Čtyři nejčastější chyby při čištění zubů. Nedávejte si pastu na mokrý kartáček, varuje expert
koncentrační tábor
Výpis příspěvků ke štítku „koncentrační tábor“
Zemřela Kubíková-Bullock, přeživší dítě z Lidic. U muzea jsem nejdřív jen plakala, vzpomínala
Na konci prosince zemřela ve věku 87 let Eva Kubíková-Bullock, jež byla jedním z přeživších lidických dětí. Žila v Kanadě, Lidice opakovaně navštěvovala, informoval ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík na webu. Ze 105 lidických dětí němečtí nacisté 88 zavraždili. Po druhé světové válce se jich do Lidic vrátilo 17. Nyní jich žije šest.
První transport Židů vypravil Eichmann z Ostravy před 85 lety. I s mým tchánem, říká žena
Vůbec první židovský transport v Evropě zamířil 18. října 1939 na přímý příkaz Adolfa Eichmanna z Ostravy do Niska nad Sanem. „Tehdy jsem ještě budoucího tchána neznala, měla jsem dva roky, ale právě Erich Salomonovič musel do toho prvního transportu,“ vypráví pro CNN Prima NEWS 87letá Libuše Salomonovičová, jež stále žije v Ostravě. „Ve středu, 18. října 1939, opustil podle plánu v 8.00 hod. Moravskou Ostravu transportní vlak do Niska s 901 židovským mužem,“ dozvěděl se Eichmann následně z dálnopisu, který mu z Ostravy poslal jeho podřízený Hans Günther.
Masový hrob, nebo nemovitost? Developer koupil koncentrační tábor, pozůstalí i historici zuří
Všechno je na prodej. Tímto heslem se zřejmě řídili v německém Sasku, kde byl prodán nacistický koncentrační tábor Langenstein-Zwieberge. Toho se nově ujala developerská společnost zabývající se „problémovými nemovitostmi“. Přeživší po vězních se staví proti, zuří rovněž historici.
Poslední žijící dozorce z koncentráku trestu unikne. Německý soud přihlédl k vysokému věku
Bývalý dozorce v koncentračním táboře Sachsenhausen Gregor Formanek nebude souzen za účast na masovém vyvražďování vězňů. Zemský soud v německém městě Hanau ve čtvrtek přihlédl k vysokému věku nyní 99letého Formanka. Někdejší příslušník elitních nacistických jednotek SS se měl podle mezinárodního týmu vyšetřovatelů během druhé světové války podílet na zavraždění 3 300 vězňů, uvedla izraelská a německá média.
Mengele těsně unikl trestu. Odtajněné mise ukazují, proč nacistická zrůda zemřela na svobodě
Jeden z nejhorších nacistických zločinců, Josef Mengele, zemřel přesně před 45 lety. Autor hrozných lékařských experimentů, který v Osvětimi poslal zástupy lidí do plynové komory, nebyl nikdy za své zločiny potrestán. Izraelci ho však dlouho po válce málem dostali, a to nejméně dvakrát. Nedávno odtajněné příběhy jejich misí jsou jako nejnapínavější špionážní romány.
Vystěhované Hradištko: Stezka připomíná utrpení tisíců lidí v koncentráku i pravou love story
Další díl pořadu Prima Česko nás zavedl na Hradištko. Tato obec se nachází před soutokem Vltavy a Sázavy blízko Štěchovického mostu. Málokdo ví, že právě tam byl za druhé světové války koncentrační tábor, kterým prošlo kolem pěti tisíc vězňů. Do jejich nelehkých osudů nahlíží stezka s názvem Vystěhované Hradištko. Přibližuje temnou část historie obce i příběhy lásky a obětavosti místních obyvatel.
Zabíjení koťat a visící mrtvá těla. Propuštěné líčí život za zdmi nejhorších ženských věznic
Spoluvězeňkyně měla pracovat na „klinice“, šlo však o záminku pro sexuální otroctví. Když chtějí dozorci odsouzené potrestat, vezmou do pytle jejich koťata a hodí je do pece. Tak propuštěné ženy přibližují život v těch nejhorších věznicích. Nejen jejich svědectví odhaluje, že ani přezdívané něžné pohlaví se mnohdy hrůznému zacházení a otřesným podmínkám, zejména ze strany dozorců v často specializovaných zařízeních, nevyhne. Ve kterých věznicích by například žena z Ústecka, která porodila do záchodové mísy dítě, jež později v nemocnici zemřelo, nechtěla skončit?
Pavel: Vůči Rusům u nás musíme být obezřetní. Monitorování ale neznamená sledovat každého
Prezident Petr Pavel si stojí za svými slovy, že by Rusové žijící v zahraničí měli být kvůli agresi na Ukrajině monitorováni zpravodajskými službami. Řekl to ve vysílání Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Pavel své výroky lehce korigoval, že nemá jít o sledování každého jednotlivce, nýbrž ruských komunit v cizině. Česká hlava státu doplnila, že ho vůbec nepřekvapuje, že jeho připomínku o internačních táborech Japonců na území USA v době 2. světové války využila ruská propaganda po svém.
Nasadit úsměv a zapózovat? Šokující, zuří lidé. Snímek turistky z Osvětimi je pobouřil
Ačkoliv v koncentračním táboře v Osvětimi zemřelo více než milion lidí, najdou se tací, kteří se u tragického památníku v Polsku dokážou usmívat. Jednu z turistek pózující za slunného dne před Březinkou na kolejích – na jejichž konci našly statisíce lidí smrt – zachytila šokovaná britská producentka. Snímek sdílela na sociálních sítích, lidé nyní neúctu či hloupost dotyčné odsuzují.
Týral prezident Zápotocký vězně v koncentráku? Gottwaldův nástupce nebyl jen bodrý strýc
Přesně před 70 lety byl prezidentem zvolen Antonín Zápotocký. Někdo ho má za dobráckého strýce, jiný za spolutvůrce krvavých procesů z 50. let, klíčovou postavu měnové reformy z roku 1953. Americká CIA se ale o něj zajímala také proto, zda nebyl kápem, který v nacistickém koncentráku týral vězně. Měl „táta dělníků“ temnou minulost? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to objasňuje historik Michal Stehlík, který o Zápotockém chystá knihu.
Podmínka pro 97letou sekretářku z nacistického lágru. Souzena byla za napomáhání k vraždám
Dvouletý podmíněný trest udělil v úterý soud v německém Itzehoe 97leté ženě, která za druhé světové války pracovala jako sekretářka v nacistickém koncentračním táboře Stutthof. Podle rozsudku je zodpovědná za napomáhání k vraždám více než 10 500 vězňů, píše agentura DPA. Proces s Irmgard Furchnerovou je zřejmě jedním z posledních, v němž je souzen někdo kvůli zločinům souvisejícím přímo s druhou světovou válkou a holokaustem.
Králík v oprátce či slepice v koncentráku. Češi vystavují fotky, které Poláci odmítli
Šokující záběry týraných slepic, hovězího dobytka a dalších zvířat vyvolávají otázku, zda člověk musí jíst maso. Na stěnách ostravského Domu umění visí snímky čtyřiceti světových fotoreportérů a promítá se film Svědectví, ve kterém režisér Lukáš Vincour líčí utrpení a mučení zvířat v českých hospodářských chovech. „Jsem potěšen i překvapen,“ chválí Vincour postoj galerie, která výstavu s názvem Hidden (Skrytý) zaštítila. Polské státní galerie totiž projekt odmítly.