
Francouzský hot-hatch Alpine A290 budí emoce. A to i při pohledu do ceníku
Ministři zahraničí evropských zemí v pátek ve Lvově podpořili vznik tribunálu pro vyšetřování ruské agrese na Ukrajině. Česko bylo jedním z lídrů iniciativy. Tribunál má soudit vrcholné představitele Ruska, kteří nařídili zahájení války. Někdy se mu proto přezdívá „soud pro Putina“. Rozsudky však mohou být vyneseny až poté, co politici opustí posty, s nimiž je spojená mezinárodní imunita. To je i Putinův případ.
Státy NATO čeká debata o navýšení výdajů na obranu. Nově by mohli členové povinně přispívat pět namísto původních dvou procent HDP. Na stole nyní leží také alternativní návrh Evropy, podle kterého by se do výdajů na obranu mohly řadit i další investice, jako opatření na ochranu hranic proti migraci nebo stavba dopravní infrastruktury. Pět procent zatím představuje jen „vykopávací“ návrh USA, vysvětlil pro CNN Prima NEWS bývalý velvyslanec při NATO Jakub Landovský. Česko s navýšením souhlasí. „Za současné bezpečnostní situace to považujeme za nezbytné,“ uvedlo ministerstvo na dotaz redakce. Celé jednání teprve bude hlavním předmětem debat na červnovém summitu NATO.
Nizozemskem otřásl šokující případ. Policie zadržela ve středu odpoledne na dálnici A4 mezi Rotterdamem a Haagem muže podezřelého z vraždy. Při prohlídce jeho auta nalezli useknutou hlavu. Informoval o tom německý deník Bild.
Policie objevila u Nové Paky nabourané auto nezvěstného muže, po kterém pátrala několik dní, později ho nalezla bez známek života. Obě informace potvrdila pro CNN Prima NEWS mluvčí královéhradecké policie Martina Jandová. Podle webu Blesk.cz šlo o marketingového ředitele známého hudebního e-shopu Kytary.cz. Ten v sobotu odjel z Prahy na hory do Krkonoš a nevrátil se.
Nizozemské úřady v neděli uvedly, že vyšetřují jako trestný čin sobotní výbuch v Haagu, po němž se zřítil obytný dům a nejméně pět lidí zahynulo. Vyšetřuje se také možná souvislost s drogovou kriminalitou, uvedla podle agentury DPA nizozemská prokuratura.
Nejméně čtyři lidé zemřeli poté, co se v sobotu ráno v nizozemském Haagu po výbuchu zřítil obytný dům, napsal list De Telegraaf. Záchranáři pod troskami pátrají po dalších lidech, obětí podle nich může být až 20. Hasiči na místě bojovali s rozsáhlým požárem, který se jim už podařilo uhasit. Příčina neštěstí zůstává neznámá. Policie dříve vyhlásila pátrání po autu, které z místa neštěstí krátce po explozi ujíždělo velkou rychlostí.
Americký republikánský senátor Tom Cotton naznačil, že by Spojené státy mohly podniknout invazi do Nizozemska. Reaguje tím na rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) se sídlem v nizozemském Haagu, který ve čtvrtek vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Izraele Joava Galanta. Píše o tom americký web MediaIte. Soud oba státníky obviňuje ze spáchání válečných zločinů v Pásmu Gazy.
Myslím, že je příležitost i čas z této podivné organizace vystoupit. Na sociálních sítích to uvedl expremiér Mirek Topolánek, čímž reagoval na rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Topolánek svou výzvu týkající se opuštění ICC adresoval přímo premiérovi Petru Fialovi (ODS) i dalším předsedům všech vládních stran.
Někteří příslušníci bojových skupin tvořených dobrovolníky ze zahraničí se na Ukrajině měli dopouštět násilí na zajatých ruských vojácích. Podle výpovědí bývalých členů zahraničních jednotek docházelo od počátku ruské agrese k porušování Ženevských úmluv, včetně vraždění vzdávajících se bojovníků. Svědectví přinesl americký deník The New York Times (NYT). Z usmrcování zajatců jsou podezřelí také ruští okupanti.
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na bývalého ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova kvůli obvinění z útoků proti civilistům během ruské války proti Ukrajině. Na svých webových stránkách to v úterý uvedl tribunál sídlící v Haagu. Ten už dříve vydal zatykač i na ruského prezidenta Vladimira Putina, a to v souvislosti s únosy dětí z okupovaných území Ukrajiny.
V Tel Avivu se po mnoha týdnech rozezněly sirény, které varují před raketovým úderem, píší agentury. Krátce po vyhlášení poplachu ozbrojené křídlo hnutí Hamás oznámilo, že zahájilo rozsáhlý raketový úder na Tel Aviv z Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že osm raket bylo na Izrael vypáleno z Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde armáda vede vojenskou ofenzivu. Několik z nich se podařilo zničit ve vzduchu.
Ruská armáda od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla o 500 000 mužů. V sobotu ráno to uvedl ukrajinský generální štáb. Údaj však nelze nezávisle ověřit a Moskva o svých ztrátách neinformuje, nerozlišuje také mezi mrtvými, zraněnými či pohřešovanými vojáky nepřátelské strany.