Sojuz

Výpis příspěvků ke štítku „Sojuz“

Remek letěl do kosmu před 45 lety. O náplast za sovětskou okupaci nešlo, zdůrazňoval později

Československý kosmonaut Vladimír Remek se na planetu Zemi podíval shůry před pětačtyřiceti lety. V kosmickém prostoru pobýval od 2. do 10. března 1978, po listopadové revoluci v roce 1989 ale odmítal politický kontext letu. Kreml ovšem Remkův výlet do vesmíru umožnil právě 10 let po sovětské invazi do Československa ze srpna 1968. Připomeňme si Remkův let s pomocí dobového tisku, který ideologické souvislosti zdůrazňoval v každé druhé větě.

Trojice, kterou pohřbil vesmír: Let sovětského Sojuzu 11 skončil tragédií před 50 lety

Mělo jít o nevídaný úspěch, kterým Sovětský svaz převáží misky vah při vesmírném závodění se Spojenými státy zpátky na svou stranu. Trojice sovětských astronautů z lodi Sojuz 11 pobyla v červnu roku 1971 na první vesmírné stanici v historii 23 dní. Fenomenální úspěch se ale proměnil v hororové drama. Na zpáteční cestě se povolil na lodi jeden z ventilů a posádka se v kosmu udusila.

Astronaut: Ve stavu beztíže nesmíte ani drobit. Brzy přistaneme na Měsíci, poté i na Marsu

Do konce současného desetiletí lidé opět přistanou na Měsíci, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS německý astronaut Thomas Reiter. Také nevyloučil cesty na Mars a turistické výlety do vesmíru. Ke všemu ale prý vede ještě dlouhá cesta. Dnes 62letý Reiter strávil 179 dnů na sovětské vesmírné stanici Mir a jen o něco méně na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Letěl ruskou kosmickou lodí Sojuz i americkým raketoplánem.

Americký astronaut poletí s Rusy k ISS. Za 90 milionů dolarů

Americký astronaut by měl ještě letos na podzim letět ruskou raketou Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici. O zakoupení místa na ruské lodi se dohodly americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a ruská společnost Roskosmos. Americká strana zaplatí přes 90 milionů dolarů (přibližně 2,3 miliardy korun), oznámila mluvčí NASA ruské tiskové agentuře TASS.

PŘÍMÝ PŘENOS: Boeing poprvé startuje do vesmíru!

Kosmická loď Starliner se ve 12:36 vydá poprvé do vesmíru. Z odpalovací rampy 41 na floridském mysu Canaveral s raketou Atlas V a pilotovanou lodí Boeing CST-100 odletí na Mezinárodní vesmírnou stanici se kterou se spojí už v sobotu. Konec ruských lodí Sojuz se možná přiblížil!