reklama

SSSR

Výpis příspěvků ke štítku „SSSR“

Více než polovina Rusů považuje Stalina za velkého vůdce, odhalil průzkum

Více než polovina Rusů považuje někdejšího komunistického diktátora Josifa Stalina za „velkého vůdce“. Vnímá ho tak 56 procent lidí. Na Ukrajině obdobně smýšlí 16 procent obyvatel. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění ruského nezávislého sociologického střediska Levada a ukrajinského Mezinárodního sociologického institutu v Kyjevě. Od roku 2016 se zdvojnásobil počet Rusů, kteří Stalina vnímají jako velkého vůdce, upozornilo středisko Levada.

Gagarin letěl do kosmu bez řidičáku, pak ale jezdil auty, jaká v SSSR nikdo neměl

Pouhých 108 minut mu stačilo, aby se z neznámého sovětského nadporučíka stal nesmrtelnou legendou. Jmenoval se Jurij Alexejevič Gagarin a už jen to, že let po oběžné dráze Země přežil, se rovnalo takřka zázraku. Za svůj nedlouhý život toho stihl opravdu hodně, možná by ale místo dráždění modré Matry darované francouzskou vládou žil v klidu a o nějakých pár desítek let déle.

Rozstřílený kostel i jaderná základna aneb Co zůstalo po okupantech na Libavé

Na hřbitově postavili tělocvičnu. A žádnému kamennému svatému v poutním kostele ve Staré Vodě nenechali hlavu. „Rusáci jim hlavy ustříleli,“ provádí nás chrámem Jindřich Machala, starousedlík z Města Libavá. Když sovětská armáda přepadla 21. srpna 1968 Československo, nikdo nevěděl, jak dlouho zůstane. Odešla až 21. června 1991 a zanechala spoušť, kterou se stále nedaří napravit. Reportér CNN Prima NEWS hledal ruské stopy na Libavé.

Pět příběhů sexuálního násilí rudoarmějců z května 1945 aneb Přehlížená historie

Násilnosti vojáků Rudé armády na ženách z května 1945 jsou pořád téměř tabu. I když se jich na území dnešní České republiky odehrálo bezpočet, historici se tématu spíš vyhýbají a rodiny obětí o něm nerady mluví. „Ruští vojáci hromadně znásilnili moji babičku Hedviku, která způsobeným zraněním podlehla. Táta se mi ale s jejím příběhem svěřil teprve nedávno,“ vypráví pro CNN Prima NEWS dvaapadesátiletý učitel Milan Krupa. Následující reportáž připomíná pět událostí spojených s násilnostmi rudoarmějců vůči ženám.

Do spisů z vyšetřování Čechoslováků v SSSR lze nově nahlédnout v digitalizované formě

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) získal digitalizované spisy československých občanů či krajanů, kteří byli ve 30. až 50. letech 20. století vyšetřováni sovětskými bezpečnostními orgány na Ukrajině. Mezi nimi jsou i dokumenty týkající se Čechoslováků, kteří pracovali například pro sovětské bezpečnostní složky. Dosud přitom byly k dostání pouze spisy z vykonstruovaných politických procesů. Na projekt poskytlo finance české ministerstvo kultury.

reklama