Společenstvo Sedmi písmen. Kouzelná tradice senegalských fanoušků, kteří rozzářili Katar

Po vypadnutí Senegalu z fotbalového mistrovství světa bude na tribunách v Kataru o poznání méně veseleji. Úřadující africký šampion se může dlouhé roky spolehnout na fanoušky, které v hledišti nelze díky pestrým barvám, tanci a hudebním nástrojům přehlédnout ani přeslechnout. Zejména pak partičku sedmi mužů tvořících ustálenou skupinu Sedm písmen.

Senegalské reprezentaci se přezdívá „Lvi z Terangy“, fanouškům ve fotbale obecně „dvanáctý hráč“. A tak je logické, že nejvěrnější příznivci silného národního týmu z afrického kontinentu si říkají 12. lev.

Toto uskupení si rozhodně nemohlo nechat ujít nedělní osmifinále s Anglií na stadionu Al Bayt. Bylo to totiž po dlouhých 20 letech, co se Senegal dostal do play-off mundialu, a to i bez své největší opory Sadia Maného.

Dvanáctým lvem bylo na tomto utkání kolem 150 fandů. Web The Athletic, který doprovázel skupinu celý zápasový den, popisuje, jak se její prezident Iva Issa Laye Diop modlil na zelené podložce za vítězství proti favoritovi. Největší pozornost u 12. lva založeného v roce 1996 byla v článku věnována Sedmi písmenům. Sedmi mužům, jejichž pomalovaná těla dohromady tvoří nápis Senegal. Vynikali dokonce i v pestrobarevném žluto-zeleno-červeném moři svých krajanů.

Kuriózní lidské choreo má u senegalského tábora tradici od roku 2002, konkrétně od Afrického poháru národů v Mali. Nejčerstvější výlet do Kataru jim financovalo senegalské ministerstvo sportu spolu se sponzory.

Vyvolení berou svoji roli jako poslání, nevynechají jediný zápas, musí mít smysl pro velkou loajalitu i tolerantní zaměstnavatele. Před každým utkáním potřebují dvě hodiny času, aby jim nabarvili tělo dva umělci – bratranci Omar Gomis a Jean Mendy, kteří si za tímto účelem přivezli na šampionát 50 plechovek s barvou. Napřed bílý podklad, pak velké zelené písmeno, následně pruhy odkazující na senegalskou vlajku a nakonec detaily na obličeji.

Zajímavé je, že každý si drží své písmeno, žádné výměny. Takový Papa Abdou Aziz Dieng už 18 let má při každém utkání na svém těle „S“. „Je to velká zábava, děláme to s odhodláním,“ popsal pro The Athletic. Saliouovi Sangovi zase patří první „E“. Babacar Sylla je nositelem „géčka“ a tak dále. „Barva moji pokožku nedráždí. Když ji mám na sobě, cítím se hrdý, reprezentuji svoji zemi,“ uvedl Babacar.

V případě, že by někdo z nich byl nemocný, existují dva náhradníci. Ale ti do Kataru neodcestovali.

Dostat se mezi fanouškovskou smetánku není jen tak. „Musí mít správnou výšku, být fyzicky i psychicky silný, spolehlivý, slušný a vzorem pro naši zemi. Nemůžete být rušivým prvkem. Je to jako casting,“ přiblížil Ibrahim, který představuje písmeno „L“.

S blížícím se zápasem se sedmero mužů i se stylovými čepicemi a kalhotami vždy poskládá do řady tak, aby vytvořilo nápis S-E-N-E-G-A-L, v této formaci se blíží ke stadionu, kde přitahuje pozornost veškerých fanoušků. Do toho tančí v rytmu bubnů a jiných nástrojů, na které hrají ostatní fanoušci, a neustále zpívají.

Jakmile utkání začne, jejich podpora ještě zintenzivní. Proti Anglii senegalské fotbalisty k senzaci nedohnala, „Albion“ si došel pro pohodlné vítězství 3:0. Pobyt na turnaji tímto skončil nejen pro reprezentaci, ale také pro její nejoddanější příznivce. Ale ti už brzy rozzáří ochozy jinde.

Tagy:
Anglie tradice Mali Senegal fotbal Katar sport fanoušci Mistrovství světa v Kataru 2022 národní tým Sadio Mané The Athletic senegalská fotbalová reprezentace Katar 12. lev Senegal Jean Mendy Pápa