalescence.
Polští lékaři uvedli, že dítě trpělo binokulární slepotou. Co to znamená?
Binokulární slepota není diagnóza, je to jen příznak. Může tedy znamenat cokoliv. Dítě se narodí například bez vyvinutých očí. V tomto případě se ale asi jednalo o vrozený problém s rohovkou, tedy průsvitnou přední částí oka, která zřejmě byla mléčně zkalená a kvůli tomu dítě nevidělo.
ČTĚTE TAKÉ: Unikátní operace zbavila Vladimíra vetchozrakosti. Nemoc dlouhých rukou čeká téměř každého
Jak se toto onemocnění diagnostikuje?
V takovém případě je na první pohled patrné, že oči jsou skutečně i na dálku atypické. Není třeba vidět zornička, dítě nesleduje pohyby, chová se neobvykle, nesleduje kontrastní hračky, neotáčí se – jenom za zvukem.
Provádí se operace oční rohovky také v České republice?
Určitě se podobné výkony mohou provádět na specializované dětské oční klinice v Motole, ale zřejmě se jednalo o transplantaci rohovky, která u takto nedovyvinutého organismu rostoucího oka s vysokou pravděpodobností nemusí být úspěšná doživotně. Spíše dojde k odhojení, odmítnutí transplantované rohovky nebo ke opětovnému zkalení rohovky. Je otázka, zda se do takových výkonů pouštět, protože pacienta zatěžují několikanásobnými vážnými chirurgickými výkony.
Co obnáší transplantace rohovky?
V podstatě se vyřízne kolečko rohovky s největším zkalením a místo něj se našije stejně velké kolečko od dárce z rohovkové banky.
Zdrcující zprávu vystřídalo štěstí. Edytě Stasiakové a jejímu partnerovi se narodil chlapeček Antoš, kterému byla...
Posted by CNN Prima NEWS on Friday, February 3, 2023
Jaká je rekonvalescence a jak probíhá?
Právě, že velmi obtížná. Vyžaduje to, aby transplantát byl přišit stehy, které tam zůstávají třeba i rok. Pak se musí vyndat a aby nedošlo k předčasnému odmítnutí transplantátu, je většinou nutné permanentně kapat do oka kortikoidy, což také není slučitelné s tím, jak se vyvíjí.
K poškození rohovky ale může dojít i během života.
Ano. Příčinou může být cizí tělísko, penetrující či perforující úraz jakýmkoliv ostřejším nástrojem. Nebo kontaktní čočky, které mnoha lidem způsobují devastující komplikace. Při nedostatečné hygieně vznikne infekce, vřed na rohovce a u některých pacientů to v lepším případě skončí dlouhodobým léčením, hojením a jizvou. V horším případě může dojít i k tomu, že vřed neudrží celistvost rohovky a proděraví se. Kontaktní čočky jsou z tohoto pohledu mnohem nebezpečnější než laserová operace oka, které se přitom lidé často obávají více. Laserové operace dokážou lidi s dioptrickou vadou zbavit krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu a osvobodí je od nutnosti nosit brýle i kontaktní čočky.