STAN povede v Praze do voleb náměstek Hlaváček. Myslím na vítězství, říká odhodlaně

Současný první náměstek Prahy Petr Hlaváček povede hnutí STAN do letošních komunálních voleb v hlavním městě. Do boje jde jako nestraník s jasným cílem, tím je vítězství a primátorský řetěz, řekl CNN Prima NEWS. Současné kauzy kolem některých členů hnutí vnímá jako osobní přešlapy, které se ale dějí v každé straně. Doufá, že kampaň proběhne férově a po volbách se podaří sestavit co nejširší koalici.

Petr Hlaváček je tři a půl roku pražským náměstkem pro územní rozvoj. Zvolen byl jako nestraník za TOP 09 v týmu Spojených sil pro Prahu. Ty tehdy sdružovaly hnutí STAN, TOP 09 a lidovce. Právě poslední dvě uskupení se ale ze Spojených sil trhla a přidala se v letošních volbách ke koalici Spolu a tedy k ODS.

„Byl draftovaný za Spojené síly pro Prahu, což beru jako středový projekt z hlediska politické orientace. Zatímco ostatní šli jinam, tak já jsem v něm zůstal. Když přišli kolegové od STAN, tak mi přišlo přirozené v této cestě pokračovat,“ vysvětluje pro CNN Prima NEWS Hlaváček, proč se rozhodl vést do voleb zrovna Starosty. Hlaváčka jako lídra minulý týden posvětil i krajský výbor hnutí.

Hlaváček: Jsem připraven být primátor

To, že strana po kauzách Michalika nebo Farského nemá nejlepší jméno, ho mrzí. Podle Hlaváčka jde ale o politiku, kdy se na sebe strany už nyní snaží navzájem hledat špínu a osobní selhání jedinců poznamenává každou z nich.

„U Starostů vnímám, že je na prvním místě celkem zodpovědná starost o samosprávu. Samozřejmě, že nejsem slepý a vidím různé příběhy kolem, ale za mě jde spíš o osobní přešlapy, což je realita v každé straně. Pořád mi přijde, že ten základní étos péče o město, který v sobě i já mám, je u Starostů nejsilnější,“ doplnil Hlaváček.

Jako jednička kandidátky chce mířit co nejvýš a věří, že může být i příštím pražským primátorem. „Myslím, že když už do toho člověk jde, tak má bojovat čestně a má určitě myslet na vítězství. Jinak je souboj dopředu prohraný. Myslím, že šance na úspěch a vítězství je velmi slušná,“ dodal odborník na územní rozvoj s tím, že je připraven i na post pražského primátora.

Spolupráci do budoucna nevyloučil Hlaváček zatím s nikým, ale šéf pražské organizace STAN Petr Hlubuček už v minulosti řekl, že odmítá spolupracovat s ANO.

Podle informací CNN Prima NEWS to není kvůli konkrétním lidem v Praze, ale kvůli tomu, že se celé hnutí zodpovídá svému šéfovi Andreji Babišovi. Slovo lokálních politiků tak podle pražské buňky STAN v podstatě nic neznamená.

Urbanista a šéf IPR

Před tím, než se urbanista a architekt Petr Hlaváček stal náměstkem, vedl pražskou příspěvkovou organizaci Institut plánování a rozvoje. Vystudoval fakultu architektury na ČVUT v Praze, na škole i učil a byl proděkanem pro rozvoj. Má také vlastní ateliér. Architektuře, urbanismu a územnímu plánování města se tak věnuje celý život.

Na tom, jaký přesně program STAN bude a jaké budou priority do voleb, aktuálně on i jeho tým pracují. Za sebe vidí ale několik podstatných věcí, ve kterých je třeba pokračovat a dotáhnout je.

  • Spolupráce s městkými částmi

„Za ty tři a půl roku jsem vždy říkal, že jde především o spolupráci s lidmi. Cokoliv v Praze projednáváte, tak jde v první řadě o jednání s městkou částí. Vždy jsem nejdřív viděl město, potom městkou část a potom politickou příslušnost starosty,“ vysvětluje Hlaváček.

  • Vytvoření široké koalice

„Chtěl bych být mediátorem debat a myslím, že je téměř nevyhnutelné, abychom našli napříč politickým spektrem shodu v dopravních stavbách i podpoře kultivovaného stavění bytů,“ říká dále.

„Udělal bych vše pro to, aby skutečně vznikla koalice pro město, které je pro nejširší část obyvatel a aby třeba ve věci dopravy nebylo postavené jen na cyklistech nebo na autech. Nerad bych byl v koalici s někým, kdo má nerealistické představy a město má jen jako ekonomický nástroj,“ uvedl jako druhou prioritu Hlaváček.

  • Město pro auta, chodce i cyklisty

Současné vedení radnice podle něj mnoho práce v této oblasti už udělalo, ale ne vše je vidět a snadno se vysvětluje.

„Přes různé peripetie se za čtyři roky ledacos povedlo. Třeba městský okruh se posunul kvalitativně významně dál. Výkresy jsou na úrovni dokumentace k územnímu řízení. Práce jsou ve fázi vyřešení územního plánu, ať už formou změny nebo metropolitního plánu a mají šanci velmi brzy přijít do reality,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

„Ve městě typu Praha je možné se dohodnout na tom, že se bude investovat do městského okruhu, do metra D i do cyklostezek a že to je město pro všechny, a přitom se bude dbát na to, aby nikdo neohrožoval chodce,“ dodal náměstek.

