CNN Prima News koncentrační tábor

koncentrační tábor

Výpis příspěvků ke štítku „koncentrační tábor“

Králík v oprátce či slepice v koncentráku. Češi vystavují fotky, které Poláci odmítli

25. října 2022 07:14

Šokující záběry týraných slepic, hovězího dobytka a dalších zvířat vyvolávají otázku, zda člověk musí jíst maso. Na stěnách ostravského Domu umění visí snímky čtyřiceti světových fotoreportérů a promítá se film Svědectví, ve kterém režisér Lukáš Vincour líčí utrpení a mučení zvířat v českých hospodářských chovech. „Jsem potěšen i překvapen,“ chválí Vincour postoj galerie, která výstavu s názvem Hidden (Skrytý) zaštítila. Polské státní galerie totiž projekt odmítly.

Spor kvůli okupaci. Jelimana Farského bych poslala do koncentráku, šokovala Babišová

23. srpna 2022 15:53

Poslankyně Andrea Babišová (ANO) čelí ostré kritice za svůj výrok, který v souvislosti s výročím srpnové okupace adresovala místopředsedovi hnutí STAN a bývalému poslanci Janu Farskému. „Tady toho jelimana bych poslala na čtrnáct dnů do koncentráku, aby pochopil tu vděčnost za osvobození ruskými vojsky (v roce 1945, pozn. red). Jinak nepochopí,“ napsala politička na Facebook. Svůj příspěvek později smazala.

Pomáhal zavraždit tisíce lidí. I ve 101 letech dostal dozorce z koncentračního tábora trest

28. června 2022 10:39

Pětiletý trest vězení v úterý německý soud uložil 101letému Josefovi S. za to, že jako dozorce v nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen napomáhal k vraždám více než 3500 vězňů. Proces je označován jako jeden z posledních, které Německo s pomocníky nacistického režimu 77 let po druhé světové válce vede. Verdikt zatím není pravomocný, muž se může odvolat.

Narodil se v Lidicích 15 dnů před vyvražděním obce. U hrobu pořád zdraví: Ahoj, tati!

10. června 2022 11:37

Říkají si lidické děti. „Žije nás posledních osm. Věrka, Libuška, Jirka...“ počítá 80letý Pavel Horešovský. V Lidicích se narodil 25. května 1942 a 10. června téhož roku nacisté v obci zastřelili 173 mužů, načež ves srovnali se zemí. „Zabili i mého tátu, kterého znám jen z fotky,“ vypráví Horešovský. Posléze zahynulo také 143 lidických žen a 88 dětí. Válku přežilo jen 17 dětí. Včetně těch, které se narodily po 10. červnu těhotným ženám z Lidic. „Měl jsem obrovské štěstí,“ děkuje osudu Horešovský.

Зеленский: Мы побеждаем по всем направлениям. Мариуполь стал российским концлагерем

30. dubna 2022 18:17

На востоке Украины продолжаются кровопролитные бои, вызванные массированным военным вторжением российской армии. Однако украинские войска успешно противостоят всем атакам. Об этом заявил в своем ежедневном выступлении президент Украины Владимир Зеленский, также он описал отчаянное положение Мариуполя. Из города, по словам главы украинского государства, сделали российский концентрационный лагерь.

Zelenskyj: Porážíme Rusy ve všech směrech. Z Mariupolu je teď ruský koncentrační tábor

30. dubna 2022 00:48

Na východě Ukrajiny nadále pokračují krvavé boje, které jsou způsobeny masivní vojenskou ofenzívou ruské armády. Ukrajinští vojáci však všem ruským útokům úspěšně vzdorují. Ve svém pravidelném projevu to řekl prezident země Volodymyr Zelenskyj, který rovněž popsal zoufalou situaci v Mariupolu. Z toho se podle ukrajinské hlavy státu stal ruský koncentrační tábor.

Soud potrestal Roznera za výroky o táboře v Letech. Exposlanec SPD dostal podmínku

25. dubna 2022 11:56

Za výrok o někdejším romském koncentračním táboře v Letech u Písku potrestal soud bývalého poslance SPD Miloslava Roznera půlroční podmínkou s odkladem na jeden rok. Rozner se podle státního zástupce dopustil zpochybňování genocidy, když v roce 2017 označil tábor za „neexistující pseudokoncentrák“. Bývalý poslanec obžalobu odmítá, podle svých slov pouze kritizoval rozhodnutí tehdejší vlády odkoupit za zhruba 451 milionů korun vepřín stojící u pietního místa v Letech. Verdikt není pravomocný.

Česká historická hra přibližuje protinacistické protesty i popravy studentů. Vyšla zdarma

28. března 2022 07:33

Protinacistické protesty, popravy vysokoškolských studentů i mrazivé přesuny do koncentračního tábora. Bolestivé historické etapy druhoválečného Československa připomíná nová česká hra Train to Sachsenhausen, za kterou stojí vývojáři ze studia Charles Games a historici z organizace Živá paměť. Titul je dostupný zdarma pro PC i mobilní zařízení s Androidem či iOS.

Zachránil trenéra před koncentrákem, vyhrál olympiádu. Boxer Torma byl náš Muhammad Ali

7. března 2022 18:19

Přesně před 100 lety se narodil boxer Július Torma, jeden z nejlepších československých sportovců historie. Svérázný olympijský šampion se nebál ani v ringu, ani když za války pomáhal Židům. A protože za komunistické totality s gustem nadával papalášům přímo do tváře, dělali všechno pro to, aby se na něj zapomnělo. Marně – experti Tormu i dlouho po jeho smrti označují za československého Muhammada Aliho.

Oběti holokaustu mohly žít i ve vašem domě. Podívejte se na unikátní on-line mapu

5. února 2022 08:07

Osudy desítek tisíc obětí holokaustu i místa v Praze spjatá s útlakem Židů v protektorátu přináší nová webová aplikace Akademie věd ČR (AV). Lidé se mohou na on-line mapě skrze dané místo seznámit s příběhem konkrétního člověka a prohlédnou si historické dokumenty a fotografie. Aplikace MemoGIS Praha byla představena při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu.