Speciální výroční tisícikoruna se chystá do oběhu. Jak můžete získat limitovanou bankovku?

Přesně 30 let od zahájení rozdělení česko-slovenské měny vydá Česká národní banka (ČNB) novou tisícovou bankovku se speciálním přítiskem. K dostání bude na začátku února výměnou za jiné bankovky či mince ve stejné hodnotě. Půjde o limitovanou verzi, která bude k mání do vyčerpání zásob. Časem by proto výroční tisícikoruna mohla výrazně získat na své hodnotě, coby sběratelský artikl. Jak bude vypadat a kde ji bude možné vyzvednout?

Výroční bankovku tvoří tisícikoruna vzoru 2008 s přítiskem na lícní straně kuponu. „Vzhledem k tomu, že bankovka odkazuje na 30. výročí vzniku české a slovenské koruny, s nímž bylo spojené mimo jiné kolkování bankovek, tvoří tento přítisk právě motiv dobového tisícikorunového bankovkového kolku z roku 1993 a také výroční logo 30 let ČNB od akademického malíře Jana Solpery,“ uvedla tisková mluvčí centrální banky Petra Krmelová.

Samotný přítisk nemá žádný vliv na hodnotu ani platnost bankovky, není proto problém s ní platit jako s jakoukoliv jinou tisícikorunou. Byla by to ale škoda, do oběhu totiž půjde jen 200 tisíc kusů speciálních bankovek, které časem naberou na své sběratelské hodnotě.

K dostání budou od 8. února 2023 výměnou za jiné české bankovky nebo mince v hodnotě tisíc korun, a to do vyčerpání zásob.

„Výměna bude možná pouze osobně na pracovištích ČNB v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě, a to v prodloužených pokladních hodinách,“ upozornila banka.

ČNB stanovila limit výměny na pět kusů výročních bankovek na osobu. Výroční tisícikoruny se nedají předem objednat ani zaslat.

Jde v pořadí o druhou českou bankovkou, která je opatřena speciálním přítiskem. První byla stokoruna vydaná v roce 2019 u příležitosti 100 let od měnové odluky od Rakouska-Uherska.

Tagy: