SSSR

Výpis příspěvků ke štítku „SSSR“

Tajemná vražda poslala na smrt přes milion lidí. Před 90 lety zemřel Stalinův „krvavý playboy“

Před 90 lety došlo v Leningradě k vraždě Sergeje M. Kirova, jednoho z nejmocnějších mužů tehdejšího SSSR. Dodnes se spekuluje, zda za smrtí populárního bolševického vůdce a vyhlášeného proutníka nestál samotný Stalin. Kremelskému vůdci přišel zločin každopádně vhod: stal se vítanou záminkou pro spuštění Velkého teroru, při němž v následujících letech zahynulo kolem 1,5 milionu lidí.

Rudá věž smrti. Děsivé uranové peklo zabíjelo ve jménu komunismu hrdiny, umělce i mistry světa

Občas to někde zazní: komunistický režim nebyl zas tak špatný, tolik se toho lidem nedělo. Kdo to tvrdí, měl by se zajet podívat do Vykmanova u Ostrova nad Ohří k zlopověstné Rudé věži smrti. Političtí vězni z přilehlého lágru L tady museli bez jakýchkoliv ochranných pomůcek třídit a drtit uran. Většina z nich proto brzy zemřela. O historii hrůzného místa pro CNN Prima NEWS vyprávěl Lubomír Modrovič, zdejší průvodce a znalec jáchymovských lágrů.

Z tajných archivů KGB. Čechů popravených Stalinem bylo víc, než jsme mysleli, říká historik

Expedice společnosti Gulag.cz se před pár týdny vydala do Kyrgyzstánu, kde s pomocí tajných a běžně nepřístupných archivů KGB vypátrala dosud neznámé skutečnosti o Češích, kteří byli vězněni a popraveni ve Stalinově SSSR. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Štěpán Černoušek, který se v daleké středoasijské republice setkal i s potomky perzekvovaných.

Stalinův pakt s Hitlerem šokoval celý svět, poslal na smrt stovky tisíc lidí. Putin jej hájí

Před 85 lety byl podepsán pakt Molotov-Ribbentrop o vzájemném neútočení mezi Hitlerovým Německem a Stalinovým SSSR. Dvě zdánlivě nesmiřitelné diktatury si tehdy cynicky rozdělily sféry vlivu v Evropě, vzájemně si posvětily rozparcelování Polska. Vladimir Putin na tom dnes nevidí nic špatného, dohoda mezi oběma mocnostmi byla podle něj nevyhnutelná; podobný je i pohled komunistů. Jak to bylo doopravdy? CNN Prima NEWS to v rozhovoru probrala s historikem Vítem Smetanou z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Sergej Bubka: Padouch, nebo hrdina? Proč se ze slavného ukrajinského tyčkaře stal psanec

Mezi zástupem zasloužilých šampionů a čestných hostů na olympiádě v Paříži je také světoznámý ukrajinský tyčkař Sergej Bubka. Koneckonců, z Monaka, kde dnes bydlí první pokořitel magické šestimetrové výšky, je to jenom kousek. Majitel zlaté medaile olympijských her 1988 v Soulu, šesti titulů mistra světa a držitel 35 světových rekordů se posadí do VIP lóži, ale jenom jako soukromá osoba.

Učil Jakeše a další špičky KSČ. Byli to primitivové a lidé bez přehledu, říkal slepý chartista

Na málokom lze ilustrovat 40 let komunistické totality tak názorně jako na nevidomém straníkovi i disidentovi Klementu Lukešovi. Režim v Československu pomáhal coby idealista sám zavádět, učil marxismus Jakeše, Štrougala nebo Novotného. Nakonec se ale s mocí rozešel, po srpnové okupaci se stal jednou z tváří Charty 77. O pozoruhodné postavě vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Pavel Kosatík, jemuž o Lukešovi nedávno vyšla kniha Zápasy slepého muže.

Legendární fotbalový brankář Dasajev: Olympiádu 1980 jsme měli vyhrát my, ne Čechoslováci

V roce 1988 ho vyhlásili nejlepším fotbalovým brankářem světa, tým SSSR byl díky němu kousek od titulu mistra Evropy. Legendární Rinat Dasajev před startem letošního EURO pro CNN Prima NEWS exkluzivně vypráví o ikonickém gólu Marca van Bastena, kterému nedokázal zabránit. O tom, proč měl trable s KGB. Ale i o tom, že olympiádu měli v roce 1980 místo Čechoslováků vyhrát Sověti.

SVĚTOVÉ HVĚZDY EXKLUZIVNĚ: Majorova štval Holík. Provokoval a pak kňučel, tvrdí legenda

Málokdo se může pochlubit srovnatelnou bilancí. Boris Majorov, sovětská hokejová legenda, získal šest zlatých medailí na mistrovství světa, dvě na olympiádách. Názory bývalého útočníka se nemusí líbit každému, české fanoušky budou asi dost provokovat. S hokejem toho ale prožil jako málokdo. CNN Prima NEWS pokračuje rozhovorem s ním v seriálu nazvaném Světové hvězdy exkluzivně, který vyvrcholí mistrovstvím světa na českém ledě.

Putin říkal o Krymu nesmysly. Za ruský ho ale dlouho označoval i Navalnyj, říká Havlíček

Sovětský vůdce Nikita Chruščov přesně před 70 lety daroval Krym Ukrajině. Rusové to dodnes berou jako křivdu, nikdy poloostrov nepřestali považovat za svůj. Právě proto jej Vladimir Putin před deseti roky vojensky obsadil, nároky Moskvy považuje za nezpochybnitelné. Dávají jeho historické argumenty smysl? A co si o připojení k Rusku myslí sami obyvatelé Krymu? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS odpovídá analytik a znalec postsovětského prostoru Pavel Havlíček.

Solženicyn byl jak Dostojevskij. Génius i tmář poklonkující Putinovi, říká překladatel Dvořák

Před 105 lety se narodil ruský spisovatel a disident Alexandr Solženicyn. Nositel Nobelovy ceny za literaturu proslul jako autor díla Souostroví Gulag, popisujícího hrůznost sovětských věznic a lágrů. Jak se z nebojácného bojovníka proti bolševické totalitě mohl ke konci života stát poskok Vladimira Putina? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to vysvětluje novinář, překladatel a znalec ruských poměrů Libor Dvořák.