Etna začala chrlit lávu. Kvůli mohutnému kouři uzavřeli na Sicílii letiště

Na jihoitalské Sicílii se opět probudila k životu sopka Etna, která v úterý odpoledne začala chrlit proud lávy. Kvůli hustému kouři, který stoupal do výše až jednoho kilometru, bylo dočasně uzavřeno místní letiště v Katánii. Místní úřady nicméně uvedly, že obyvatelům blízkých vesnic nebezpečí nehrozí, informovala televize SkyTG24.

Na záběrech zveřejněných italskou televizí je vidět červený proud lávy stékající po zasněženém vrcholu Etny a tmavý kouř stoupající z jejího hlavního kráteru. Několik videí aktivní Etny bylo zveřejněno i na Twitteru.

Nebezpečí místním obyvatelům podle šéfa Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii (INGV) ale nehrozí. „Viděli jsme horší situaci,“ řekl Stefano Branco italské tiskové agentuře AGI.

Etna je nejaktivnější evropskou sopkou, doutná prakticky neustále. Má několik hlavních a na tři sta menších kráterů, z nichž také vyvěrá horká pára a plyny.

Naposledy chrlila Etna výrazněji lávu loni v prosinci, kdy lávová fontána dosahovala výšky až 100 metrů a místní našli druhý den ráno na ulici, balkonech i autech sopečný popel.

Majestátní Etna, která je vysoká přes 3000 metrů, je i oblíbeným cílem turistů. Na její svahy se pořádají výlety a na jejím úpatí se dobře daří mimo jiné vinné révě. Od roku 2013 je také Etna zapsána na seznamu přírodních památek Světového dědictví UNESCO.

Tagy: