Íránský prezident Hasan Rúhání se v sobotu v lokální televizi vyjádřil k pátečnímu atentátu na vědce Mohsena Fachrízádeha, který stál v čele íránského jaderného programu. Rúhání spolu s dalšími íránskými politiky z útoku obvinil Izrael a dodal, že agresi nenechá bez reakce.
„Nepřátele Íránu by měli vědět, že jeho lid je statečný a zločin nenechá bez odezvy. Až nadejde správná doba – odpoví,“ sdělil íránský prezident v televizním vysílání. „Vražda našeho mučedníka Fachrízádeha jen odkrývá zoufalství našich nepřátel a hloubku jejich nenávisti. Zločin nijak nezpomalí dosahování našich cílů,“ dodal. Informovala o tom televize BBC.
Když v pátek krátce po poledni ve fyzikově autě vybuchla nálož a vůz následně prošpikovaly kulky, Írán se ani neobtěžoval s vyšetřováním vraždy. Údajně si je jistý, že za zločinem stojí „sionistický režim“. Blízkovýchodní velmoc totiž stát Izrael jako takový neuznává a proto frakci nazývá po ideovém směru sionismu, jehož zastánci usilovali a usilují o přesídlení Židů do izraelské země.
Students of Iran’s Basij paramilitary force rally in front of the foreign ministry in Tehran to protest the killing of top nuclear scientist Mohsen Fakhrizadeh pic.twitter.com/ZLDq0tVdij
— TRT World (@trtworld) November 28, 2020
Ještě více než Rúhánímu naslouchají v Íránu duchovnímu vůdci, kterým je Sajjid Alí Chameneí. Ten v sobotu na Twitteru rovněž volal po potrestání zločinu. Mimoto také naznačil, že útok dopustily Spojené státy. Demonstranti v Íránu tak krom izraelských vlajek pálí i ty americké a s nimi i fotografie Donalda Trumpa a Joea Bidena. Židovská země je proto v pohotovosti. Na izraelských ambasádách po celém světě platí nejvyšší stupeň ohrožení, napsal v sobotu web N12.
A Teherán se obrátil už i k OSN. „Írán si vyhrazuje právo podniknout veškerá nezbytná opatření k ochraně svých lidí a k zabezpečení svých zájmů,“ napsal íránský velvyslanec při OSN podle Reuters v dopisu pro Antónia Guterrese (generálního tajemníka OSN) a Radu bezpečnosti OSN.
Ačkoli se Jeruzalém k útoku dosud nepřihlásil, stopy k němu vedou. List New York Times získal informace od dvou agentů americké rozvědky, kteří tvrdí, že je za útok zodpovědný. Za Izrael se k situaci vyjádřil jen bezpečností expert Cachi Hanegbi, který působí ve vládě premiéra Benjamina Netanjahua. „Nemám absolutní tušení, kdo to udělal. Neříkám to proto, že mám držet jazyk za zuby, protože jsem za to zodpovědný, ale říkám to proto, že opravdu nemám ponětí,“ sdělil pro web N12.
Pokud se ukáže, že za útokem skutečně stojí Izrael, nebude to poprvé, co si obě blízkovýchodní země vyřizují účty. Vzájemná nenávist Izraele a Íránu trvá už desetiletí.
Zatímco Írán nemůže zkousnout vyznavače jiného náboženství v regionu a pravidelně hrozí Židům smrtí, Izrael chce zase za každou cenu zabránit tomu, aby Írán vyvinul jadernou zbraň. Izrael tak Íránu pravidelně ztěžuje technologický vývoj. Například letos v červenci vybuchla v nukleární továrně v íránském městě Natanz nálož, která poškodila tovární budovu s centrifugou. Také za tímto útokem stál podle blízkovýchodních tajných služeb Izrael.
I přes sabotáže je ale ze satelitních snímků zřejmé, že rozšiřování íránské jaderné základy pokračuje, a s tím velmi pravděpodobně pokračuje i vývoj atomové zbraně.