reklama

Šokující průzkum: Až 66 procent lidí si myslí, že elektromobil má spalovací motor

Víte o svém voze skutečně všechno? Automobilka Toyota zveřejnila výsledky vlastního průzkumu zkoumajícího erudovanost zákazníků ve vztahu k elektromobilitě. Většina lidí podle závěrů analýzy neví, co všechno s sebou elektrifikace přináší.

reklama

Kdysi se nám s přáteli při letu velkým dopravním letadlem s proudovými motory podařilo přesvědčit známou, která letěla poprvé, že v případě vyhození elektrických pojistek se proudový letoun zřítí. Z upřímné panické hrůzy jsme nebohou dívku dostávali za pomoci palubní nabídky lihovin dlouhé minuty. Podobný případ uživatelské neznalosti bychom našli v autobranži: Zhruba před pěti lety byly zveřejněny výsledky průzkumu, podle kterého přes 60 procent majitelů vozů BMW vůbec neví, že mají automobily z Mnichova primárně zadní pohon. Podobnou nesmyslnou domněnkou žije i mnoho potenciálních zájemců o elektromobily.

Zcela mimo mísu

Napadlo by vás někdy, že v elektromobilu je spalovací motor? Asi ne. Podle průzkumu společnosti Toyota je ovšem realita úplně jiná: Až dvě třetiny dotázaných si myslí, že elektromobil spalovací motor má. Informoval o tom web Carscoops.

Výsledkem průzkumu Electric Awareness Survey z roku 2020 je, že příliš mnoho lidí nemá o elektromobilech dostatek informací. Až 66 procent dotázaných si myslí, že v BEV (Battery Electric Vehicle – čistě elektrické vozidlo na baterie) má zabudovaný i spalovací motor. Což je zarážející, protože stejný průzkum z letošního roku ukazuje totožných 66 procent dotazovaných, kteří fungování elektromobilů vůbec nerozumí.

Co je to hybrid?

Tady ale šoky nekončí. Když v průzkumu padla otázka, zda je třeba vůz s hybridním pohonem před jízdou dobíjet, až 75 procent respondentů odpovědělo, že ano. Přitom toto pravidlo neplatí ani pro plug-in hybridy. V případě PHEV by tomu tak mělo být, ale není to vysloveně nutné.

Zaměstnanci Toyoty považují tuto statistiku za frustrující. Zejména proto, že Toyota Prius v USA startovala už na přelomu milenia a sama značka dnes nabízí celou škálu hybridních vozů, které jí mimo jiné umožňují výrobu sportovních a luxusních modelů s ryze benzinovým pohonem. Na druhé straně, množství dotázaných zvažuje vůz s jistou mírou elektrifikace jako svůj další automobil. Až 41 procent se vyjádřilo, že je rozhodnuto, a celkem 70 procent takový krok zvažuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama