reklama

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

reklama

„Reprodukční číslo na Slovensku se již třetí týden po sobě pohybuje nad kritickou hodnotou 1. Můžeme tedy otevřeně konstatovat, že na Slovensku již začala třetí vlna epidemie,“ uvádí epidemiolog Martin Pavelka na stránkách slovenského ministerstva zdravotnictví.

Tato vlna se podle něj vyznačuje šířením nové varianty delta, která byla poprvé zjištěna v Indii. „Je infekčnější než předchozí varianty. Současně se u ní projevuje závažnější průběh COVID-19 a onemocnění je závažné už v mladších věkových skupinách,“ varuje odborník.

Ve srovnání s předchozí variantou koronaviru alpha, která byla poprvé zjištěna ve Velké Británii, se podle něj riziko závažného průběhu spojeného s hospitalizací zhruba zdvojnásobilo.

Poslední možnost očkování

Epidemiolog proto vyzývá k očkování. Podle něj je v současné době poslední možnost nechat se očkovat, než se třetí vlna naplno rozjede. „Různé epidemiologické studie potvrzují, že očkování je nejúčinnější formou ochrany proti variantě delta. Je však nesmírně důležité nevynechat druhou dávku,“ upozorňuje.

Zároveň zdůrazňuje, že každý, kdo není očkován, se automaticky rozhoduje, zda se virem nakazí. „Volí tak nebezpečnou možnost, která může mít za následek dlouhodobé zdravotní komplikace i smrt,“ podotýká.

Očkování je podle něj naopak velmi bezpečné a účinné. „Zvolme si život a neriskujme zdraví své a svých blízkých. Očkováním chráníme sami sebe a zároveň přispíváme ke kolektivní imunitě. Chráníme tak celé Slovensko,“ vyzývá Pavelka.

Na Slovensku převažují neočkovaní nad očkovanými. Také tam jsou velké regionální rozdíly, na které mohou lidé doplatit. „Zatímco vysoce proočkované regiony projdou třetí vlnou, aniž by to jejich obyvatelé pocítili, v málo proočkovaných regionech se naši blízcí ocitnou v nemocnici, a ne všichni mohou COVID-19 přežít,“ varuje epidemiolog s tím, že čas na očkování nastal právě teď.

V Česku epidemie zatím zpomaluje

V České republice epidemie koronaviru zpomaluje. V úterý laboratoře odhalily 252 nakažených, což je o 49 méně než před týdnem. Denní počty pozitivních testů klesají v mezitýdenním srovnání deset dní v řadě. Reprodukční číslo dosahuje hodnoty 0,86.

I v Česku odborníci vyzývají k očkování a stát se snaží lidi různými způsoby k vakcinaci motivovat. Aspoň jednou dávkou je podle ministerstva zdravotnictví očkováno 62,7 procenta obyvatel v ČR starších 16 let a 52,8 procenta této populace má očkování dokončeno.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama