reklama

Stáli za vraždou Kennedyho Sověti? Biden odtajnil šokující dokumenty k atentátu

Administrativa Joea Bidena odtajnila téměř 500stránkový dokument pojednávající o vyšetřování atentátu na exprezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho, kterého zastřelil Lee Harvey Oswald v roce 1963 v Dallasu. Z nových detailů vyplývá, že do dění kolem vraždy mohl být zapletený i tehdejší Sovětský svaz.

reklama

Vyšetřování vládních agentur USA v minulosti označilo za pachatele atentátu na Kennedyho Oswalda, který měl jednat samostatně. Nově odhalené dokumenty ale nepřímo naznačují, že to nemusela být tak docela pravda. Ve zprávě se uvádí, že Oswald mohl mít komplice nebo že vraždu chtěl primárně spáchat někdo docela jiný. Snad Sovětský svaz, Kuba či mafie.

V období kolem atentátu měl například polský řidič v Austrálii vyslechnout rozhovor ruských pasažérů, kteří se měli o Kennedym zmiňovat. „Pět sovětských ponorek se čtyřmi až pěti sty sovětských vojáků míří na Kubu. Je tam snaha zaplatit sto tisíc dolarů za zabití prezidenta Kennedyho,“ slyšel údajně řidič.

Dále tu byl Nikaragujec, který tvrdil, že viděl prezidentova vraha Lee Harveyho Oswalda, jak mu Rusové platí 6,5 tisíce dolarů. V dokumentu se mimo jiné píše: „Oswald se dostal do Mexika… vydával se za fotografa… volal si se sovětskou ambasádou a žádal o vízum, aby mohl jet do Oděsy v Sovětském svazu.“

Některé z informací v dokumentu jsou pro veřejnost úplně nové. Mnohé stopy byly již v minulosti vyřazené či vyvrácené. Kauzou smrti Kennedyho se v minulosti poprvé důkladně zabývala takzvaná Warrenova komise, kterou ustanovil prezident Lyndon B. Johnson v listopadu roku 1963. Konspirátoři se od těch dob snaží chytat každého detailu, který by mohl naznačit, že Kennedyho nezabil Oswald, uvedla v reportáži americká televize CNN.

V popkultuře patří v tomto ohledu k nejznámějším zpracování vraždy Kennedyho v britském komediálním seriálu Červený trpaslík. V něm dojde k časovému paradoxu a Kennedy nakonec zabije sám sebe, aby mohl udělat ze světa lepší místo.

Na kompletní reportáž o vyšetřování vraždy Kennedyho se můžete podívat ve videu výše.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama