Slovensko vyhlásí kvůli covidu lockdown na dva týdny. Školy však zůstanou otevřené

Slovenská vláda kvůli aktuální krizové situaci v boji s koronavirem vyhlásí lockdown. Informoval o tom ministr hospodářství a vicepremiér Richard Sulík. Uzávěra by zatím měla trvat dva týdny a podle všeho by se neměla dotknout škol.

O vyhlášení nouzového stavu informoval slovenská média vicepremiér Richard Sulík, který předsedá koaliční straně Svoboda a Solidarita. Ačkoliv nastane celostátní uzávěra, například školy by měly zůstat otevřené. Podle Sulíka on a jeho strana uplatnili právo veta, aby děti mohly i nadále chodit do škol.

Uzavřené budou také restaurace a řada obchodů. Fungovat by nakonec měly pouze ty se základními potřebami. V předešlých dnech se spekulovalo o tom, že by vláda nechala otevřené i obchody s jiným zbožím, ale jejich návštěvu by podmínila očkováním. Nakonec se rozhodla jít přísnější cestou.

Sulík zmínil, že na pracovištích se lidé budou muset prokázat potvrzením o očkování, prodělání nemoci COVID-19 či aspoň antigenním testem. Může jít klidně o samotest, který bude starý maximálně sedm dní. Ministr hospodářství by měl podle usnesení kabinetu mezitím připravit manuál pro zaměstnavatele, jak by ve svých podnicích měli provádět povinné testování zaměstnanců.

Po deseti dnech by si vláda měla lockdown vyhodnotit a následně se rozhodnout o dalším postupu. Odborníci ovšem doporučovali, aby byl vyhlášen lockdown na tři týdny místo dvou. To původně navrhoval i ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.

Slovensko by zároveň mělo nakoupit balení 35 tisíc kusů léku s látkou molnupiravir, který se používá na léčbu onemocnění COVID-19.

Slovensko na prahu humanitární krize

Na výsledek jednání si stěžuje předsedkyně nejmenší koaliční strany Za lidi Veronika Remišová, která je zároveň ministryní pro investice. Vadí jí zejména to, že očkovaní v uzávěře nebudou moci požívat žádných výhod. „Hodit přes palubu lidi chráněné očkováním pokládám za velkou chybu. Tři koaliční partneři přijali opatření, ve kterých ale není jakýkoliv motivační prvek, který by nabádal lidi, aby se dali očkovat,“ napsala na sociální sítě Remišová s tím, že proto hlasovala proti opatřením.

AKO JEDINÝ KOALIČNÝ PARTNER SA KONZISTENTNE ZASTÁVAME ĽUDÍ, KTORÍ SÚ CHRÁNENÍ OČKOVANÍM Hodiť cez palubu ľudí...

Posted by Veronika Remišová on Wednesday, November 24, 2021

Slovenský lockdown přichází v okamžik, kdy jsou u našich východních sousedů přeplněné nemocnice a za úterý přibylo rekordních 10 315 infikovaných. Úřady už dříve varovaly, že překročení této hranice bude znamenat, že se země ocitla na prahu humanitární katastrofy. Zdravotnická zařízení na Slovensku se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.

To v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zmínil i slovenský infektolog Vladimír Krčméry. „Naši ministři školství a zdravotnictví se můžou roztrhat na kusy, ale nemůžou nic dělat, protože polovina absolventů lékařských fakult jde do Česka, Rakouska a Německa. Prostě je na tom v tomto ohledu Slovensko velmi špatně – a to se teď může projevit na té zhoršující se podobě epidemie,“ řekl redakci Krčméry.

Tagy: