STAN je v tom až po uši a nevylže se z toho, říká Vondráček. Trvá na Rakušanově rezignaci

Hnutí STAN je v tom až po uši a nevylže se z toho, opřel se do vládního hnutí místopředseda ANO Radek Vondráček. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS také uvedl, že trvá na rezignaci předsedy Starostů Víta Rakušana na post ministra vnitra. „Je to paradoxní. On byl ten, který nás léta moralizoval. Nemyslím si, že si jako ministr vnitra vede dobře,“ prohlásil Vondráček.

„STAN je v tom až po uši a nevylže se z toho tím, že bude říkat, že hnutí ANO dělalo něco podobného,“ prohlásil Vondráček. Právě předseda hnutí ANO Andrej Babiš patří k nejhlasitějším kritikům vlády v souvislosti s kauzou Dozimetr, která se týká údajné korupce v pražském dopravním podniku. Členové pětikoalice mu proto v reakci na to často připomínají, že ho v září čeká soud kvůli kauze Čapí hnízdo. Ministr vnitra a předseda STAN dokonce natočil video, ve kterém drží kalendář s termínem 12. září, tedy dnem, kdy se má Babiš postavit před soud. „Snaží se to argumentačně přebít, ale nepřebijí,“ doplnil Vondráček.

Poslanec hnutí ANO ve vysílání CNN Prima NEWS také potvrdil svá slova, která zazněla v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové. Tam mimo jiné uvedl, že je možné, že celé hnutí STAN bude stíháno.

„Hnutí STAN může být trestně stíháno. Nic jsem nenaznačoval, citoval jsem zákon, který stanoví, kdy to jednání může být přičítáno právnické osobě. A politické hnutí není něco extra, je právnickou osobou. Že se trestné činnosti dopouštěly osoby, které jsou členy tohoto hnutí a které měly významnou roli a postavení, je pravda. Že to dělaly v souvislosti s činností a v zájmu hnutí, je také jasné. Ta podezření jsou vážná. Kauza nám stále bobtná,“ prohlásil Vondráček. „Teď nás čeká schůze a budeme chtít vědět, kam až sahá Redlův vliv a jestli nám hnutí STAN může garantovat, že nikdo z jeho okolí už nepůsobí ve státní správě,“ doplnil.

Potvrdil také, že stále trvá na rezignaci ministra vnitra Víta Rakušana. „Jak by mohl věrohodně předstupovat před veřejnost, když pokaždé, kdy by řešil nějakou kauzu, by se mu připomněla tato. Neumím si to představit. Je to paradoxní. On byl ten, který nás léta moralizoval,“ připomněl Vondráček. „Nemyslím si, že si pan Rakušan jako ministr vnitra vede dobře. I v době nouzového stavu dopustil, aby se zrušilo kontaktní místo pro uprchlíky v Praze. Je neudržitelné, aby hnutí STAN mělo vnitro,“ prohlásil poslanec hnutí ANO.

Kromě Gazdíka skončili i další

Policie vyšetřuje bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN), který byl podle policie součástí organizované skupiny. Ta se snažila dle obvinění ovlivňovat veřejné zakázky v pražském dopravním podniku. Hlubuček rezignoval na post v dozorčí radě DPP i na funkci náměstka, odvolán byl také zastupiteli Lysolají z pozice starosty.

Kauza Dozimetr vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s obviněným podnikatelem Michalem Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN. Mimo Starosty a nezávislé skončil na své pozici také místostarosta Prahy 9 a člen dozorčí rady DPP Marek Doležal (TOP 09).

Tagy: