reklama

Soud v Pensylvánii smetl Trumpovu žalobu, kauza může pokračovat u Nejvyššího soudu

Federální soud zamítl další žalobu Donalda Trumpa proti výsledku prezidentských voleb v Pensylvánii. Pokud se prezident odvolá, může případ zamířit až k Nejvyššímu soudu. Pensylvánie potvrdila výsledek v úterý. Trumpův demokratický oponent Joe Biden tam vyhrál s náskokem 80 tisíc hlasů.

reklama

„Padla konkrétní obvinění a máme i masivní důkazy týkající se případu Pensylvánie. Někteří lidé to prostě nechtějí vidět. Nechtějí mít nic společného se záchranou naší Země. Smutné!!!“ Tak zní reakce Donalda Trumpa na verdikt. „Toto tvrzení o volebních podvodech je sporné," připsal červeně upozornění sám Twitter.

Trumpův volební tým tvrdil, že se v Pensylvánii s hlasy demokratických voličů zacházelo jinak než s hlasy republikánů. Podle soudu ale tvrzení Donalda Trumpa nejsou opodstatněná. „Obvinění z nespravedlnosti je závažné. Ale obvinění vyžadují konkrétní tvrzení a poté důkazy. Ani jedno v tomto případě nemáme,“ komentoval stížnost soudce Stephanos Bibas.

„Aktivistická soudní mašinérie v Pensylvánii nadále kryje obvinění z masivních podvodů,“ napsala právní zástupkyně Trumpovy kampaně Jenna Ellisová. Slíbila, že případ předá Nejvyššímu soudu.

Soudce Stephanose Bibasa přitom jmenoval sám Donald Trump. Americký prezident mezitím utrpěl v noci na sobotu další porážku. Po přepočtu hlasů v největším okrese v americkém státě Wisconsin stoupl počet hlasů pro Bidena o 257, pro Trumpa pak o 215. Biden tedy získal 32 hlasů navíc.

„Toto přepočítání demonstrovalo to, co už víme. Že volby v okrese Milwaukee byly spravedlivé, transparentní, přesné a bezpečné,“ řekl demokratický politik George Christenson z Milwaukee.

Celkem má podle projekcí amerických médií Biden 306 volitelů a Trump 232, ke zvolení prezidentem jich je potřeba nejméně 270. Hlasování, které potvrdí nového prezidenta Spojených států, se má konat 14. prosince. Trump už prohlásil, že když volitelé zvolí Bidena, tak z Bílého domu odejde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu
Koronavirus

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

Očkování proti covidu bude platit jen devět měsíců. Pak budete muset na třetí dávku

Ministerstvo vyzve SMS zprávou očkované jednodávkovou vakcínou Janssen, aby se přeočkovali mRNA vakcínou. Bude se to týkat lidí dva měsíce po očkování, oznámil ve čtvrtek na on-line tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj se od roku 2022 zkrátí i platnost očkovacích certifikátů, a to na devět měsíců. Lidem bez posilující dávky přestane certifikát platit.

Žádné Vánoce či oslovení dámy a pánové. Eurokomisařka s korektní příručkou tvrdě narazila

Velký poprask způsobila na půdě Evropské unie eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová se svou příručkou „pokynů pro inkluzivní komunikaci“. Pro představu: Dalliová například chtěla, aby řečníci nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“ a o Vánocích mluvili jen opatrně, protože ne všichni jsou křesťané a slaví je stejně. Po kritice uvedla, že pokyny ještě nejsou dostatečně rozpracované.

Rozpočtová rada: Fialova vláda bude muset zvýšit daně, jen šetřením státní kasu nevyrovná

Národní rozpočtová rada kvituje ambici budoucí vlády Petra Fialy narovnat schodek veřejných rozpočtů. Nevěří ovšem, že si vystačí pouze se snižováním výdajů. Prý bude muset přistoupit ke zvýšení daní. „Je ale nutné věnovat pozornost i nerovnováze (veřejných financí) dlouhodobé,“ píše ve svém stanovisku úřad, jemuž předsedá Eva Zamrazilová.

Povinné očkování proti covidu? Zástěrka neschopnosti politiků, zlobí se německý exministr

Debata o povinném očkování proti nemoci COVID-19 se v sousedním Německu rozjela naplno. Také kvůli tomu, že ani přes stále se zpřísňující opatření se nedaří výrazně snížit základní ukazatel týdenní incidence na 100 tisíc obyvatel. Restrikce a možná povinná vakcinace mají ale i řadu odpůrců. Jedním z nich je exministr vnitra Otto Schily, který se tvrdě opřel do představitelů současné vlády.

reklama

Domácí zpravodajství

Muž se železnou tyčí vrazil na Vojtěchův resort. Zasahovala ochranka, policie ho hledá

K nevídanému incidentu došlo na ministerstvu zdravotnictví. Do budovy totiž vrazil muž s železnou tyčí v ruce. Protáhl se kolem turniketů, dostal se až na schody a chtěl pokračovat do vyšších pater. V ten okamžik ho ovšem zadrželi pracovníci ochranky. Během chvíle se jim podařilo muže vytlačit z budovy. Policie po něm aktuálně pátrá. K incidentu došlo v pondělí 25. října.

reklama