reklama

Smartwings nemají mít státní podporu, shodly se v Partii Schillerová s Pekarovou

Letecká skupina Smartwings by neměla mít státní záruky. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se na tom shodly ministryně financí Alena Schillerová a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

reklama

Není to na pořadu dne, ta podpora Smartwings jako taková. Jsou tam akcionáři. Státní podpora je těžko obhajitelná, nikdy jsem to nepodporovala,“ uvedla Schillerová.

Stejný názor má i Pekarová Adamová. „Doufám, že nedostane podporu. Není to strategická firma, nevidím důvod, proč by měla dostávat nadstandardní pomoc. Mají se zapojit akcionáři. Stát pomohl tím, že všechny repatriační lety realizoval Smartwings,“ řekla předsedkyně TOP 09.

K tématu

Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) dlouhodobě tvrdí, že v případě státní pomoci připadá v úvahu v první řadě půjčka nebo bankovní záruka. Majetkový vstup do aerolinek je podle něho až poslední možností.

Nedělní vyjádření Schillerové prý společnost Smartwings překvapilo. Pokud se česká vláda rozhodne nepomoci české letecké společnosti, zvolí zcela odlišný postup, než volí ostatní státy nejen v EU, které svým aerolinkám pomáhají,“ řekla ČTK mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

Zdůraznila, že letecká společnost se do současné situace nedostala vlastní vinou. Pro tak velké firmy jako Smartwings stát bohužel nepřipravil během tří měsíců žádný program podpory a soustředil se pouze na pomoc malým a středním firmám. Vypsané programy jako COVID participaci Smartwings na žádném z nich neumožňují,“ dodala mluvčí.

Společnost Smartwings požádá stát o půjčku 900 milionů korun, uvedly tento týden Lidovky. Další zhruba miliardu korun by do firmy měli vložit její akcionáři. Valná hromada firmy se ve čtvrtek dohodla, že v případě dohody se státem budou záchranu firmy financovat všichni akcionáři.

Smartwings čelí finančním problémům kvůli omezení cestování v rámci koronavirové krize. V loňském roce Smartwings na svých linkách přepravila 8,2 milionu cestujících.

Další hlavní zprávy

Krimi

Noční razie: Policisté zadrželi pět lidí, které podezírají z terorismu na Ukrajině

Noční razie: Policisté zadrželi pět lidí, které podezírají z terorismu na Ukrajině

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci zadrželi pět lidí, které podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Nikdo zatím nebyl obviněn. Na webu o tom informoval státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství Praze. Zadržené české občany kriminalisté podle několika zpravodajských webů podezírají, že jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů, nebo takové cesty chystali či organizovali.

Jan Hamáček

Hamáček ruskému velvyslanci oznámí další kroky Česka. Jaké varianty jsou ve hře?

Hamáček ruskému velvyslanci oznámí další kroky Česka. Jaké varianty jsou ve hře?

Vicepremiér a úřadující ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) si na středeční odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti reakci Kremlu poté, co Praha kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby.

Superliga je v troskách. Po úprku týmů z Anglie soutěž nevznikne, oznámil zakladatel
Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení
Krize v letectví trvá: Ruzyně odbavila o 90 % méně cestujících. Obnoví se další spoje
Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama