SSSR

Výpis příspěvků ke štítku „SSSR“

GLOSA: Good bye, Gorby! aneb Kdo zničil sovětské impérium?

1. září 2022 21:12

V roce 1987 byl Gorby v Praze – a my jako gymnazisté jsme ho šli vítat. Bylo to povinné, ale tohle jsem nebral jako újmu. Ten pán měl ve srovnání se zaprděnými českými bolševiky jisté kouzlo. A nebylo to jenom v tom, že měl padnoucí oblek, uměl mluvit a provázela ho sympatická manželka Raisa. Mimochodem.... do té doby soudruzi své ženy radši a oprávněně schovávali doma. Prostě vedle západních státníků vypadal jako rovnocenný partner a ne „ďáďa Váňa“ v kvádru z partijovky. Nejlepší na něm ale bylo, že se před ním ti naši Husákové, Biľakové, Štrougalové a další Brežněvovi pohrobci klepali strachy.

Spor kvůli okupaci. Jelimana Farského bych poslala do koncentráku, šokovala Babišová

23. srpna 2022 15:53

Poslankyně Andrea Babišová (ANO) čelí ostré kritice za svůj výrok, který v souvislosti s výročím srpnové okupace adresovala místopředsedovi hnutí STAN a bývalému poslanci Janu Farskému. „Tady toho jelimana bych poslala na čtrnáct dnů do koncentráku, aby pochopil tu vděčnost za osvobození ruskými vojsky (v roce 1945, pozn. red). Jinak nepochopí,“ napsala politička na Facebook. Svůj příspěvek později smazala.

Sovětské tanky jim pod okny hřměly 23 let, přesto někteří fandí Putinovi

21. srpna 2022 15:50

Řev motorů sovětských transportérů a tanků se nesl ulicemi východočeského Vysokého Mýta více než dvě desítky let. „Kolikrát se Rusáci záměrně vraceli ze cvičení i na Štědrý večer, aby nám prostě zkazili Vánoce,“ vzpomíná 63letý Josef Ferkl. Vysoké Mýto se za sovětské okupace Československa (21. srpna 1968 až 21. června 1991) změnilo v obrovská kasárna, ve kterých žilo asi 6 tisíc sovětských vojáků a rodinných příslušníků oficírů. Některé starousedlíky přesto okupace nepoučila a v rusko-ukrajinské válce se kloní spíše na stranu Kremlu.

Podpisy stovek sovětských okupantů zůstávají vyryté na českém nádraží

21. srpna 2022 09:29

Stopy po sovětské okupaci Československa (21. srpna 1968 až 21. června 1991) jsou dosud viditelné na řadě míst v zemi. Téměř nikdo ale netuší, že na nádražním skladu ve Vysokém Mýtě se dodnes uchovaly nápisy od stovek sovětských vojáků. A to z celého někdejšího Sovětského svazu, například z ukrajinského Chersonu, Záporoží anebo Lvova, z ruské Tuly a Moskvy, z Turkmenistánu i zapadlých obcí Dálného východu. Dějiny jsou plné paradoxů, prohlédněte si galerii podpisů okupantů Československa.

Co kdyby v srpnu 68 nepřijely tanky? Dubček by přišel o moc, Slováci se mohli odtrhnout

21. srpna 2022 05:45

Nebýt invaze ze srpna 1968, Dubčekovým komunistům by se situace brzy vymkla z rukou. Záhy by skončila vláda jediné strany, místo normalizačního bezčasí bychom volně cestovali po světě, svobodně bychom podnikali i mluvili, sametová revoluce by nebyla potřeba. Václav Havel by se nikdy nestal prezidentem, Gustáv Husák by byl za reformátora, Slovensko by se možná odtrhlo už v 70. letech. K výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy to pro CNN Prima NEWS popisuje historik Oldřich Tůma.

Ukradený hrdina. Kapitán Jaroš ve skutečnosti komunisty nesnášel, Gottwalda chtěl zmlátit

1. srpna 2022 07:07

Před 110 lety se narodil jeden z největších českých hrdinů druhé světové války. Otakar Jaroš padl roku 1943 při statečném bránění ukrajinské vesnice Sokolovo, tváří v tvář obrovské německé přesile. Jeho odkaz následně úplně zdeformovali komunisté. Coby přesvědčenému masarykovci mu byli za života protivní, věděla to i NKVD, která Jaroše označovala za protisovětský živel. Gottwaldova strana si ho však po únoru 48 navzdory tomu všemu stejně přivlastnila.

Ruská auta se vrací do sovětských časů. Kvůli sankcím nebudou mít airbagy ani pásy

10. června 2022 12:47

Západní sankce dopadají i na ruský automobilový průmysl. Ruská automobilka AvtoVAZ už ve středu obnoví výrobu auta Lada Granta. Vůz – jehož opětovné zařazení do výroby má být odpovědí na odchod Renaultu z ruského trhu – bude ale vzhledem ke standardům 21. století značně zjednodušený. Nebude mít například airbagy, ABS nebo úchyty na bezpečnostní pásy. Dopad sankcí přiznávají i ruské noviny.

Boje se Stalinem i Hitlerem, pak neutralita. Jak Finsko putovalo do náruče NATO?

30. května 2022 07:43

Ruská invaze na Ukrajinu přinesla mimo jiné přehodnocení zahraniční politiky Finska. V posledních dnech se zdá, že jsou dříve neutrální Finové společně se Švédy den ode dne blíž vstupu do NATO. Jak ale vůbec ona finská neutralita – známá také jako finlandizace – vznikla? Nutno podotknout, že Finové během 20. století několikrát bojovali o vlastní existenci. V časech druhé světové války se nejdřív bránili SSSR, nakonec na straně spojenců dopomohli k porážce nacistického Německa.