Jsou vánoční stromky na náměstích bezpečné? V Litvínově se zřítil kvůli silnému větru

Pád vánočního stromu v Litvínově

Pády vánočních stromů

Vánoční stromky začínají zdobit náměstí, jeden z nich už ale stačil spadnout. Kvůli silnému větru se v sobotu zřítil v Litvínově. Nikoho nezranil, vyvolal ale otázku, jak jsou zabezpečeny dřeviny na adventních trzích, kde se denně pohybují davy lidí.

Rozbité baňky, zdemolované vánoční svícení, povalený smrk. Tak to v sobotu ráno vypadalo na litvínovském náměstí. „Špatná práce, kvalifikace špatná, dělali to amatéři,“ poznamenal starší muž oslovený CNN Prima NEWS. „Stát se to může, i při nejlepší vůli,“ řekl další.

ČTĚTE TAKÉ: Řidičům se otevírají všechny pruhy Barrandovského mostu. Skončilo dvouleté čekání

„Vánoční strom na náměstí Míru v Litvínově spadl vlivem silného poryvu větru, naštěstí však nedošlo ke zraněním,“ uvedla pro CNN Prima NEWS koordinátorka komunikace města Litvínov Jana Kosejková. Doplnila, že pracovníci technických služeb vrátili strom v sobotu odpoledne na původní místo.

Radnice by s takovým nebezpečím už při usazování stromu měly počítat. Například v Olomouci kvůli tomu vyžadují odborný posudek. „Společnost, která nám strom ukotvuje, musí vždy dodat posudek statika. Před pár lety byly i nějaké vichřice a strom to ustál, takže doufám, že tomu tak bude i nadále,“ přiblížil pro CNN Prima NEWS vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu v Olomouci Radim Schubert.

REPORTÁŽ: Majitelka psího útulku čeká účet 386 tisíc za elektřinu aneb Ostrava 70 dnů po záplavě

Ostravská čtvrť Přívoz patří k nejhorším adresám ve městě a zářijová povodeň úpadek dokonala. „Hodně sousedů odtud po záplavách uteklo, a sama už jsem to také měla v plánu. Nakonec jsem se ale rozhodla zvířecí útulek zachránit,“ vypráví 59letá Anna Měrková v promáčeném domě, kde trvale bydlí i se zvířaty. Nyní je obyvatelné pouze podkroví a útulek Mazlíci v nouzi psy ani kočky dočasně nepřijímá. „Teď jsem v nouzi já, už v lednu ale chci znovu otevřít,“ ukazuje k rozestavěným psím ubikacím v zahradě. Dům se permanentně vysouší téměř 70 dnů, vysoušeče z vlhkých stěn odsají za 24 hodin až 200 litrů vody. „Jinak by stěny v zimě roztrhal mráz,“ vysvětluje. Zima už přitom ukázala svoji sílu a děti v Přívoze stavějí první sněhuláky.

„Primární je zatížení větrem. Důležitým aspektem je proto hloubka zakotvení samotného stromu tak, aby páka vůči odporu větru byla dostatečná,“ uvedl pro CNN Prima NEWS statik Martin Lerch.

Při bližším pohledu na strom v Litvínově byla vidět ještě jedna věc – kmen stromu byl v části, určené pro zastrčení do šachty, možná až příliš ořezaný. „Velmi často se neodborným zásahem stává, že je zúžený profil v místě kotvení. Strom se tak výrazně oslabí a pak nápor větru nevydrží,“ dodal Lerch.

Nejvážnější pád vánočního stromu vyděsil v roce 2003 obyvatele Prahy. Tehdy pětadvacetimetrový smrk zranil několik lidí, britský turista byl kvůli tomu dokonce půl roku na invalidním vozíku a vysoudil odškodné v milionech korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vánoční trhy v Praze ozdobí smrk z Krompachu. Rozloučit se přišly desítky rodáků i chalupářů

Tagy:
strom katastrofa smrk CNN Prima NEWS Olomouc Litvínov Praha přírodní katastrofa vánoční stromek Barrandovský most katastrofy, nehody a mimořádné události meteorologická katastrofa