reklama

Spolu a PirSTAN se dohodly na vládě s Fialou v čele. Vyzývají Zemana k jednání

Vítězná koalice Spolu se shodla s koalicí Pirátů a STAN, že chtějí po prezidentovi, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu k sestavení vlády. Strany se zároveň dohodly, že nebudou vyjednávat s nikým jiným.

reklama

Koalice Spolu a Pirátů se Starosty podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Požádaly prezidenta o pověření sestavením vlády. Zároveň veřejně prohlásily, že budou jednat o vládě pouze společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty, řekl Fiala.

Současný premiér Andrej Babiš (ANO) totiž prohlásil, že chce jednat o společné vládě právě s koalicí Spolu. To však Fiala odmítá. Uvedl navíc, že se mu zatím Babiš ani neozval.

Prezident Miloš Zeman, který by měl budoucího premiéra pověřit sestavením vlády, podle předsedy ODS určitě bude dodržovat Ústavu. Fiala se na prezidenta Zemana s žádostí o setkání obrátí v pondělí. Po přijetí memoranda Spolu a Piráti se STAN chtějí začít s programovým jednáním.

Vítězná koalice Spolu a třetí Piráti se Starosty budou mít v nové Sněmovně 108 mandátů. Jejich lídři se v sobotu večer sešli a po necelé hodině prezentovali společné memorandum. „Strany deklarují vůli vytvořit společně vládu a žádají prezidenta, aby pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení takové vlády, řekl Fiala. V nejbližších dnech budou obě koalice jednat o programu a budoucím uspořádání.

Tagy:
Marian Jurečka Vít Rakušan Petr Fiala Ivan Bartoš Markéta Pekarová Adamová volby 2021 SPOLU Piráti a Starostové

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama