reklama

Slovensko vyhlásí kvůli covidu lockdown na dva týdny. Školy však zůstanou otevřené

Slovenská vláda kvůli aktuální krizové situaci v boji s koronavirem vyhlásí lockdown. Informoval o tom ministr hospodářství a vicepremiér Richard Sulík. Uzávěra by zatím měla trvat dva týdny a podle všeho by se neměla dotknout škol.

reklama

O vyhlášení nouzového stavu informoval slovenská média vicepremiér Richard Sulík, který předsedá koaliční straně Svoboda a Solidarita. Ačkoliv nastane celostátní uzávěra, například školy by měly zůstat otevřené. Podle Sulíka on a jeho strana uplatnili právo veta, aby děti mohly i nadále chodit do škol.

Uzavřené budou také restaurace a řada obchodů. Fungovat by nakonec měly pouze ty se základními potřebami. V předešlých dnech se spekulovalo o tom, že by vláda nechala otevřené i obchody s jiným zbožím, ale jejich návštěvu by podmínila očkováním. Nakonec se rozhodla jít přísnější cestou.

Sulík zmínil, že na pracovištích se lidé budou muset prokázat potvrzením o očkování, prodělání nemoci COVID-19 či aspoň antigenním testem. Může jít klidně o samotest, který bude starý maximálně sedm dní. Ministr hospodářství by měl podle usnesení kabinetu mezitím připravit manuál pro zaměstnavatele, jak by ve svých podnicích měli provádět povinné testování zaměstnanců.

Po deseti dnech by si vláda měla lockdown vyhodnotit a následně se rozhodnout o dalším postupu. Odborníci ovšem doporučovali, aby byl vyhlášen lockdown na tři týdny místo dvou. To původně navrhoval i ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.

Slovensko by zároveň mělo nakoupit balení 35 tisíc kusů léku s látkou molnupiravir, který se používá na léčbu onemocnění COVID-19.

Slovensko na prahu humanitární krize

Na výsledek jednání si stěžuje předsedkyně nejmenší koaliční strany Za lidi Veronika Remišová, která je zároveň ministryní pro investice. Vadí jí zejména to, že očkovaní v uzávěře nebudou moci požívat žádných výhod. „Hodit přes palubu lidi chráněné očkováním pokládám za velkou chybu. Tři koaliční partneři přijali opatření, ve kterých ale není jakýkoliv motivační prvek, který by nabádal lidi, aby se dali očkovat,“ napsala na sociální sítě Remišová s tím, že proto hlasovala proti opatřením.

AKO JEDINÝ KOALIČNÝ PARTNER SA KONZISTENTNE ZASTÁVAME ĽUDÍ, KTORÍ SÚ CHRÁNENÍ OČKOVANÍM Hodiť cez palubu ľudí...

Posted by Veronika Remišová on Wednesday, November 24, 2021

Slovenský lockdown přichází v okamžik, kdy jsou u našich východních sousedů přeplněné nemocnice a za úterý přibylo rekordních 10 315 infikovaných. Úřady už dříve varovaly, že překročení této hranice bude znamenat, že se země ocitla na prahu humanitární katastrofy. Zdravotnická zařízení na Slovensku se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.

To v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zmínil i slovenský infektolog Vladimír Krčméry. „Naši ministři školství a zdravotnictví se můžou roztrhat na kusy, ale nemůžou nic dělat, protože polovina absolventů lékařských fakult jde do Česka, Rakouska a Německa. Prostě je na tom v tomto ohledu Slovensko velmi špatně – a to se teď může projevit na té zhoršující se podobě epidemie,“ řekl redakci Krčméry.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama