Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Hamplová

Partie PLUS (39)

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

„Paní Hamplová je v první řadě faktickou senátorkou hnutí STAN. V situaci, kdy se všechny strany koalice SPOLU, a dokonce i Piráti, dohodnou na tom, že nebudou proti místopředsedkyni senátu za KDU-ČSL stavět kandidáty. V takovéto situaci prokázalo v nominační politice naprostý amatérismus,“ vysvětluje Mochopulos, spoluautor populárního podcastu Kecy & politika.

Podle původního plánu vládní koalice neměla žádná z jejich stran do voleb v senátním obvodu č. 76 nasadit svého kandidáta, ale hromadně podpořit kandidátku za KDU-ČSL Šárku Jelínkovou. Dohodu nicméně nedodrželi Starostové a nezávislí, kteří nominovali Rudolfa Seiferta.

Nastala tak očekávaná situace: Šárka Jelínková získala 18,31 procent hlasů a její protikandidát za Starosty o procento méně. Místo nich tak do druhého kola postoupila kandidátka za hnutí ANO Lucie Pluhařová a právě Zwyrtek Hamplová. „Pouze se prokázalo, že hnutí STAN je nedospělá organizace, která nedokáže realizovat běžnou politickou práci,“ říká Mochopulos.

Jana Zwyrtek Hamplová získala ve druhém kole senátních voleb 50,65 procent hlasů a pro následujících šest let se tak stala senátorkou. „Jsem na výsledek hrdá, protože to byl takový výsledek proti všem. Všichni se jaksi proti nám snažili spiknout, neměli jsme jediný billboard, a přesto jsme vyhráli. Jsem šťastná a jsem na ten výsledek hrdá,“ radovala se po oznámení výsledků.

Tagy: