Spor kvůli okupaci. Jelimana Farského bych poslala do koncentráku, šokovala Babišová

Poslankyně Andrea Babišová (ANO) čelí ostré kritice za svůj výrok, který v souvislosti s výročím srpnové okupace adresovala místopředsedovi hnutí STAN a bývalému poslanci Janu Farskému. „Tady toho jelimana bych poslala na čtrnáct dnů do koncentráku, aby pochopil tu vděčnost za osvobození ruskými vojsky (v roce 1945, pozn. red). Jinak nepochopí,“ napsala politička na Facebook. Svůj příspěvek později smazala.

„21. srpna 1968 Sovětský svaz definitivně potvrdil, že v 2. světové válce neosvobozoval, ale dobýval. Díky všem, kteří nás dostali do NATO a EU. Patříme na Západ, pokazit si to už můžeme jen sami,“ napsal Jan Farský na Twitter v neděli. Učinil tak u příležitosti 54. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se SSSR do Československa v roce 1968.

Na příspěvek místopředsedy Starostů později reagovala poslankyně Andrea Babišová. „Každý den vypadne z těchto negramotů za STAN nějaké moudro. A že se kluci trumfují, kdo bude ten nejlepší. Tady toho jelimana bych poslala na čtrnáct dnů do koncentráku, aby pochopil tu vděčnost za osvobození ruskými vojsky. Jinak nepochopí,“ uvedla poslankyně na svém Facebooku.

Její vyjádření pak lidé začali šířit po sociálních sítích. Většina komentujících považuje výroky Babišové za skandální. Politička později svůj příspěvek smazala. Do té doby si však mnoho uživatelů včetně Farského udělalo screen.

Hnutí ANO zatím mlčí

„Tak já nevím, paní poslankyně, ale posílat lidi za názor, navíc podložený fakty, do koncentráku? To dělaly totalitní režimy, které už u nás naštěstí nevládnou a vládnout snad ani nebudou. A co na to Andrej Babiš? Souhlasíte s tím? Taky byste řekl: šup tam s ním?“ ptal se Farský.

Hnutí ANO se zatím k incidentu oficiálně nevyjádřilo. „Já se k tomu vyjadřovat nebudu, protože o tom ani nevím,“ řekl manažer hnutí ANO Jan Richter na dotaz webu Seznam Zprávy a poté prý zavěsil telefon.

Naopak své stanovisko již zveřejnilo hnutí STAN: „Poslankyně hnutí ANO Andrea Babišová píše svým politickým oponentům, že by je deportovala do koncentračního tábora. Doufáme, že to teď v centrále ANO vypadá nějak takhle.“ K tomu Starostové zveřejnili fotku známé scény s tabulí ze seriálu Simpsonovi. Své pohoršení nad výstupem Babišové zmínila i hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Andrea Babišová vstoupila do hnutí ANO v roce 2014. I když se to v jejím případě přímo nabízí, se svým předsedou Andrejem Babišem není příbuzná, jde pouze o shodu jmen. Poslankyní se stala v roce 2017, když byla zvolena z osmého místa kandidátky ANO v Moravskoslezském kraji. Svůj mandát pak ze stejné pozice obhájila při volbách v roce 2021.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
17:13

V Jihlavě předpokládají ODS a lidovci posun v jednáních po senátních volbách

16:31

Šlachta: Budeme v Pohořelicích tvrdou opozicí

16:30

STAN a SLK opět ze stran získaly nejvíc zastupitelů vzhledem k počtu kandidátů

16:10

V Přerově vznikla koalice čtyř stran. Primátorem se stane Petr Vrána (ANO)

Živě
ON-LINE: Šlachta starostou Pohořelic nebude. Nikdo s ním nechce jít do koalice

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Itálii poprvé povede žena. Meloniová má fašistickou minulost, obdivuje Orbána i fantasy

Itálii s největší pravděpodobností poprvé v historii povede žena. Lídryně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová ovládla volební klání s více než 26 procenty odevzdaných hlasů a společně se svými pravicovými spojenci míří k sestavení vlády. Zahraniční média a experti ovšem upozorňují, že jde o velmi kontroverzní postavu. Bratři Itálie jsou považováni za krajně pravicovou stranu, která byla založena příznivci diktátora Benita Mussoliniho. Sama Meloniová za sebou má minulost ve fašistické organizaci.

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž. Křičel, že nechce bojovat na Ukrajině

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž, který podle svědků křičel, že nechce bojovat na Ukrajině. Není jasné, v jakém je nyní zdravotním stavu. Podle serveru YA62.ru má drobná zranění, regionální verze listu Novaja Gazeta v pondělí psala o popáleninách na 90 procentech těla. Policie v ruské Irkutské oblasti na jihovýchodě Sibiře v pondělí také zadržela mladého muže, který střílel na místním vojenském komisariátu, uvedl oblastní gubernátor Igor Kobzev. Střelec vážně zranil komisaře, který je nyní v nemocnici v kritickém stavu. Informace o útočníkově motivu nejsou k dispozici.

Vláda by si měla najmout Máňu, která bude její kroky vysvětlovat, myslí si komentátor

Šéfredaktor Týdeníku Echo24 Dalibor Balšínek a komentátor MF Dnes Petr Kolář ve vysílání CNN Prima NEWS kritizovali zmatečná vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely. Ten v neděli sdělil, že se zastropování cen energií nebude vztahovat na celou spotřebu domácnosti, v pondělí to však prostřednictvím rezortu vyvrátil s tím, že definitivně rozhodne vláda. Podle Koláře by si Fiala a spol. „měli najmout nějakou Máňu“, která vše jasně vysvětlí.

Domácí zpravodajství

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD

Sněmovní volby by v srpnu vyhrálo ANO s 29 procenty hlasů před ODS se 16 procenty a SPD se 14 procenty, ukázal model Medianu. Piráti by získali 11,5 procenta a ČSSD pět procent. Další strany by pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny nepřekročily, a to včetně nyní sněmovních uskupení STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura Median. Průzkum dále ukázal, že roste ochota lidí zúčastnit se voleb.