Konkurence: Svoboda, Hřib a Čižinský

STAN nejsou jediní, kdo už má jasného lídra do voleb. Praha sobě stejně jako před čtyřmi lety sází na Jana Čižinského a koalice Spolu „oprášila“ bývalého primátora z ODS Bohuslava Svobodu. I Piráti nenašli žádnou novou tvář a tak je do voleb i po čtyřech letech povede současný primátor Zdeněk Hřib. Petr Hlaváček tak může být pro řadu Pražanů neokoukaným nováčkem, i když v komunální politice už řadu zkušeností má.

Na rozhodnutí, kdo povede do voleb hnutí ANO, si musí veřejnost ještě nějaký čas počkat. Podle informací CNN Prima NEWS se čeká na to, až se zcela zotaví šéf strany Andrej Babiš, který má vždy ve výběru konečné slovo. Nutno říct, že od éry Adriany Krnáčové šťastnou ruku příliš neměl. Před čtyřmi lety na poslední chvíli z klobouku vytáhl finančníka Petra Stuchlíka, který po neúspěchu hnutí ve volbách ještě chvíli seděl v zastupitelstvu jako opoziční zastupitel, ale v roce 2019 na svou funkci rezignoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování
Migrace

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování

Řada uprchlíků z pražského Hlavní nádraží zde skončila kvůli tomu, že odmítla ubytování jinde. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Podle něj je navíc možné, že někteří romští uprchlíci, kteří do Česka míří z Ukrajiny, jezdí organizovaně kvůli humanitárním dávkám. Problémy s takovými uprchlíky zmínil i zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Lepší zkušenost máme na Královéhradecku, řekl tamní hejtman Martin Červíček (ODS).

Bartošek: Proč Babiš nezavolá kamarádovi Orbánovi, ať nám pomůže s romskými uprchlíky?
360°

Bartošek: Proč Babiš nezavolá kamarádovi Orbánovi, ať nám pomůže s romskými uprchlíky?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se projíždí po krajích s karavanem, proč místo toho nevyužije své kontakty na maďarského předsedu vlády Viktora Orbána, aby Česku pomohl s ukrajinskými Romy, kteří mají zároveň maďarské občanství? Tuto otázku položil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle opozičního poslance Patrika Nachera (za ANO) vytahuje vládní koalice Babiše pravidelně jen proto, aby si do něj mohla rýpnout.

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů
Migrace

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:38

Zelenskyj apeluje na svět k zabavení ruského majetku

23:56

Rusko označilo šachového velmistra Kasparova za zahraničního agenta

23:34

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování

22:47

Rusko pravděpodobně odřízne Finsko od plynu, ale nepotřebujeme ho, míní expremiér

V Německu docházejí pivní láhve. Vraťte je do obchodů, vyzývají občany pivovary

Německo se potýká s nedostatkem pivních lahví. Příčinami mají být cenové exploze při jejich výrobě a logistické problémy. Podle německého Spolkového svazu sklářského průmyslu vzrostly ceny energií v porovnání s loňskem o 500 %. Chybějí také řidiči nákladních aut, která láhve rozvážejí. Pivovary proto vyzývají německé milovníky chmelového moku, aby neschovávali prázdné láhve od piva a co nejrychleji je vraceli do prodejen.

Poklady českého lyžování: Ski muzeum v Harrachově nabízí tisíce exponátů

Že se lyžování v Harrachově můžete věnovat jen v zimě? Kdepak, bratři Slavíkové vás přesvědčí o opaku. Skoky na lyžích tvoří podstatnou část jejich životů, medailí mají plné vitríny. A před časem založili unikátní muzeum, které mapuje počátky lyžování od dob Rakouska-Uherska a podstatná část expozice patří právě takovým skokanským velikánům, jako jsou olympijský vítěz Jiří Raška nebo zdejší rodák a svého času světový rekordman v letech na lyžích Pavel Ploc.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Azovstal je náš, osvobodili jsme ho od nacistů, tvrdí Rusové

Ruská armáda podle Ukrajinců střílela na školu v Severodoněcku, kde se ukrývalo 200 lidí. List The New York Times zveřejnil nové důkazy o ruských zvěrstvech v Buči. Obránci Azovstalu dostali příkaz zastavit boje, uvedl velitel pluku Azov. Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako nátlak sankcemi, prohlásil Putin. Zelenskyj poděkoval zemím, které podpořily Ukrajinu. Rusové v pátek večer uvedli, že kompletně dobyli ocelárny Azovstal v Mariupolu.

Domácí zpravodajství

ODS luxuje své koaliční partnery stejně jako ANO. A to díky ministrům, říkají komentátoři

V politice a chování ODS a hnutí ANO neexistuje v posledních letech příliš mnoho společných bodů. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře si ale jsou strany přece jen v něčem podobné. ODS, stejně jako ANO v minulých volebních obdobích, prý „luxuje“ své koaliční partnery. Analytička webu Echo.cz Lenka Zlámalová za tím vidí aktivitu některých ministrů.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Myslete i na opičí neštovice. Český ústav nabádá lékaře, aby zvážili příznaky vzácné nemoci

Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky zvažovat i opičí neštovice, které se vyskytly ve Španělsku, Portugalsku a Velké Británii. V ČR se zatím žádný potvrzený případ ani podezření neobjevily, řekla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Mezi první příznaky podle webu SZÚ patří horečka, zimnice, bolesti hlavy nebo svalů, po jednom až třech dnech se objeví typická vyrážka.