Stovky příznivců konspiračního hnutí QAnon, kteří zastávají názor, že exprezident Donald Trump chránil zemi před tajným spiknutím z řad amerických elit, se v týdnu shromáždily v Dallasu. Na místě, kde kdysi zemřel prezident John F. Kennedy, čekali konspirátoři na zjevení jeho syna Johna F. Kennedyho mladšího. Jenže ten zemřel v roce 1999.
Bylo chladno a pršelo. Ani vytrvalý déšť ale nezastavil americké konspirátory, kteří se v úterý sešli v Dallasu v očekávání grandiózního spektáklu. V půl jedné odpoledne se měl podle členů hnutí QAnon z nějakého důvodu objevit John F. Kennedy junior.
Zatímco o smrti jeho otce, který byl zavražděn v roce 1963 právě v Dallasu se příliš nepochybuje, konspirátoři dodnes spekulují o úmrtí Kennedyho mladšího. Ten zemřel v roce 1999, když jako pilot ztratil ve tmě orientaci a zřítil se s letadlem do moře. Podle některých teorií Kennedyho juniora kdosi zavraždil, podle jiných stále žije.
QAnon people in Dallas who have been waiting all morning for JFK Jr. to make his miraculous appearance are calling local reporters “Fake News.” pic.twitter.com/mjRZAUbblU
— Ron Filipkowski (@RonFilipkowski) November 2, 2021
Členové QAnonu tak v Dallasu netrpělivě čekali, zpoza jakého rohu se Kennedy mladší vynoří. Konspirátoři totiž věří, že se potomek slavného prezidenta (který byl paradoxně demokrat, ne republikán) zjeví, aby mohl plnit funkci viceprezidenta v nadcházejících volbách v roce 2024 – pobočníka má pak logicky dělat Trumpovi.
Kdo je šaman z Kapitolu? Trumpův přiznivec a šiřitel konspirací zaujal svět
Středeční události ve Washingtonu obletěly celý svět, který s napětím sledoval bezprecedentní chování příznivců prezidenta Donalda Trumpa. Ti totiž navzdory policistům vtrhli do Kapitolu, tedy sídla obou komor Kongresu, kde se snažili dostat k zákonodárcům, a budovu zdemolovali. Jeden z demonstrantů zaujal světová média především svojí vizáží. Oblečen byl totiž pouze do kalhot a přes hlavu měl kožešinu s rohy.
Nebezpečný stav mysli
Řadu expertů v USA vyděsilo, kolik občanů takové bláznivé teorii uvěřilo. Lidé v Dallasu si přinesli vlajky, tematická trička i židle, aby mohli ve slavností náladě na Kennedyho čekat.
„U lidí, kteří jsou v takovém stavu mysli, kdy jsou naprosto a beznadějně odtržení od reality, se otevírají velmi nebezpečné možnosti toho, co by mohli udělat v budoucnu,“ sdělil pro Washington Post Jared Holt, expert na americký extremismus.
Ke smutku a překvapení mnohých Američanů se Kennedy nakonec v Dallasu neukázal. Někteří ale začali kvapně vysvětlovat, že se potomek prezidenta zjeví až na večerním koncertu The Rolling Stones.