reklama

Život s elektromobilem v praxi: Nervy i pověst vám může zachránit powerbanka

Bylo jen otázkou času, kdy někdo přijde na trh se záchranným zdrojem energie pro elektromobily. Na rozdíl od běžných powerbank pro mobily nebo počítače je však tato přece jen o něco větší. Je ale možná tím nejsmysluplnějším doplňkem, jaký můžete k elektromobilu mít.

reklama

V dnešních stále ještě pionýrských časech je vlastnictví a provozování elektromobilu stále tak trochu permanentní bojovkou. Představte si konkrétní situaci, kterou autor tohoto textu zažil před pár dny.

Všední den v velkoměstě. Víte, že v čas Č máte být na místě X a že doba nutná k dojezdu z místa momentálního pobytu (Y) do poměrně vzdáleného X vyžaduje nutnost použití automobilu. K dispozici je ovšem pouze elektromobil, kterým jezdil celý den kolega. Ne, dojezd 30 kilometrů opravdu nebude stačit ani na cestu do X, natož zpátky do Y. Je tedy nutné na trase mezi Y a X vyhledat dobíječku, a to pokud možno rychlou.

Hrdina příběhu se pln nadšení z tiché jízdy přiřítí k prvnímu dobíjecímu zařízení. Avšak ouha, všechny tři avizované sloty jsou obsazeny jinými savci energie. Jsou přece jen čtyři odpoledne. Není čas čekat, najde se tedy snad něco dál po trase, dojezd je ještě 16 kilometrů... Už poněkud nervóznější zajíždí spěchající řidič do labyrintu velkého sídliště, kde by nabíjecích automatů pro elektromobil mělo být hned několik. Jenže: K jednomu se nedá zajet kvůli parkujícím autům (sídliště přece!), druhý hlásí technickou chybu a třetí je obsazen.

Předmětný nebožák už schůzku samozřejmě nestíhá a jeho jediným přáním je nezůstat stát s tou elektrickou bestií někde uprostřed dopravní špičky. Dojezd už ukazuje pouhé dva kilometry. Nešťastník je nakonec spasen sjezdem z kopce k samoobsluze, kde ještě jeden (pomalý) slot zbývá a dokonce i funguje. Nervy v kýblu, propocený oděv. Dojet aspoň domů a všechno to zaspat. I takovéto situace lze ale poměrně elegantně vyřešit.

Jako mobil nebo laptop

ZipCharge Go není jen tak nějakou obyčejnou externí baterií do kapsy. Je to vlastně asi 22kilový kufřík, ke kterému můžete klidně připojit nabíjecí kabel svého elektromobilu a získat tak nezbytné další kilometry dojezdu. Společnost informuje, že tento zázračný kufřík přijde ve dvou variantách s kapacitami 4 a 8 kWh. Menší dokáže během 30 minut nabít auto na přibližně 30 kilometrů, větší za stejnou dobu asi na 60 kilometrů.

Stačí využít konektoru Typu 2 (to je ten „DCčkový“) a nabíjet. Kufr bude dokonce chytrý a vy si budete moci regulovat nabíjení přes aplikaci. Zatím ale volně dostupný není. Podle portálu InsideEVs by se měl dostat do prodeje někdy v průběhu příštího roku. Cena zatím není známa, ale ZipCharge už informuje, že jeho kufřík bude možné získat také na leasing, a to za 49 liber (tedy zhruba 1 500 korun) na měsíc. Otázka je, na kolik měsíců to bude.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka
Koronavirus

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let
Koronavirus

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

Je to hoax, slovo Vánoce nikdo zakazovat nechce, tvrdí Langšádlová. Nacher jí zkritizoval
Evropská unie

Je to hoax, slovo Vánoce nikdo zakazovat nechce, tvrdí Langšádlová. Nacher jí zkritizoval

Poprask, který způsobila eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová na půdě Evropské unie (EU) neutichá. Dalliová přišla s návrhem korektní příručky, ve které například vybízela, aby se místo „Vánoce“ říkalo „svátky“. Důvod? Všichni nejsou křesťané a Vánoce mnozí lidé slaví jinak. Kritiku si vyslechla nejen od veřejnosti, ale i od papeže Františka. Kandidátka na ministryni pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) však informaci označuje za hoax.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

V Brně a okolí řádí omikron. Objevil se v nemocnici i školách, třídy jsou v karanténě

U dvou zaměstnanců fakultní nemocnice v Brně se potvrdila mutace omikron. Podle náměstka ředitele Ondřeje Ludky jde o lékaře, kteří jsou teď v izolaci a nepotřebují lékařskou péči. Podle našich informací jsou nakažení i jejich rodinní příslušníci. Nemocnice prověřuje, jestli touto variantou neonemocněli také další zaměstnanci nebo pacienti. Varianta covidu omikron se potvrdila i u jednoho dítěte v ZŠ Arménská v Brně. Celá třída šla podle ředitele školy Holánka do karantény.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

Prymula: Přitvrdíme, když bude omikron závažnější než delta. Uvidíme za dva týdny

Nová varianta omikron dělá vrásky odborníkům, ale i veřejnosti. Podle epidemiologa Romana Prymuly se však zdá, že není klinicky závažnější než delta. „Pokud bude způsobovat mírné onemocnění, situace vypadá příznivě. V opačném případě bychom museli přitvrzovat,“ podotkl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Dále zmínil, že se mu nelíbí rozdílná doba platnosti covid pasů po prodělání nemoci a očkování.

reklama