Haag

Výpis příspěvků ke štítku „Haag“

Soud v Haagu vydal zatykač na dva ruské velitele. Dopustili se válečných zločinů na Ukrajině

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na dva ruské velitele, Sergeje Kobylaše a Viktora Sokolova, kvůli jejich údajným válečným zločinům na Ukrajině. ICC to v úterý uvedl v prohlášení. Oba velitelé – ruského dálkového letectva, tedy strategických bombardérů, a Černomořské flotily – jsou podle soudu důvodně podezřelí, že veleli útokům na ukrajinskou civilní energetickou infrastrukturu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zatykače mezinárodního soudu uvítal.

V centru Haagu se střetly dvě znepřátelené skupiny, hořely policejní vozy či autobus

Aktualizováno

Centrum nizozemského Haagu zachvátily v sobotu večer pouliční nepokoje. V ulicích nizozemské metropole došlo k otevřenému střetu mezi dvěma znepřátelenými skupinami. Starosta Jan van Zanen vyhlásil nouzový stav pro oblast bojů a vedení města tento prostor v okruhu 500 metrů uzavřelo. Zasahující policisté použili i slzný plyn, některé jejich vozy hořely. Podle webu RTL Nieuws mělo jít o konflikt mezi skupinami Eritrejců, které odlišuje názor na vládu v domovské zemi. Nepokoje se v noci na neděli podařilo zažehnat.

Musíte zabránit genocidě, nařídil Izraeli soud v Haagu. Zastavení války však nepožaduje

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v pátek předběžným opatřením nařídil Izraeli, aby přijal veškeré kroky, které zabrání genocidě a zlepší humanitární situaci v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda vede vojenskou operaci proti teroristické organizaci Hamás. Soud, který zasedal na podnět Jihoafrické republiky, zároveň žádá, aby ho Tel Aviv do měsíce informoval, co učinil pro naplnění nařízení. Předběžné opatření ovšem nevyhovělo jihoafrickému požadavku, aby soud nařídil zastavit válečné operace v Gaze.

Moskva odvezla z Ukrajiny až 700 tisíc dětí. Našly u nás úkryt, zdůrazňuje ruský pohlavár

Rusko z Ukrajiny odvezlo až 700 tisíc dětí. Tvrdí to šéf ruského parlamentního výboru pro zahraniční vztahy a někdejší náměstek na ruském ministerstvu zahraničí Grigorij Karasin. Ukrajinské děti podle něj našly v Rusku „úkryt“. Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) přitom kvůli násilným deportacím ukrajinských dětí vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina i na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.

Děsivá nehoda vlaku u Haagu: Souprava začala hořet. Jeden člověk zemřel, desítky jsou zraněny

Aktualizováno

Při nehodě vlaku v Nizozemsku zemřel v úterý jeden člověk a dalších asi 30 utrpělo zranění, řada z nich je vážná. Souprava narazila do malého jeřábu na trati ve městě Voorschoten nedaleko Haagu. V úseku, kde se trať opravuje, vjel vlak ze zatím neznámých příčin na uzavřenou kolej, zaznělo na tiskové konferenci úřadů k neštěstí. Na místo nehody dorazil nizozemský král Willem-Alexander, napsal web veřejnoprávní stanice NOS.

Běloruská KGB zabila cizince u hranic s Polskem. Šlo o ozbrojeného teroristu, tvrdí

Běloruská tajná policie KGB zabila ve městě Grodno u hranic s Polskem cizince, údajně šlo o ozbrojeného teroristu. Rusové v noci na neděli opět ostřelovali východoukrajinský Kramatorsk. Podle agentury Unian zemřeli nejméně dva lidé a dalších devět utrpělo zranění. Vladimir Putin přijel na Krym u příležitosti výročí jeho anexe z roku 2014. Následně ruský prezident navštívil také okupované ukrajinské přístavní město Mariupol.

Dostala zatykač spolu s Putinem. Kdo je „andělská“ Matička Rus obviněná z únosu dětí?

Celý svět se baví o zatykači na Vladimira Putina, Mezinárodní trestní soud (ICC) ale z válečných zločinů obvinil i jeho kremelskou podřízenou Mariju Lvovovou-Bělovovou. Haag proti ní zahájil stíhání kvůli únosům mnoha ukrajinských dětí do Ruska. Členka Putinovy strany je ovšem na svou práci hrdá, za zatykač sarkasticky děkuje. Co je vůbec zač?

Putin přijel „oslavit“ výročí anexe na Krym. I za tu stane před soudem, zní z Kyjeva

Ruský prezident Vladimir Putin přijel na Krym u příležitosti výročí jeho anexe z roku 2014. I za tu stane šéf Kremlu před Mezinárodním trestním soudem v Haagu, prohlásil ukrajinský politik Anton Geraščenko. Soud na Putina vydal v souvislosti s invazí na Ukrajinu zatykač. Česká diplomacie tento krok vítá, podle Rusů ale stanovisko tribunálu nemá žádný význam. Slovenská vláda předá Kyjevu 13 stíhaček MiG-29. Ukrajinci se však k darovaným strojům staví skepticky. Potřebujeme modernější letouny, uvedly vzdušné síly.