Soud poslal do vazby Ludvíka i Janstu. Čelí obvinění v korupční kauze kolem nemocnice Motol

Soud poslal do vazby čtyři obviněné v korupční kauze týkající se motolské nemocnice

V kauze veřejných zakázek ve Fakultní nemocnici v Motole ve středu skončili ve vazbě bývalý ředitel nemocnice Miloslav Ludvík i šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta. Soudce se obával toho, že by mohli pokračovat v trestné činnosti nebo ovlivňovat svědky. Ve vazbě je i třetí obviněný, podle neoficiálních informací jím je Mychajlo Popovyč z firmy Midian-Coral. Evropská pověřená žalobkyně navrhla vazbu pro pět ze 17 stíhaných lidí. Ve středu večer soud uvalil vazbu také na čtvrtého obviněného. Tím je zřejmě provozně-technický náměstek Pavel Budinský, který je podle médií s Ludvíkem hlavním aktérem případu.

Ludvík při příchodu k soudu neodpovídal na dotazy novinářů ohledně svého obvinění, pouze odmítavě kroutil hlavou. Soudce může poslat obviněného na návrh státního zástupce do vazby, pokud existuje důvodná obava, že bude pokračovat v trestné činnosti, ovlivňovat svědky nebo se skrývat před spravedlností.

ČTĚTE TAKÉ: Další Trumpův obrat? Ukrajinci bojují statečně, řekl a promluvil i o dalších dodávkách zbraní

Po bývalém řediteli motolské nemocnice zamířil do vazební věznice také jeho spoluobviněný v korupční kauze, šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Novinářům to sdělil Janstův právník Josef Monsport. Podle něj soud u klienta shledal dva vazební důvody – obavu z pokračování v trestné činnosti a z ovlivňování svědků. Monsport zastupuje i Ludvíka, za oba podal proti vazebnímu rozhodnutí stížnost.

Podle zjištění médií viní kriminalisté Janstu z toho, že pomáhal Ludvíkovi a jeho provozně-technickému náměstkovi Pavlu Budinskému legalizovat peníze získané formou úplatků od různých dodavatelů nemocnice.

Ve vazbě ve středu večer skončil také čtvrtý obviněný. Novinářům to řekl jeho advokát Jakub Šefrna. Pravděpodobně jde o provozně-technického náměstka Pavla Budinského. Soud shledal podle Šefrny u jeho klienta všechny tři vazební důvody – obavu z pokračování v trestné činnosti, z ovlivňování svědků a z útěku. Proti rozhodnutí si muž stejně jako Ludvík a Jansta podal stížnost.

Web Seznam Zprávy napsal, že státní zástupkyně ve středu Budinskému zajistila majetek. Budinskému bylo zablokováno přes 270 pozemků, dva rodinné domy, dva automobily Audi, dvě čtyřkolky, motocykl nebo sněžný skútr.

Evropská pověřená žalobkyně navrhla vazbu pro pět stíhaných lidí, o jednom z nich bude soud rozhodovat ve čtvrtek.

Policie v korupční kauze Motol stíhá 17 lidí

Policie v případu motolské nemocnice kvůli úplatkářským trestným činům, dotačnímu podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz stíhá 17 lidí. V případě odsouzení hrozí hlavním podezřelým až dvanáctileté vězení.

Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými kromě Ludvíka, Jansty a Budinského také spolumajitel stavební firmy Geosan Group Luděk Kostka.

Policisté podle webu Odkryto.cz prověřovali zejména zakázku na rekonstrukci takzvaného Modrého pavilonu v Motole, kterou prováděl Geosan. Podle médií zadrželi i jejího obchodního ředitele Ivana Havla. Zajímali se také o zakázku na onkologické centrum za víc než tři miliardy korun, které staví olomoucká společnost Gemo. I její ředitel Miloslav Bouda by měl být mezi obviněnými.

Seznam Zprávy uvedly, že policie prověřuje také další firmy, které s Motolem měly smlouvy například na úklidové služby, malování, lakýrnické či topenářské práce. Jansta pak měl podle novinářů Ludvíkovi a Budinskému pomáhat s „vypráním“ jejich peněz.

Válek představí nové vedení FN Motol

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce během několika dní představit nové vedení pražské Fakultní nemocnice v Motole. Je potřeba sáhnout hlouběji než jen na ředitele, řekl po jednání vlády. Dosavadního ředitele Miloslava Ludvíka (dříve bývalá ČSSD) v pondělí zatkla policie, je mezi obviněnými v kauze úplatků a dotačních podvodů, které se podle policie týkají zakázek za čtyři miliardy korun.

Podle médií je obviněným i Ludvíkův provozně technický náměstek Pavel Budinský. „Je tam potřeba podle mého názoru sáhnout daleko hlouběji,“ řekl Válek. Kompetence jmenovat či odvolat své náměstky má ředitel nemocnice. Jejím vedením je v současné době pověřená náměstkyně pro léčebně-preventivní péči Lucie Valentová-Bartáková, která je po Budinském druhým statutárním náměstkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ševčík u soudu neuspěl. Jeho odvolání z čela Národohospodářské fakulty VŠE platí

Tagy:
Fakultní nemocnice v Motole trestná činnost, právo a spravedlnost