reklama

Astronaut: Ve stavu beztíže nesmíte ani drobit. Brzy přistaneme na Měsíci, poté i na Marsu

Do konce současného desetiletí lidé opět přistanou na Měsíci, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS německý astronaut Thomas Reiter. Také nevyloučil cesty na Mars a turistické výlety do vesmíru. Ke všemu ale prý vede ještě dlouhá cesta. Dnes 62letý Reiter strávil 179 dnů na sovětské vesmírné stanici Mir a jen o něco méně na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Letěl ruskou kosmickou lodí Sojuz i americkým raketoplánem.

reklama

„Nepochybuji, že do konce tohoto desetiletí lidé opět došlápnou na povrch Měsíce. Skvělé je, že Evropané se účastní programu NASA a díky tomu budou mít při dalším letu tři místa,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS Reiter. Cesta na Měsíc je podle něj jen přípravou pro delší kosmické lety, třeba na Mars.

Je ale potřeba umět využívat zdroje, které Měsíc poskytuje, například vodu. „To by byla výborná příležitost pro zkoumání vesmíru. Musíme ale počítat s tím, že na Měsíci je jen šestinová tíže oproti Zemi. Jinak jde o přípravu na cestu na Mars. Pokud se ale podíváme na obrovskou vzdálenost od Země, musíme mít hlavně bezpečnou technologii. A když vše bude fungovat, vyšleme lidi i na Mars,“ uvedl Reiter.

Astronaut se proletěl jak sovětskou kosmickou lodí Sojuz, tak americkými raketoplány. „Rád srovnávám Sojuz s Volkswagenem Broukem, zkrátka jede a jede. Sojuz má spolehlivé a solidní technologie, ale jsou stísněné. Americké stroje jsou prostornější, ale v roce 2006 jsme museli kvůli počasí start dvakrát odložit. To by se u robustnějších Sojuzů nestalo,“ srovnal astronaut.

Na zdravou konkurenci jsou vědci zvyklí

Vedle cesty na Mars není Reiter úplně skeptický ani ohledně vyvezení turistů do vesmíru. Sám by si případnou letenku v současné době kvůli vysoké ceně nekoupil, ale s nástupem lepších technologií by se podle něj i poplatky za lístky mohly razantně snížit. Momentálně by ho to prý stálo všechny úspory, i když by rád rodině dopřál zážitky, o kterých doma jen vypráví.

„Přeji si, aby se v kosmonautice náklady snižovaly, ale nebude to ze dne na den. Potrvá to dlouho a musíme čekat, až někdo vyvine nové přepravní možnosti. Spolupráce na ISS je ale skvělá, a pokud jde o zdravou konkurenci, vědci jsou na ni zvyklí,“ prohlásil Reiter s tím, že kosmonautiku rozhodně neničí občasná rivalita mezi státními projekty a soukromými firmami. Naopak všechny subjekty podle něj spolupracují na zdokonalování nových technologií.

Uplynulo devět minut a já byl dvě stě kilometrů daleko

Jaká jsou podle Reitera ale specifika života ve vesmíru? Asi globálně nejznámější komplikací je stav beztíže. „Začíná to jídlem, všechno musí být upevněno. Musíte dávat pozor, abyste nenadrobili. Drobky začnou lítat a můžete je vdechnout. To samé platí u manuálních prací. Pokud už nějaké nářadí uletí, musí všichni začít hledat, než se ztratí,“ nastínil astronaut.

Jako už několikrát popsal, že ve vesmíru se před spaním nepočítají ovečky, ale světelné záblesky. „Když tam nahoře zhasnete a zakryjete okna, je úplná tma. Vidíte jen záblesky, tečky nebo proužky, bílé nebo zelené. Místo oveček pak člověk může počítat tyto záblesky, pak se skvěle usíná,“ dodal Reiter, který zavzpomínal také na svůj první let: „Byly to úžasné okamžiky. Uplynulo devět minut a já byl dvě stě kilometrů daleko.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama